Новини
Слънчево и студено в Габрово

© Copyright 2011 — Gabrovo News. All Rights Reserved
Времето в Габрово е ясно, тихо и слънчево. Духа слаб южен вятър със скорост 0,4 м/сек. Влажността на въздуха е 88%. Регистрираната температура на въздуха в центъра на града от общинската МТО станция е 0°С. Атмосферното налягане е малко по-високо от средното за месец януари.
Пътната настилка на прохода Шипка е мокра на места. Температурата на въздуха е плюс 2°С. Видимостта е добра. Остава в сила въведената забрана за движение на МПС с обща маса над 10 тона. Няма други ограничения. Пътят за курортен комплекс Узана на места е мокър и частично заледен. Температурата на въздуха там е минус 1°С. Видимостта е добра. Пътищата за Севлиево, Трявна, Дряново и селата на отделни места са мокри, но нормално проходими.
Основните дейности, свързани с електроснабдяване, топлофикация, ж. п. транспорт и снабдяване на населението с хранителни и други стоки сe изпълняват нормално.
От „ВиК” ООД съобщават, че днес от 8.30 часа без вода ще останат бул. „Никола Вапцаров”, ул. „Съзаклятие”, бул. „Априлов”, ул. „Петър Падалски”, както и цялата лява част на града в посока по течението на река Янтра. Водоподаването ще бъде подновено след отстраняването на аварията.
От „Общински пътнически транспорт” съобщават, че са покрити градските и междуселищните линии.
Учениците, подлежащи на задължително обучение и живеещи в населени места, в които няма училища през учебната 2010/2011 година, са превозени до ОУ „Христо Ботев, СОУ „Райчо Каролев” и СОУ „Отец Паисий” и водят нормален учебен процес.
Прогноза за времето:
Днес ще бъде предимно слънчево и тихо. Очакваната максимална температура е около 12°С. Атмосферното налягане ще бъде по-високо от средното за месеца, през деня слабо ще се понижи. В планината ще бъде предимно слънчево. Ще духа слаб, по високите части умерен, северозападен вятър. Максимална температура на височина 1200 метра 8-9°С, на 2000 метра – около 2°С.
Радиационният фон е 0,20µSv/h (0,020мр./ч) и е в границите на нормалния, естествен гама фон за община Габрово. Слънцето днес изгрява в 7 ч. и 45 мин. и залязва в 17 ч. и 13 мин.
Новини
Подписаха договора за ремонт на бившето училище Радион Умников

Кметът на Габрово Таня Христова и управителят на „Вертикал 90“ ЕООД Симеон Кръстев подписаха договор за ремонт и преустройство на сградата на бившето училище „Радион Умников“, информираха от общинската администрация. Емблематичната сграда ще се превърне в Център за дигитални умения и иновации.

Кметът Таня Христова подчерта, че обектът е знаков за развитието на града и за изпълнението на волята на дарителя, а ремонтът трябва да бъде изпълнен качествено и в срок.
От своя страна Симеон Кръстев заяви, че не очаква пречки при изпълнението на проекта. Центърът ще предлага модерна образователна среда с учебни зали, лаборатории, зона „Роботика“ с LEGO® Education, както и пространства за иновации, обучения и събития.


Новини
ПТГ „Д-р Никола Василиади“ откри новата си спортна зала „Арена Механо“

Днес, 19 декември, в деня на патронния си празник, Професионалната техническа гимназия „Д-р Никола Василиади“ – Габрово, тържествено откри новата си спортна зала „Арена Механо“.

Събитието съвпадна с честването на 130-годишния юбилей на гимназията и се превърна в израз на приемственост между традициите, постиженията и стремежа към развитие.

Официалната церемония започна с ритуал по издигане на националния флаг, поднасяне на венец пред паметника на д-р Василиади и водосвет за здраве и успех.

Лентата на новата зала бе прерязана от кмета на Габрово Таня Христова, председателя на Общинския съвет Климент Кунев, областния управител Мария Башева, директора на гимназията Корнелия Мотова и Юлия Влаева, РУО – Габрово.

В рамките на събитието бяха представени спортните отбори на училището – по футбол, хандбал, волейбол, баскетбол, крикет и боче, които успешно защитават името на гимназията и Габрово на различни състезания.

По повод юбилея Община Габрово връчи на ПТГ „Д-р Никола Василиади“ Юбилейна грамота за значим принос към развитието на техническото образование, професионализма и връзката между образование, бизнес и общество.

В приветствието си областният управител Мария Башева подчерта, че новата „Арена Механо“ е модерно място не само за спорт, но и за изграждане на характери чрез труд, дисциплина и постоянство.

Кметът Таня Христова изтъкна, че 130-годишната история на гимназията е пример за устойчивост и отдаденост на знанието, а новата спортна зала е „пространство, което ще вдъхновява младите хора да се развиват, да спортуват и да мечтаят“.


Икономика
НАП публикува подкаст епизоди за приемането на еврото

С поредица от подкаст епизоди Националната агенция за приходите (НАП) разяснява подробности около приемането на еврото като официална валута в България. Целта е чрез достъпно поднесено видео съдържание гражданите и бизнесът да се запознаят с изискванията, свързани с използването на единната европейска валута, декларирането и плащането на данъците и осигурителните вноски, посочват от НАП.
В единия от подкаст епизодите експерти на приходната агенция предоставят важна и полезна за бизнеса информация относно отчитането на продажби и сторно операции, както и фактури и известия към фактури, приключване на касови апарати на 31.12.2025 г. и работа в евро. Той е достъпен в YouTube канала на НАП: https://www.youtube.com/watch?v=BpsR7q8neKs&t=102s, както и в каналите на Агенцията в Инстаграм: https://www.instagram.com/p/DRxXvl9gHYj/ и TikTok: https://www.tiktok.com/@nationalrevenueagency/video/7578878570706095382?lang=en.
Друга тема, която е засегната в подкаст епизод, е свързана с данъчните и осигурителните декларации след 01.01.2026 г. След тази дата в НАП ще се подават, както декларации за данъчни и осигурителни периоди отпреди въвеждането на еврото в България, така и декларации за текущи периоди – т.е. за периоди през 2026 г.
Подкастът е достъпен на адрес: https://www.youtube.com/watch?v=lQFi5VhPIVY, както и в Инстаграм и TikTok. В третия от публикуваните подкаст епизоди се дават подробности и за двойното обращение на лева и евро, съгласно Закона за въвеждане на еврото в Република България, както и за контролните дейности на Националната агенция за приходите.
Подкастът може да бъде видян на: https://www.youtube.com/watch?v=rDIBIBfDhsc&t=5s, както и в Инстаграм и TikTok. През следващите седмици предстои публикуването на епизоди с информация и за това в каква валута ще се плащат актовете по контролни производства след въвеждане на еврото и как ще става счетоводното отчитане след 1 януари 2026 г.
Подкаст епизод ще бъде посветен и на темата за електронен трудов запис, в каква валута ще се вписват заплатите ни, трябва ли работодателите да подават допълнителна информация в НАП след 1 януари 2026 г.; Декларирането на доходи от платформи за краткосрочно отдаване под наем в условията на новата валута, както и подаване на декларации за стар период, плащане на данъци след 01.01.2026 г., регистрация по ЗДДС също намира място във видео съдържанието.
Плащането на просрочени задължения след 01.01.2026 г. и възстановяване на недължимо платени или събрани суми за публични вземания, е друга от темите в YouTube канала на Агенцията. Повече информация може да намерите в сайта на НАП, каналите на приходната агенция в YouTube и Rakuten Viber, страниците във Facebook, Twitter (Х) и LinkedIn.


-
Кримипреди 4 дни34-годишен пострада при падане от близо шест метра
-
Кримипреди 3 дниДрогиран и без книжка катастрофира при гонка с полицията
-
Кримипреди 2 дниОткриха марихуана, екстази и пико в дома на 34-годишен габровец
-
Любопитнопреди 5 дниПТГ „Д-р Никола Василиади“ отбелязва 130 години с тържествен концерт
-
Новинипреди 4 дниТаня Христова оттегля предложението си за увеличение на ТБО
-
Любопитнопреди 5 дниДетското коледно градче на Габрово отваря тази вечер
-
Новинипреди 5 дниДомът на Ръгби клуб „Янтра“ ще бъде ремонтиран
-
Културапреди 3 дниКукленият театър получи отличие от Китай






