Свържи се с нас

Новини

Ученици отбелязаха годишнината от рождението на Ран Босилек

Published

on

© Copyright 2012 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2012 — Gabrovo News. All Rights Reserved

С тържество и поднасяне на цветя пред паметника на Ран Босилек (псевдоним на Генчо Негенцов) ученици от едноименното габровско училище отбелязаха 126 години от рождението му. Малко преди 12 часа десетки деца,  с цветя в ръцете  изпълниха малкото пространство, където едно време е била къщата на известния писател в Габрово. Учителите, организатори на събитието, се бяха погрижили присъстващите да си припомним биографията на патрона им, а също така и отново да чуем част от произведенията му.

© Copyright 2012 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2012 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Детският писател и поет е роден на 26 септември 1886г. в Габрово. Завършва Априловската гимназия в родния си град (през 1904 година), където след това е учител (1904-1908 година). Следва славянска филология и право в СУ “Св. Климент Охридски” (1908-1910 година), завършва право с докторат в Брюксел (1916 година). Известно време е адвокат, но интересите му към литературата го откъсват от тази професия.

Участва в редактирането на списание „Светулка“, редактира вестник „Врабче“ и сп. „Детска радост“ – едно от най-известните детски издания в България. Редактор е в издателство „Хемус“. Председателства Дружеството на детските писатели. Членува в Съюза на българските писатели. За пръв път печата детски стихове и приказки през 1906 г. в списание „Светулка“. Ран Босилек е един от създателите на художествено оформената детска книга в България. Умира на 8 октомври 1958 г. в София.

Можете да ни намерите и във Фейсбук на :
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Икономика

Нова ера при таксуването в обществения транспорт на Габрово

Published

on

В обществения транспорт на Габрово много скоро ще се въведе нова система за електронно таксуване, която ще направи пътуването по-бързо и по-удобно за пътниците.

Вместо гласене на дребни монети и чакане за билет, таксуването ще става с безконтактна карта, информираха от местната общинска администрация. Методът е познат и лесен – пътникът ще я доближава до устройството при входа на автобуса и таксата ще се отчита веднага, подобно на плащане с банкова карта в магазин.

С въвеждането на това интегрирано цифрово решение ще се подобри ефективността на обществения транспорт, убедени са от Общината. Чрез него ще има по-бързо качване, няма да се образуват опашки и нито ще търси точна сума. Картата за всички пътувания ще бъде една, като по този начин ще се осигури по-съвременно обслужване в билетния център.

Внедряването на решението е по график, след пускането в употреба ще има и тестов период.

По време на прехода досегашните билети и карти ще останат валидни, така че никой пътник да не остане без възможност да си купи билет. Засега за пътниците не се променя нищо, а информация за това откъде и кога ще могат да се сдобият с новите карти предстои да бъде обявена.

Зареди още

Икономика

„Мисия 15“ на Дигитален клуб към ГТПП

Published

on

Дигиталният клуб при Габровската търговско-промишлена палата (ГТПП) се включва в инициативата „Мисия15″. Идеята е да се помогне на поне 15 души да направят първата крачка към своите дигитални умения.

Целта на „Мисия15″ включва три основни елемента: поне 15 души от региона да се престрашат и да заявят електронен ваучер, да преминат безплатно обучение за дигитални умения и да сертифицират успешно придобитите знания.

В инициативата могат да се включат всички: родители, баби, дядовци, съседи, както и приятели, работещи и безработни хора, които ще могат по-уверено да използват технологии, електронни услуги и дигиталните възможности за връзка помежду си.

Организаторите канят габровци да изпратят своите приятели и познати в Дигиталния клуб, където ще им бъде оказано съдействие за включване в обучения за дигитални умения.

Всеки преминал обучение ще получи сертификат. Обученията са безплатни. Те се финансират по Националния план за възстановяване и устойчивост чрез Агенцията по заетостта.

Дигиталният клуб при Габровската търговско-промишлена палата се намира на ул. „Брянска“ №30 в Габрово (сградата на НТС, партер). Клубът работи всеки ден от 09.00 до 12.00 ч. и от 13.00 до 17.00 ч. Въпроси могат да бъдат зададени на електронна поща office@chamber-gabrovo.com или на място в клуба.

Зареди още

Култура

Монографията „Борис Димовски“ ще бъде представена в Музея на хумора

Published

on

На 17 юни, в последния ден на ретроспективната изложба „Борис Димовски – 100 години от рождението“, Музеят на хумора и сатирата ще представи монографията „Борис Димовски“, с автор изкуствоведа Красимир Илиев, куратор на експозицията.

Изданието е резултат от съвместната работа на автора и музея и има за цел да съхрани и популяризира творческото наследство на един от най-значимите български художници и карикатуристи.

Монографията проследява живота и творческия път на Борис Димовски и откроява връзката му с Габрово – град, който през 1983 г. го удостоява със званието „Почетен гражданин“.

Книгата съдържа 340 страници и над 600 изображения на карикатури, илюстрации и фотографии. Тя предлага задълбочен поглед към живота, творчеството и обществената роля на Борис Димовски – художник, чието име остава неразривно свързано с нашия град.

Борис Димовски е не само един от най-значимите български карикатуристи, но и сред хората, които заедно със Стефан Фъртунов стоят в основата на превръщането на габровския хумор в културен символ, разпознаваем далеч отвъд пределите на България.

Неговите образи и идеи продължават да живеят в символите на града и в историята на музея. Заповядайте на среща с автора Красимир Илиев – човекът, който посвети година на това да върне Борис Димовски на заслуженото му място в историята на българското изкуство.

Входът е свободен.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица