Свържи се с нас

Новини

Нела Рачевиц в делегацията на президента Плевнелиев в Австрия

Published

on

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved

Директорът на Национален парк „Централен балкан“ и бъдещ заместник – кмет на Община Габрово Нела Рачевиц взе участие в работната визита на президента на Република България Росен Плевнелиев в Австрия. Информацията официално съобщиха от парковата дирекция.

Късно във вторник вечерта директорът Нела Рачевиц се върна от алпийската страна, където участва в програмата на двудневната работна визита на президента. Като член на официалната делегация, водена от държавния глава, Рачевиц участва в официалните пленарни разговори, посещения и срещи, както в провинция Долна Австрия, така и във Виена – Федералното канцлерство и в Представителството на Европейската комисия.

Както сподели г-жа Рачевиц пред сайта на дирекцията, сериозен интерес сред членовете на официалната и бизнес делегациите е предизвикала проведената в Представителството на ЕК дискусия „Перспективи пред Европа – предизвикателства и шансове”, с участието на ръководителя на Представителството на ЕК за Австрия Ричард Кюнел, д-р Йоханес Хан – еврокомисар за регионалната политика и проф. д-р Евалд Новотни – гуверньор на Националната банка на Австрия. На организирания в Австрийската стопанска камара Българо-австрийски форум, със свое изказване сред приветстващите е бил Президентът на Републиката, а презентации са представили министрите Лиляна Павлова и Ивайло Московски.

В изключително наситената програма били проведени срещи със зам.- председателя на Федералния съвет г-жа Сузане Кури, с г-н Михаел Хойпл – кмет и министър-председател на Виена. Посетени били още Българското посолството и Българският културен институт „Дом Витгенщайн”, където се срещнали с представители на българската общност в Австрия.

Изключително полезна и резултатна – така определя г-жа Рачевиц визитата си в Австрия. Проявеният голям интерес от австрийски бизнесмени, показвал, че по време на посещението, България наистина е показана и предложена като добра държава за инвестиции, включително и в туризма. Участниците в официалната и 30-членна бизнес делегация получили възможността да се запознаят с богат и приложим опит в редица области, сред които енергийната ефективност и туризма.

Можете да ни намерите и във Фейсбук на :
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

Янтра се изкачи до втора позиция след ценен успех в София над ЦСКА II

Published

on

Изключително ценен успех постигна отборът на Янтра в битката за второто място във Втора лига, даващо право на участие в бараж за влизане в елита. „Ковачите“ се наложиха като гости на един от най-стойностните тимове в групата – дубъла на ЦСКА.

Срещата завърши 0:1, а победното попадение реализира Денислав Ангелов – негово 13-о за сезона. Така габровският тим взе и своеобразен реванш за поражението от „червените“ през есента в Габрово.

Емануел Луканов заложи на схема 4-5-1 с изнесен в предни позиции Денислав Ангелов и по-наситена халфова линия, в която като титуляр се завърна капитанът Петър Казаков. Янтра изигра силно първо полувреме и използва своя шанс да поведе. Това се случи в 37-ата минута, когато Ивайло Енчев центрира отлично отдясно, а Ангелов засече с плонж и с глава прати топката в левия ъгъл за 0:1.

През втората част съставът на Валентин Илиев упражни сериозен натиск, но с много битка и себераздаване футболистите на Янтра не позволиха изравняване. Иван Тасев и Мартин Сотиров пропуснаха добри възможности, а веднъж Мартин Райнов изчисти от голлинията след ъглов удар. Емануел Луканов направи точните смени и „ковачите“ затвориха играта в последните 30 минути.

В края Янтра дори можеше да стигне до второ попадение. Тихомир Димитров пропусна с глава в 89-ата минута, а в добавеното време Велизар Къналян не успя да засече топката на метър от голлинията.

В следващия кръг габровският тим приема Вихрен. Срещата е в понеделник, 11 май, от 17.45 часа на стадион „Христо Ботев“.

Зареди още

Култура

Зора Колева и нейните ученици с нови върхове на музикалната сцена

Published

on

Ловеч и Велико Търново се превърнаха в сцена на млади музикални таланти, а възпитаниците на вокалния педагог Зора Колева от музикална школа Wild Sound се отличиха с впечатляващи постижения на два престижни международни конкурса.

По време на фестивала „Новите звезди на България“ в Ловеч младите изпълнители демонстрираха високо ниво на подготовка и артистичност. Виктория Гатева завоюва второ място в категория „Етно“, докато Уна Бурек спечели първо място с изпълнението на „Гинем“ и второ място в категория „Рок“.

Силно представяне отбеляза и Анастасия Плачкова, която се нареди два пъти на второ място. За своя принос в развитието на младите таланти Зора Колева беше отличена с диплом за високи педагогически постижения.

Успоредно с това, на международния конкурс „Звукът на времето“ във Велико Търново учениците от школата също се представиха блестящо. Йоана Николова завоюва две първи места в категориите „Мюзикъл“ и „Детска песен“. Наташа Демерджиева и Далия Колева добавиха към успеха с по едно второ място, съответно в обща категория и в „Песен на чужд език“.

Кулминацията на успехите дойде днес, 5 май, когато на международния конкурс Abanico, в категория „Италианска песен“, възпитаник на школата спечели първо място, затвърждавайки високото ниво на подготовка и международното признание.

Зареди още

Новини

282 кг опасни отпадъци предадоха габровци безплатно

Published

on

282 кг опасни отпадъци предадоха безплатно габровци по време на първата за годината организирана кампания от Община Габрово, оповестиха от местната администрация.

Специализираният пункт беше разположен в два дни на две различни локации в Габрово – пред спортна зала „Орловец“ и в кв. Младост.

Обичайно домакинствата предават фармацевтични продукти като лекарства с изтекъл срок на годност, живаксъдържащи отпадъци, опаковки, съдържащи остатъци от опасни вещества или замърсени с опасни вещества, бои, мастила, лакове и др.

Всичко това изхвърлено нерегламентирано замърсява околната среда и влияе отрицателно върху здравето на хората. Може да постави под риск живота на хората, животните и растенията.

Това е целта на кампанията, която два пъти годишно Община Габрово организира – получените от хората опасни отпадъци да бъдат предадени за обезвреждане или последващо третиране.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица