Свържи се с нас

Новини

Кметът на Габрово се срещна c наследници на опълченци

Published

on

снимка: Община Габрово

снимка: Община Габрово

Кметът на община Габрово Таня Христова присъства на Родовата среща в Регионален исторически музей – Габрово, където се срещна с наследници на опълченци от Габровска област. „Изпълнена съм респект и гордост, че именно Габрово и габровци имат свой достоен принос в хода на напрегнатите военни действия по време на поредната Руско-Турска война, за да се превърне тя в Освободителна за българския народ. Няма как да скрия вълнението си от тази среща, защото пред мен сте Вие – наследниците на героите, които преди 135 години в онези тежки, съдбовни дни са защитавали с кръвта си всеки сантиметър свободна земя.“ С тези думи започва словото на  Таня Христова, публикувано на официалната страница на Община Габрово.

„Славата на твърдина на българщината, символ на предприемчивия и свободолюбив дух, Габрово носи още от времето на нашето Възраждане – известен стопански център, прочул се далеч зад пределите на Османската империя, люлка на българското образование, гнездо на непокорни, „луди” глави. Неспокойният дух на габровското общество е двигател на бунта на Капитан дядо Никола, опита за въстание на даскал Никола Стефанов, съмишленик на Георги Стойков Раковски. Не са случайни 5-те посещения на Апостола на българската свобода – Васил Левски в балканския ни град. Тук той намира не само убежище, а и верни съратници и съзаклятници. Тайният революционен комитет, създаден от него и опазен след гибелта му, ражда Габровската въстаническа чета, водена от войводата Цанко Дюстабанов. Девет габровци са в четата на Христо Ботев, чийто командир е Никола Войновски.

Само една година след удавеното в кръв Априлско въстание, точно този габровски дух – буден, родолюбив, жертвоготовен,  кове през лятото и зимата на 1877/78 година Българската Свобода. Когато Габрово (наброяващ тогава около 7 000 души) и околните региони стават тил на най-нажежения боен участък Стара Загора – Шипка,  градът ни осигурява разузнавачи и водачи на частите на руската армия, превръща се във военна и продоволствена база. С помощта на руски лекари, се организират 3 болници, а по време на августовските  сражения и „зимното стоене на Шипка” габровци изграждат истински жив мост, по който са прехвърлени хиляди нуждаещи се от медицинска помощ войници. Тук намират убежище над 20 хиляди бежанци от Южна България“, казва още Таня Христова.

снимка: Община Габрово

снимка: Община Габрово

По думите на кмета безспорен принос за опазването на старопланинския проход има участието на габровци и жителите на габровски окръг във военните действия. Габрово става център на второто формирование на Българското опълчение, със създадените 9-та и 10-та опълченски дружини, в които вземат участие 600 души от окръга.

„В редовете на Шипченския отряд, под командването на генерал Николай Столетов, Вашите  прадеди показват завиден героизъм и мъжество. Епопеята на Шипка осуетява плана на османското командване да прехвърли своята Централна армия в Северна България и в голяма степен решава изхода от войната.

Експонатите във витрините, беседите на музейните специалисти и разказите, които помните от своите родители, баби и дядовци, много по-добре от мен ще пресъздадат историческите събития и атмосферата на онова драматично време. Убедена съм, че днес, тук, сред Вас ще получа най-добрия си урок по Родолюбие, защото Шипченската епопея е не само подвиг и саможертва, тя е завет и отговорност“, казва в заключение Таня Христова.

Можете да ни намерите и във Фейсбук на :
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Любопитно

Севлиево е първият град от турнето на актьора Димитър Маринов

Published

on

Известният актьор Димитър Маринов, който през 2019 г. стана първият български актьор, качил се на сцената на “Оскар”-ите по време на 91-вата церемония, след като филмът „Зелената книга“, в който той участва, спечели наградата за най-добър филм, ще гостува в Севлиево на 7-ми май.

Той пристигна преди няколко дни в България, за да участва в дует с Дивна, която влезе в образа на Хилда в „Като две капки вода“. Както винаги, актьорът представи едно към едно образа на своя учител – големият Тодор Колев.

През 2020 г. Димитър Маринов спечели място във формата „Като две капки вода“, но благородно отстъпи мястото си, защото (както той казва), “няма нужда от награди, а желание да раздава своите знания”. Към момента популярният в Холивуд актьор е преподавател по актьорско майсторство в САЩ. Срещата с него е по инициатива на Община Севлиево и включва представяне на пътеводителите по актьорска подготовка, чиито автор е Маринов. Книгите му “Към сцената“ и „Към екрана“ излязоха в края на 2024 г. под знака на издателство „АЗ-БУки“, печатът е на www.artniton.com.

Официалната премиера на заглавията започва от Севлиево – в 17.30 часа в сградата на Общината.

„Нашата форма на работа е строго индивидуална в партньорство. Актьорството е точно този съзнателен избор, който идва от вярата вътре във вас. То е начин на живот. Имам класове в САЩ, в които работят по четири сесии и им казвам директно кой става и кой не, според мен. Актьорлъкът е дарба – той е вид мислене. Аз не мога да ви науча на актьорско майсторство – никой не може. Ние можем само да ви придадем похвати, практики, с които да ви помогнем да откриете себе си”, споделя пред младите хора Димитър Маринов. С харизмата си и естественото си поведение, Димитър Маринов пленява всяка аудитория.

Всеки, който има интерес към литературата и киноизкуството ще има чудесна възможност да се запознае лично с актьора и да почерпи вдъхновение от неговия професионален път. Животът му е като филмова лента, с много обрати и събития, но примерът му да не се отказва да се бори е много мотивиращ.

Зареди още

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Крими

Софиянец с „Мерцедес“ преби дядо до автогарата в Габрово

Published

on

76 –годишен габровец бе пребит от 34-годишен мъж от София. Неприятният инцидент се разиграл в понеделник, 28 април, в ранния следобед до автогарата в Габрово.

Тогава около 15.40 часа, чрез спешния телефон 112 в полицията постъпил сигнал от гражданин, който съобщил, че в района на автогарата е намерен мъж, с видими следи от побой в областта на лицето.

На място незабавно бил изпратен автопатрулен екип, който установил самоличността на пострадалия. Допълнително при събеседването с пострадалия било установено, че мъжът бил ударен от непознат, който се придвижвал с лек автомобил „Мерцедес“, със софийска регистрация.

Предприети били незабавни оперативно-издирвателни мероприятия, в хода на които бил задържан извършителят на деянието. Това е 34-годишен софиянец.

Работата по изясняване на случая продължава в рамките на образуваното досъдебно производство.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица