Свържи се с нас

Икономика

Всеки четвърти лизинг у нас – просрочен

Published

on

© Copyright 2012 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2012 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Почти всеки четвърти договор за лизинг не е обслужван редовно, показват данни на Българската народна банка (БНБ). „Лошите” контракти са за 809 млн. лв. към края на юни. Това е 24% от стойността на всички договори за финансов лизинг, съобщи в. „Монитор”.

От данните на БНБ става ясно, че към края на юни 2011 г. „лошите договори са били 22,3% от всички. На база тримесечие увеличение на необслужваните договори за лизинг също се отчита. В сравнение с края на март тази година проблемните договори за лизинг са се увеличили с 81 млн. лв. Това е ръст от 11,1 на сто спрямо първите три месеца на годината, писа  Аргументи БГ.

Фирмите и гражданите все по-рядко сключват договори за лизинг, показва статистиката на БНБ. Вземанията по финансов лизинг са 3,38 млрд. лв. към края на юни. През същия период на 2011 г. обаче те са били за 3,76 млрд. лв.

Най-масови за договорите за финансов лизинг – 97,8% от всички. Причината е, че правото на собственост върху даден актив може да бъде прехвърлено на лизингополучателя в края на договора. Това не може да стане при договорите за оперативен лизинг

Вземанията по контрактите за финансов лизинг в бранша намаляват за почти всички видове стоки. Например вземанията по стари договори за леки коли са в размер на 810 млн. лв. към края на юни. В края на първото полугодие на 2011 г. обаче те са били за малко над 1 млрд. лв. Данните показват още, че само за времето от април до юни са били сключени нови договори за покупка на коли на лизинг за 80,5 млн. лв. Спрямо същия период на миналата година има лек ръст. Тогава новите договори са били за 75,8 млн. лв.

При товарните автомобили също има спад. Към края на юни старите договори за финансов лизинг на такива коли са на стойност 790,9 млн. лв. Преди година те са били за 919,5 млн. лв. Новите контракти, които са сключени през изминалото тримесечие пък са за 68,8 млн. лв.

Данните показват още, че все по-рядко купуваме компютри на лизинг. Старите договори за такава техника към края на юни са за едва 21,6 млн. лв. През същия период на миналата година стойността им е достигала 28,7 млн. лв. Новите контракти, сключени през изминалото тримесечие, пък са за едва 1,6 млн. лв.

Любопитното е, че се отчита ръст на вземанията по договори за финансов лизинг на недвижими имоти, пише още “Монитор”. Старите контракти към края на първото полугодие са за 616,7 млн. лв. Към юни 2011 г. обаче те са били за 543,9 млн. лв.

Можете да ни намерите и във Фейсбук на :
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Икономика

„Интер Пауър“ изгради фотоволтаична централа върху сграда на ОПТ – Габрово

Published

on

Габровската компания Интер Пауър, лидер с дългогодишен опит в сферата на изграждане на фотоволтаични системи и внедряване на енергийно ефективни решения в индустриални и търговски обекти, реализира фотоволтаична централа върху покрива на сграда, стопанисвана от Общински пътнически транспорт.

Фирмата бе избрана за изпълнител на проект за изграждане на фотоволтаична електроцентрала, иницииран от „Енергийна общност Габрово“. Върху покрива на зданието е изградена съвременна фотоволтаична система, с инсталирана мощност от 150 киловата(kWp). Използвани са общо 256 високоефективни соларни модули, с номинална мощност между 570 и 590 Wp.

Електроцентралата е оборудвана с пет трифазни хибридни инвертора от серията Deye SUN, които осигуряват висока ефективност на преобразуване и позволяват последващо надграждане на системата с акумулиращи устройства за съхранение на енергия. Всички компоненти са с дългосрочни производствени и експлоатационни гаранции, включително 30-годишна линейна гаранция за мощността на панелите. 

Интер Пауър е утвърдена габровска компания с над десетгодишен опит в проектирането, изграждането и поддръжката на фотоволтаични системи, системи за индустриално и битово LED осветление, електроизграждане и умни решения за енергийна автоматизация. Фирмата е партньор на водещи производители и притежава множество успешно реализирани проекти както в частния, така и в публичния сектор, включително обекти, изградени с европейско финансиране.

Зареди още

Икономика

Без опашки по бензиностанциите на „Лукойл“ в Габрово

Published

on

По бензиностанциите на „Лукойл“ в Габрово няма образувани опашки от желаещи да се запасят с гориво – тенденция, каквато някои медии в други градове на страната анонсираха.

Това установи репортер на „Габрово Нюз“, извършил проверка край двата обекта на веригата, представена и в нашия град. Те се намират в района на Дома на хумора и сатирата и в квартал „Бичкиня“ на бул. „Хемус“.

Процесът по зареждане на автомобили се осъществява нормално и без напрежение, като служителите изпълняват спокойно своите ангажименти около колонките и зад касите.

Хора, пълнещи варели, цистерни, пикапи или наливащи стотици литри гориво в други съдове, не се забелязват по двете бензиностанции и паника в столицата на хумора няма! Всичко е спокойно и протича по обичайния си ред, видя още репортерът на медията ни.

Междувременно от компанията изпратиха до медиите, включително и до „Габрово Нюз“, своя официална позиция относно разпространяването на невярна информация по отношение прекратяване на дейността на обекти на територията на страната.

Тя гласи:

„Във връзка с разпространяваната в някои медии невярна информация за уж предстоящо прекратяване на дейността на мрежата от бензиностанции „ЛУКОЙЛ“ на територията на Република България, официално заявяваме, че всички обекти от търговската мрежа на компанията функционират и ще продължат да функционират в нормален режим.

Няма никакви основания за прекратяване на тяхната дейност. Бензиностанциите са напълно обезпечени с гориво.

Разпространяваните твърдения за спиране на работата са неверни, спекулативни и подвеждащи.“

Зареди още

Икономика

Studio New Era с инициатива в подкрепа на малкия и среден бизнес

Безплатен уебсайт редизайн до края на месеца.

Published

on

Studio New Era стартира национална инициатива за подкрепа на малкия и среден бизнес, насочена към развитието на модерно и ефективно онлайн присъствие.

Проектът предлага възможност на фирми с остарели уебсайтове или онлайн магазини да получат напълно безплатен редизайн и актуализация – без финансов риск и без първоначслни разходи.

След обновяването, бизнесите ще имат възможност да продължат да използват услугата чрез месечен абонамент, който включва пълна поддръжка, актуализации и цялостно управление на тяхното онлайн присъствие.

Инициативата е част от концепцията на студиото „Уебсайт като услуга“ – иновативен модел, който дава достъп на малки и средни бизнеси до професионални дигитални решения, без да се налага голяма първоначална инвестиция. Ще бъде валидна до края на месец Ноември.

„Нашата цел е да помогнем на бизнеса в региона на Габрово и в цялата страна да се развива дигитално, да бъде конкурентоспособен и видим онлайн. Вярваме, че всяка добра идея заслужава съвременно представяне в интернет“, споделят от Studio New Era.

Повече информация за кампанията и формуляр за участие са достъпни на: www.studionewera.com/bezplaten-website-redesign.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица