Свържи се с нас

Новини

Казахстанец финишира първи на площад „Възраждане”

Published

on

снимка: Община Габрово

снимка: Община Габрово

Казахстанецът Арман Камишев от отбора на „Астана” спечели третия етап от 62-ата колоездачна обиколка на България, който беше с дължина 97 километра от Троян до Габрово. Новината предадоха от габровската общинска администрация. Камишев измина разстоянието за 2 часа, 13 минути и 14 секунди, като успя да излезе първи в масов финален спринт на основната група. Втори и трети се наредиха германците Ерик Молс и Кристоф Шпрингер.

снимка: Община Габрово

Желязната колона от 22 отбора бе посрещната вчера на пл. „Възраждане”, където, на церемония пред Общинската администрация, заместник-кметът Климент Кунев награди призьорите. След като поздрави участниците, припомни историята на традициите в габровското колоездене и пожела успех в следващите етапи, господин Кунев връчи и четирите лидерски фланелки.

снимка: Община Габрово

снимка: Община Габрово

Сергей Помошников от Русия запази жълтата фланелка – за временен водач в генералното класиране, зелената – за най-добър катерач, облече Артьом Теслер от Украйна, най-активният състезател Никита Умербеков от Казахстан облече фланелката с червен цвят, бялата – за най-млад участник, заел най-предна позиция в генералното класиране до момента, отиде отново при Сергей Помошников.

снимка: Община Габрово

В сравнително краткия и равнинен етап, малко след Ловеч, напред се откъснаха 20 състезатели, сред тях и Мартин Грашев от Несебър. Преди Севлиево те бяха застигнати от основната група. Веднага след града при село Драгановци други трима опитаха да атакуват – Игор Боев от „Катюша”, Андрий Василюк от украинския клуб „Колос” и полякът Марчин Псапа от „Марк О’Поло”. Атаката им  обаче се оказа неуспешна.

Днес, в 15.30 часа, на пл. „Възраждане” ще бъде даден стартът на четвъртия етап Габрово – Трявна, като обиколният маршрут включва 100 километра. Преди да стартират, участниците ще получат парични премии за класирането им в третия етап. Колоездачите ще преминат по ул. „Брянска”, ул. „Христо Смирненски”, великотърновско шосе, главен път Габрово – Велико Търново. Ограниченията на транзитното и локално движение на всички превозни средства.ще бъдат въведени от около 15.00 часа и ще важат до изтегляне на колоната.

Можете да ни намерите и във Фейсбук на :
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Крими

Отново бой между група мъже в Габрово, трети пореден само за 2 месеца

Published

on

Габрово отново се превърна арена на масов бой между група мъже. Инцидентът, станал снощи – 30 юни, е трети подобен случай само в рамките на последните два месеца. Сигналът бил получен чрез спешния телефонен номер 112 около 20.00 часа, за сбиване между група лица, употребили алкохол, в района на беседка на улица „Александър Стамболийски“ в Габрово.

На място незабавно бил изпратен полицейски екип на Областната дирекция на МВР – Габрово. За срок до 24 часа е задържан 43-годишен мъж от Габрово. Медицински екип е прегледал 30-годишен мъж, участник в конфликта, при когото са установени охлузни рани в областта на лицето.

По случая е образувано досъдебно производство, а разследването продължава под ръководството на компетентните органи.

Инцидентът се случва малко повече от седмица след сбиването на 19 юни в района на Централния кооперативен пазар в Габрово, при което участваха четирима мъже на възраст между 30 и 65 години.

Тогава 41-годишен мъж получи фрактура на раменна става, а 65-годишен – фрактура на предмишница, като и двамата бяха откарани за лечение в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ – Габрово.

Трима от участниците бяха задържани за срок до 24 часа, а прокуратурата образува досъдебно производство за причинени средни телесни повреди по хулигански подбуди.

Случаят предизвика широк обществен отзвук и остра реакция сред габровци, а директорът на Областната дирекция на МВР – Габрово, старши комисар Илиян Иванов, публично заяви, че полицията няма да толерира прояви на саморазправа и нарушаване на обществения ред.

Преди това, на 6 май, друго масово сбиване на ул.“Митко Палаузов“ доведе до обвинение срещу 36-годишен мъж с инициали К.М., който по хулигански подбуди причини счупване на носа на един пострадал и комоцио на друг.

Именно този случай изостри обществените нагласи в града и провокира вълна от недоволство сред жителите на Габрово, които излязоха по улиците и площадите на града.

Зареди още

Култура

Хумористичният спектакъл „Кантора ф селу“ ще бъде представен в Габрово

Published

on

Този петък, 3 юли, в Читалня „Д-р Петър Цончев“ на РБ „Априлов – Палаузов” от 17.15 ч. Рада Цонева и Павлина Йосева ще представят хумористичния спектакъл по техни стихове „КАНТОРА Ф СЕЛУ“, както и подбрани стихове от свои самостоятелни стихосбирки.

Рада Цонева живее в Дрезден, Германия от 10 години, но започва да пише своите стихове едва преди 5 години. Носталгия по родината, липсата на пълноценна и качествена връзка с нейните деца, майка и роднини са част от причините, които я подтикват да хване перото. Бързо добива популярност във Фейсбук с ироничния псевдоним „Поетесата с метлата” и читателите я подтикват да издаде стиховете си в книга.

Към днешна дата Рада Цонева е автор на цели три самостоятелни стихосбирки, а именно: „Тя е всичко“, “ Рецепти за щастие“ и „Тъгата е любов“, както и съавтор в компанията на поетесата Павлина Йосева, в още две хумористични стихосбирки, както следва: „Смехоранки“ и „Кантора ф селу“, по които са правени над 20 представления в България и Германия.

Павлина Йосева е родена на 24 май в град Шумен. Има няколко издадени книги със стихове – „Трудна за сънуване” 2006; „Още тишина” 2011, хумористичната „Еротика по селски” 2011, която е със стихове, написани на североизточен диалект. През 2013 излиза двуезичната “Отвъд тишината“, която е представена в Санкт Петербург, Русия през септември същата година. През 2020 г. издава книгата „И тъмното почва да свети“ – избрано, а през 2021 – мъничката книжка „Свободата е в карантина“.

Книжката за деца „Пуф, Пиф и Паф – трите прасенца, приказка в рими“ става факт през 2023 г., а през март 2025 г. – „Слънцето ме поиска“. Двете с Рада създават хумористичната книга „СмехОранки“, по която правят сценарий и представление, за да веселят своите почитатели.

Павлина е носител на множество национални литературни награди. Член е на съюза на шуменските писатели и на Санктпетербургския писателски съюз. Тя е художник и има участия в общи, международни и благотворителни изложби. Досега е осъществила осем самостоятелни изложби в България и чужбина. Автор е на няколко документални филма като режисьор и оператор. В литературното пространство е популярна с никнейм pin4e.

Зареди още

Новини

КВС Янтра Габрово с блестящо представяне на турнир в Бургас

Published

on

Габровският клуб по водно спасяване се завърна от най-престижното национално състезание с пълни ръце медали и с горчив послеслов за условията, при които се подготвя у дома.

КВС Янтра Габрово записа поредното си силно представяне на национално ниво, завоювайки престижното 4-то място в отборното класиране на най-авторитетния турнир по водно спасяване в страната, проведен в Бургас. От тази година надпреварата носи името на доц. Стоян Андонов – доайен и легенда на водното спасяване в България, който ни напусна в края на миналата година.

Турнирът се проведе в рамките на два дни. През първия над 120 състезатели от 10 отбора мериха сили в най-големия плувен комплекс в страната – Парк Арена ОЗК, а вторият ден бе посветен на атрактивните плажни и морски дисциплини. Организацията се осъществи с помощта на над 30 доброволци, преподаватели и студенти от НСА „Васил Левски“, плувен клуб „Започни да плуваш“, с подкрепата на Български червен кръст и Община Бургас.

Габрово излезе на старта едва с шестима състезатели – скромен състав дори по стандартите на малките клубове. И въпреки това отборът приключи пред утвърдени имена на клубове като Левски и Черно Море Варна. Резултат, който говори сам за себе си.

Локомотивът на отбора отново беше Георги Пенчев, който завоюва 3 златни и 1 сребърен медал в индивидуалните дисциплини и 2-ро място в крайното комплексно класиране в категория „мъже“. За успеха на отбора допринесе и силното представяне на Християн Митев при юношите. Той успя да извоюва пълен комплект медали 1 златен, 1 сребърен и 1 бронзов медал в индивидуалните дисциплини и редица призови класирания в останалите дисциплини, които донесоха важни точки за отбора, отреждайки му 4-то място в крайното комплексно индивидуално класиране.

Силно участие въпреки оскъдната подготовка габровския клуб записа и при девойките, където Анна Христова и Габриела Каменова се окачиха съответно със сребро и бронз в дисциплината Плажни Флагове. Михаела Александрова направи много добри плувания, класирайки се на 4-то и 5-то място в повечето дисциплини, като все пак и тя се окичи със сребърен медал в щафетното хвърляне на въже заедно с Анна Христова.

Безспорно най-голямата изненада в турнира сътвори най-малкият участник в състезанието – Ивайло Пенчев, който въпреки скромния си ръст и възраст успя, под бурни аплодисменти, да завоюва златото в дисциплината Плажни Флагове, в категория юноши младша. Ивайло се превърна в любимец на публиката като направи и силни плувания в останалите дисциплини и малко не му достигна за медал в крайното комплексно индивидуално класиране, където се нареди четвърти.

Зад блясъка на медалите стои неудобна истина, която ръководството на клуба не крие. КВС Янтра Габрово тренира при условия, немислими за клуб с подобни амбиции. Ръководството на единственото плувно съоръжение в Габрово категорично е отказало на клуба да използва по време на тренировки специализирани помагала: манекени, буйове, въжета – уреди, специално пригодени за употреба в басейни и използвани от водноспасителни клубове по целия свят.

Мотивът, с който отказът е бил обоснован с аргумент – „опасност да се счупи плочка“. Така габровските спасители се явяват на национални турнири с умения, изградени въпреки ограниченията – не с помощта на нормална подготовка.

„Искаме да благодарим на всички участници за сърцатото представяне въпреки трудностите и липсата на нормални тренировъчни условия“, заявиха от ръководството на клуба.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица