Свържи се с нас

Новини

Времето леко се захлажда. Жълт код заради гръмотевици в област Габрово

Published

on

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved

Леко понижение на температурите се очаква днес. От север, със слаб до умерен вятър, ще продължи да прониква хладен въздух и дневните температури ще се понижат с още 3-4 градуса, преобладаващите максимални температури ще бъдат – между 27° и 32°, в София – около 27°. Такава е прогнозата на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) – БАН.

В 12 области на България е обявен жълт код заради очаквана гръмотевична активност.

Кодът, алармиращ за потенциално опасно време, при което прогнозираните метеорологични явления не са необичайни, но експертите съветват да бъдем внимателни. Той ще е в сила главно за Северна и Западна България. Това са областите: Враца, Плевен, Велико Търново, Габрово, Ловеч, София област, София град, Перник, Кюстендил, Пазарджик, Благоевград и Смолян. В останалата част от страната кодът е зелен.

Въздушната маса над страната ще бъде неустойчива и ще се развива купесто-дъждовна облачност. На много места в Западна и Централна България ще има краткотрайни, в отделни райони интензивни валежи и гръмотевична дейност. Над Източна България преди пладне ще преобладава слънчево време, по-късно и там облачността ще се увеличи и вечерта на отделни места краткотрайно ще превали. Атмосферното налягане в сутрешните часове е малко по-високо от средното за август – през деня ще се задържи почти без промяна.

Над Черноморието преди пладне ще преобладава слънчево време, впоследствие облачността ще се увеличи и вечерта на отделни места, главно по северното крайбрежие ще превали. Ще духа умерен североизточен вятър. Максимални температури на въздуха 28°-31°. Температура на морската вода е 27°-28°. Вълнението на морето ще бъде 2-3 бала.
Над планините ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще има краткотрайни валежи и гръмотевици. Ще духа до умерен вятър от северната четвърт. Максимална температура на височина 1200 метра около 21°, на 2000 метра – около 14°.

АргументиБГ

Крими

Полицията хвана над кило марихуана

Published

on

Над килограм марихуана беше намерена и иззета при полицейска акция, проведена през вчерашния ден, информираха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово.

В района на село Ряховците полицейски екипи спрели за проверка лек автомобил “Chrysler Voyager“.

В автомобила била намерена 1110 грама суха зелена листна маса, реагирала при полевия наркотест на марихуана. Работата по случая продължава под надзора на прокуратурата.

Зареди още

Крими

Задържаха жена, откраднала 12 000 лева от съсед. Парите заровила в гората

Published

on

По искане на Районната прокуратура в Габрово бе задържана 46- годишна жена за кражба на пари от възрастен съсед, при условията на опасен рецидив. По досъдебното производство на Районна прокуратура – Габрово, дамата, с инициали П.Д., е привлечена в качеството на обвиняема за това, че на 15 декември т.г. при условията на опасен рецидив и след предварителен сговор с друго лице, от къща в тревненското село Бангейци, отнела сумата от 12 000 лв., от владението на възрастен мъж от същото село, без негово съгласие, с намерение противозаконно да ги присвои.

Обвиняемата е осъждана многократно за извършени кражби. Тя и пострадалия били съседи. В началото на тази седмица, обвиняемата и съучастникът ѝ използвали невниманието на възрастния ѝ съсед, влезли в дома му и извършили кражбата на парите, които след това скрили в гориста местност.

След разкриване на престъплението парите били открити и иззети. На 16 декември жената била задържана от Районна прокуратура-Габрово за срок до 72 часа. За извършеното от нея престъпление е предвидено наказание лишаване от свобода от 3 до 15 години.

Съдът възприе доводите на Районната прокуратура в Габрово, че обвиняемата е с висока степен на обществена опасност като деец и е налице реална опасност да извърши и друго престъпление или да се укрие, поради което взе най-тежката мярка за неотклонение „задържане под стража“.

Определението подлежи на обжалване пред Габровски окръжен съд.

Зареди още

Новини

Прерязаха лентата на обновената сграда на пожарната в Габрово

Published

on

С тържествена церемония днес, 18 декември, беше открита обновената сграда на Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Габрово.

На събитието присъстваха директорът на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ главен комисар Александър Джартов, съветникът на министъра на вътрешните работи Николай Николов, кметът на община Габрово Таня Христова, областният управител Мария Башева – Венкова, директорът на Областната дирекция на МВР Пламен Иванов, както и настоящи и бивши служители на пожарната служба в града.

В приветствието си областният управител Мария Башева подчерта значението на модернизацията: „Обновяването на тази сграда е инвестиция не само в инфраструктура, но също и в спокойствието и сигурността на хората от региона“, заяви тя.

Като символ на закрила и надежда Башева подари икона на Света Богородица на ръководството на дирекцията. „В навечерието на Коледа да си пожелаем здраве и мир. Нека огънят бъде символ само на топлина в домовете и в сърцата, а не на бедствие и заплаха“, добави още областният управител.

По време на откриването кметът на Габрово Таня Христова поздрави всички, допринесли за изпълнението на инвестицията. „Благодарение на този проект можем да си дадем сметка колко усилия, експертиза и време са необходими, за да стане една сграда наистина енергийно ефективна. Днес е ден за благодарност към всички, които направиха възможно реализирането на този проект – важна инициатива, която носи допълнителна увереност в работата на мъжете и жените, посветили се на една изключително отговорна професия – да пазят живота и здравето на хората, природата и сградния фонд. Благодаря ви за усилията, с които допринасяте Габрово да бъде с една стъпка по-близо до климатичната неутралност и до прилагането на зелени и устойчиви политики, които достигат до всеки един от нас.“

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица