Свържи се с нас

Новини

Фалшивите сигнали за пожари са се увеличили в Габровско

Published

on

© Copyright 2012 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Георги Златев и Пламен Генчев © Copyright 2012 — Gabrovo News. All Rights Reserved

От началото на година до 31 август силите на Областното управление пожарна безопасност и защита на населението – Габрово (ОУПБЗН) са участвали в ликвидирането на 85 пожара с материални загуби. Регистрирани са 24 лъжливи повиквания, които са с 10 повече за същия период на миналата година.  Новината съобщи началникът сектор „Превантивна дейност и контрол“ в ОУПБЗН Георги Златев на организирана пресконференция по повод Седмицата на пожарната безопасност и Професионалния празник на огнеборците.

„Въпреки влязлата нова единна спасителна система и номерът 112, фалшивите повиквания са факт и за намаляването им предимно колегите, които работят в диспечърския ни пункт спомагат да се ограничат по някакъв начин, тъй като центърът за област Габрово е в град Русе „, каза Георги Златев.

Пожарите в сухи треви и отпадъци, които са без материални загуби към настоящия момент на територия на ОУПБЗН са 372, с 89 повече от миналата година, което се дължи сухото и горещо време, и липсата на валежи през тази година. За периода при пожари е пострадал един човек  срещу трима за 2011г. Загинал е един човек от началото на година.

Началникът сектор „Превантивна дейност и контрол“  ОУПБЗН – Габрово съобщи още, че основно пожарите са възникнали в жилищно-стопански постройки, като броят им е 34 бр., в транспортни средства – 19, горски – 6. По причини на възникване най-голям е броят на късо съединение, следвани от небрежното боравене с огън, умисъл и техническа неизправност. „Отчетено е увеличение на пожарите с материални  и без материални  загуби, което е в следствие на продължилото засушаване. В тази връзка трябва да се отбележи, че въпреки многобройните запалвания професионалната намеса на оперативния състав е причина същите да не се разраснат и разпространят на големи площи. В област Габрово последните няколко години нямаме сериозни горски, полски или пожари в обществени сгради, което се дължи на положителната работа на колегите в направление Държавен противопожарен контрол, както и адекватното реагиране на служителите от оперативното направление“, сподели той.

С оглед поддържане сигурността на язовирните стени и съоръженията към тях в условията на експлоатация, са били организирани и проведени пролетни прегледи на техническото и експлоатационното състояние и аварийното планиране на язовир „Христо Смирненски”, на потенциално опасните водностопански обекти, изградени на територията на Габровска област, и проводимостта на речните корита след тях. Проверени са били 34 язовири и микроязовири, и 35 речни участъка. В указания срок е биле изготвен Отчет за извършения мониторинг и анализ  на техническото и експлоатационно състояние и аварийното планиране на водностопанските обекти в областта.

По утвърден от областния управител на област Габрово план – график за провеждане на тренировки по системата за ранно предупреждение и оповестяване при бедствия (СРПОБ) на органите на изпълнителната власт и съставните части на ЕСС в област Габрово за 2012 год. са се провели 6 тренировки по оповестяване на: Областна администрация, ОД на МВР, ОУПБЗН – Габрово, ОЩК на СНАВР Общинските администрации, ЩК на СНАВР и Кметове/кметски наместници в четирите общини от областта.  След приключване на тестовете средният процент на успешно оповестените длъжностни лица е 74,22 %.

Можете да ни намерите и във Фейсбук на :
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

Дискусия за причините и последствията от наводнението в Севлиево

Published

on

Бизнес сдружение „Севлиево 21 век“ и Ротари клуб Севлиево организират обществена дискусия за причините и последствията от наводнението в Севлиево. На 23 май т.г. град Севлиево и околността бяха засегнати от едно от най-тежките наводнения.

Бедствието взе човешка жертва, нанесе значителни материални щети на десетки домове и предприятия, стана причина за сериозни загуби за местния бизнес и остави трайни последици за жителите на града.

Водени от отговорността към местната общност и необходимостта да бъдат предприети конкретни действия за недопускане на подобни трагедии в бъдеще, фирмите и гражданите, членове на Бизнес сдружение „Севлиево 21 век“ и Ротари клуб Севлиево, инициират обществена работна среща за открит и деполитизиран разговор по темата.

Срещата ще се проведе във вторник, 9 юни, от 10.00 часа в зала „Видима“ на хотел „Севлиево Плаза“. Целта на дискусията е да бъдат обсъдени причините за бедствието: както природните фактори, така и действията на отговорните институции. И да бъдат формулирани конкретни мерки за повишаване на сигурността и защитата на населението.

Сред въпросите, които местната общественост поставя, са управлението на язовир „Александър Стамболийски“, предприетите превантивни действия при очаквани високи количества, своевременното предупреждение на населението чрез системите за ранно известяване.

Участниците в инициативата ще настояват за спешни мерки, включително възстановяване и укрепване на дигите по река Росица, почистване на речните корита, подобряване на градската канализационна инфраструктура, актуализиране и практическо отработване на плановете за реакция при бедствия, както и възобновяване на работата по стратегически инфраструктурни проекти за защита от наводнения.

Организаторите отправят покана към представители на държавните и местните институции, експертната общност, бизнеса, гражданските организации и медиите да се включат в дискусията и да съдействат за изработването на устойчиви решения в интерес на жителите на Севлиево и региона.

Зареди още

Новини

Втора поредна шампионска титла по хандбал за Механото

Published

on

Втора поредна титла на България по хандбал от Националните ученически игри спечели тимът на Професионална техническа гимназия „Д-р Никола Василиади“ – Габрово, този път във възрастовата група 8 – 10 клас.

Преминавайки през общински, областен и зонален етап на елиминации абсолютно безпроблемно, младите василиадиевци показаха в пълна степен силата си и на финалите.

В предварителната група бяха победени отборите на СУ „Христо Ботев“ от Кубрат и ПГДС „Цар Иван Асен“ от Хасково. В полуфиналната среща бе отнесен и тимът на СУ „Н. Вапцаров“ от Петрич, а в битката за титлата глава отново преклони тима от Кубрат.

„Това е знаков успех за нашата гимназия и трети пореден в колективен спорт. Със златни букви в аналите на училището ще останат имената на Борис Иванов, Георги Стефанов, Райан Иванов, Денислав Дянков, Ганчо Торлозов, Радослав Събев, Виктор Цвятков, Радослав Георгиев, Никола Великов и Алекси Гавраилович“, заявиха от ПТГ – Габрово.

Отборът бе воден от Александър Цвятков – капитанът на миналогодишните шампиони, който вече е шампион и като състезател, и като предводител на тима.

„Благодарим Алекс – истински Василиадиевец и човек с голямо сърце. Чест и почитания и за г-н Иван Башев – легенда в хандбала, предводител на училищния отбор и пример за достойнство, професионализъм и човешки качества, истински доайен сред педагогическия колектив на гимназията. Огромни благодарности към Милена Иванова и Христо Данаилов – основатели и треньори в ХК „Чардафон“, клубът открил, развил и създал истински бойци от тези момчета“, добавиха още от училището.

Зареди още

Крими

Баща и 4-годишната му дъщеря пострадаха при катастрофа с мотор

Published

on

27-годишен баща и 4-годишната му дъщеря пострадаха при катастрофа с кросов мотор. Инцидентът е станал снощи, 7 юни, около 21.00 часа в село Донино.

По информация на полицията мотоциклетът SWM RS 125R, с който двамата пострадали, бил без поставена регистрационна табела.

Двамата били транспортирани в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“-Габрово, където били установени охлузвания, за щастие – без опасност за живота.

Водачът отказал проверка за употреба на наркотични вещества. Пробата му за алкохол била отрицателна. Пътнотранспортното произшествие е обслужено по административен ред.

Бързо производство пък е започнато срещу, 35-годишен неправоспособен водач, бягал от полицията.

В петък, 5 юни, около 09.30 часа, в района между селата Райновци и Смиловци полицейски служители подали светлинен и звуков сигнал, както и сигнал със стоп-палка за спиране на лек автомобил „Сеат Алтеа“, управляван от неправоспособния водач.

Мъжът не изпълнил полицейските разпорежданията и продължил движението си, увеличавайки скоростта. Впоследствие спрял автомобила на черен път, изоставил го и напуснал мястото. Въпреки опитът му органите на реда стигнали до него.

По случая е образувано бързо производство.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица