Новини
Ден на приемната грижа в Габрово

снимка: БМЧК – Габрово
Във връзка със стартиралата на 18 септември втора Национална доброволческа информационна кампания в подкрепа на приемната грижа (за привличане на приемни родители) под надслов „Всички имаме грижата”, БМЧК – Габрово организира Ден на приемната грижа – 28 септември.
На ул. „Радецка“ в Габрово ще бъде разположена шатра, на която младите червенокръстци ще раздават информационни материали и специално изработени гривни с мотото на кампанията на гражданите. На шатрата ще присъстват и експерти от Екипа по приемна грижа към Община Габрово и Центъра за обществена подкрепа към Сдружение „SOS – детски селища“, към които заинтересованите граждани мога да отправят въпросите си.
Парковото пространство пред Глинени гърнета ще бъде украсено с детски рисунки участвали в конкурса „Моят дом”. Победителите от конкурса ще бъдат обявени и наградени на концерт, които ще се проведе на ул. „Радецка“, с участието на деца от детските градини в община Габрово, деца от SOS – детско селище Трявна, Читалище „Развитие 1869” – Дряново, шоу балет „Магия” и др.

снимка: БМЧК – Габрово
Кампанията„Всички имаме грижата”, организирана от Българкия младежки Червен кръст (БМЧК), ще обхване 27-те областни града и 119 общини в страната. Тя е част от „Програмата за предоставяне на услуги и подкрепа на деца и млади хора, напускащи социалните институции”, реализирана с финансовата помощ на фондация „Велукс” и в партньорство с Международната Федерация на Червения кръст и Червения полумесец, Зона Европа.
Инициативата израства от дългогодишния опит на общинските клубове на БМЧК в подкрепа на децата в нужда. И от убеждението, че единствено разгръщането на мрежи от подходящи социални услуги в общността може да им предложи среда и грижа, близки до семейната.
Можете да ни намерите и във Фейсбук на :
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Новини
До 4 841 евро подкрепа за пострадалите от наводненията в Габрово

Жителите на община Габрово, чието имущество пострада след обилните валежи, могат да се възползват от три форми на финансова подкрепа. Две от тях се отпускат чрез Агенцията за социално подпомагане (АСП), а третата — чрез самата Община.
Първата мярка е еднократна помощ за инцидентно възникнали жизненоважни потребности, която може да достигне до трикратния размер на линията на бедност, или около 1 171 евро.
Втората помощ е насочена към възстановяване на нанесените щети и е в размер до 1 550 евро.
В допълнение, чрез Община Габрово гражданите могат да кандидатстват и за средства от фонд „Социална закрила“ към Министерството на труда и социалната политика – до 1 300 евро, предназначени за закупуване на унищожени домакински уреди и обзавеждане.
Важно условие за получаване на подкрепа е пострадалият имот да представлява основното жилище на домакинството и да е законно построен.
За повече информация гражданите могат да се обърнат към Дирекция „Социално подпомагане“ — Габрово на телефон 066 807 247, както и към Община Габрово на телефони 066 818 390 и 818 399.

Култура
Габровски захарни декоратори представят България чрез ядливо изкуство

Габровските захарни декоратори шеф Мария Озтюрк, Албена Божидарова, Ваня Гавазова-Митева, Диана Петракиева и Надежда Аврамова представят своя талант и майсторство в националната захарна асамблея „Моята България“ – изложба, която обединява български творци от страната и чужбина в общ културен разказ за България.
Тяхното участие поставя Габрово сред активните центрове на съвременното захарно и арт декораторско изкуство у нас. Чрез изцяло ръчно изработени композиции от ядливи материали габровските автори показват, че сладкарството може да надхвърли познатите си граници и да се превърне в изящна форма на скулптура, живопис и културно послание.
Произведенията на габровските захарни декоратори са създадени с висока прецизност, художествен усет и сложни техники за моделиране. Всеки детайл е изработен на ръка, а всяка композиция носи емоционален разказ, вдъхновен от българската история, традиции, духовност и национална памет.
„За нас това участие е не само професионално признание, но и възможност да покажем, че захарното изкуство може да разказва истории, да съхранява памет и да носи силно българско послание. Вярваме, че когато едно произведение е създадено с вдъхновение и майсторство, то говори на универсален език“, споделят габровските захарни декоратори.
Особено значимо е, че всички експонати са изработени изцяло от ядливи материали, но не са предназначени за консумация. Те представляват висок клас захарно и арт декораторско изкуство, в което захарта се превръща в материал за създаване на скулптурни произведения с културна и емоционална стойност.

Захарната асамблея „Моята България“ е създадена от шеф Мария Озтюрк – утвърден захарен артист, международен съдия и многократно отличаван творец в престижни международни конкурси. Началото на проекта е поставено през 2017 година, а през годините асамблеята се превръща в едно от най- разпознаваемите български събития в света на захарното изкуство.

Юбилейното издание през 2026 година е под надслов „Разкажи България“ и събира творби на 44 участници: българи, живеещи както в България, така и в Англия, Уелс, Ирландия, Белгия, Италия и Турция. Участниците са представители на 19 български града и населени места, което подчертава националния и международния обхват на проекта. Изложбата представя теми от българската история, духовност, фолклор, архитектура и култура.
Сред сюжетите оживяват образи и символи, свързани с българската държавност, православна традиция, народни обичаи, емблематични личности и културни забележителности. Тазгодишното издание ще се проведе в рамките на третия Фестивал на захарните изкуства в България – събитие, което все по-уверено се утвърждава като една от най-значимите сцени за захарно и арт декораторско изкуство у нас.
С участието си габровските захарни декоратори доказват, че България има творци, способни да създават произведения, които впечатляват не само със своята красота, но и със сложността на изпълнението, силата на посланието и уважението към културното наследство.

Любопитно
Габрово с мащабен празник за Деня на детето (Програма)

Община Габрово организира мащабен празник по повод Международния ден на детето – 1 юни, който ще събере най-малките жители на града и техните семейства в следобедните часове на площад „Възраждане“ и в парк „Градинката с мечето“. Събитието ще предложи музика, игри, артателиета, спортни занимания, танци и още много активности на открито, информира Миглена Въгленова,“Протокол и връзки с обществеността“.
Началото ще бъде поставено в 16.30 часа на сцената на площад „Възраждане“ със спектакъла на детските градини „Градът на мечтите“. От 18.00 часа отново там публиката ще може да се наслади и на концерт на Фолклорен ансамбъл „Габровче“, а при лошо време той ще се проведе в Дома на културата „Емануил Манолов“.

Паралелно с концертите в любимия на габровци парк „Градинката с мечето“ от 17.30 часа ще започне артистична програма с игри и забавления. Предвидени са творчески дейности, изработване на хвърчила, рисуване, игри за памет и координация, както и различни спортни предизвикателства, сред които крикет, футболен слалом, баскетбол, мини щафети и семейни игри.
Специални гости на празника ще бъдат любими приказни герои, които ще посрещат децата за снимки и весело настроение. За всички участници са подготвени изненади, награди, 360- градусова атракция и положителни емоции.
В организацията и провеждането на събитието се включват Регионалният център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование, детският отдел на Регионална библиотека „Априлов – Палаузов“, аниматори от център „Весели патиланци“, денс клуб „Олимпея“, вокални и фолклорни формации, социални услуги и детски градини.

-
Кримипреди 3 дниСгащиха непълнолетен, посегнал на кутия с дарения в Габрово
-
Новинипреди 2 дниВодата под контрол: РЗИ – Габрово следи качеството ѝ след наводненията!
-
Новинипреди 3 дни„Янтра“ излиза за исторически шанс срещу „Септември“
-
Кримипреди 3 дниПроверяват пръчка на Държавната психиатрична болница в Севлиево
-
Новинипреди 3 дниДнес ще излязат резултатите на водата от засегнатите при наводненията райони
-
Любопитнопреди 3 дниКакви обувки ще бъдат модерни този сезон?
-
Кримипреди 2 дниЗадържаха рецидивист на място, намъкнал се в апартамент да краде
-
Любопитнопреди 2 дниГаброво с мащабен празник за Деня на детето (Програма)










