Новини
ТУ-Габрово стартира Европейска магистратура по социални дейности

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved
Технически университет – Габрово, съвместно с шест европейски университета: Гронинген – Холандия, Фрайбург – Германия, Малага – Испания, Вилнюс – Литва и два университета от Одензе – Дания предлагат магистърска програма на английски език по „Социални дейности”. Магистратурата се разработва в рамките на образователния проект по програма ЕРАЗЪМ. РАЗВИТИЕ НА УЧЕБНИ ПЛАНОВЕ на тема „European Master in Social Work (EMSW)”.
Пилотната програма стартира през септември 2012 г. Могат да кандидатстват завършилите ОКС „бакалавър” по „Социални дейности”, които има професионален опит по специалността.
Програмата предлага:
Програма на Европейската магистратура по социални дейности
I-ви семестър – провежда се в Грьонинген (Холандия) и Одензе (Дания):
- Сравнителна социална политика в Европа,
- Английски език и междукултурна комуникация в сферата на социалните дейности
- Управление на проекти
- Дистанционно обучение
II-ри и III-ти семестър – две избираеми програми, всеки семестър в различна страна:
- Фрайбург (Германия)
Междукултурни социални дейности
Геронтология
- Вилнюс (Литва)
Социални дейности и човешки права Глобализация, европеизация и социална политика
- Грьонинген (Холандия)
Психосоциална рехабилитация
Трудово и социално включване
- Одензе (Дания)
Европейско развитие на науката за социалните дейности – разширен модул
Европейски социални политики
Деца и младежи в риск
- Малага (Испания)
Въздействието на общността в социалната дейност
Социално право и социална защита
- Габрово (България)
Европейски политики на трудовия пазар
Социална динамика в разширяваща се Европа
IV-ти семестър
Магистърска теза и защита на дипломна работа за приключване на обучението
За повече информация, моля обръщайте се към:
Mr. L.M. Gijsbers
Programme manager European Master in Social Work
e-mail: l.m.gijsbers@pl.hanze.nl
Или посетете нашия сайт: www.europeanmaster-socialwork.eu
Какво представлява Европейската магистратура по социални дейности?
Европейската магистратура по социални дейности е двугодишна програма за обучение на английски език в 6 страни в Европа, в резултат на която придобивате научната степен Магистър по социални дейности.
В програмата за обучение се предлагат курсове с европейска насоченост относно социалното включване и борбата с бедността. Предлагат се модули за различните системи за социална сигурност и разнообразните подходи в сферата на социалните дейности в различни части на Европа.
Кога?
Магистърските курсове ще започнат през септември 2012г. в Грьонинген, Холандия.
Интересна ли е за Вас Европейската магистърска програма по социални дейности?
Програмата е специално разработена за тези от Вас, които искат да подобрят своите умения в редица области като:
- Междукултурни компетенции;
- Развитие на общността;
- Деца и младежи в риск;
- Застаряване на населението в Европа;
- Труд и социално включване;
- Социална рехабилитация;
- Социална политика в Европа.
В нашата програма Вие ще откриете много интересни модули, които съчетават обучение, практика в сферата на социалните дейности и междукултурно общуване в различни страни.
Такси за обучение:
Година I: € 6.000
Година II: € 4.000
Ще бъдат осигурени стипендии за студентите. Условията можете да видите на: www.europeanmaster-socialwork.eu.
Как е организирана програмата за обучение?
Всеки семестър започва с въвеждаща седмица за представяне на програмата в един от градовете, включени в проекта.
През тази седмица Вие ще се срещнете с колегите си от другите страни и с преподавателите.
През въвеждащата седмица ще сключите споразумения с колегите си относно изготвянето на он-лайн разработки през следващите 12 седмици. След 3 месеца ще има нова среща, планирана в един от партньорските университети.
За две години Вие ще посетите 4 – 6 университета и ще се срещнете с колеги от цяла Европа.
Допълнителна информация можете да намерите тук.
Крими
Спор между „майстори“ завърши с падане и потрошаване

Спор между двама строителни работници завърши с падане и фрактура за единия от тях. Инцидентът е станал вчера, 1 юли, около 15.20 часа в района на бул. „Могильов“ в Габрово.
По данни на полицията всичко започнало като спречкване помежду им. Вследствие на падане на земята, пострадал 49-годишен мъж от село Шумата, който получил счупване на подбедрицата. Той бил транспортиран и настанен в ортопедичното отделение на МБАЛ „Д-р Тота Венкова“, без опасност за живота.
За срок до 24 часа по случая бил задържан 48-годишен мъж от Габрово. Образувано е досъдебно производство. Работата по изясняване на всички факти и обстоятелства продължава под надзора на прокуратурата.

Крими
Силният вятър събори десетки клони и дървета в Габровско

Силен вятър и буря се разразиха над община Габрово вчера, 1 юли, като причиниха сериозни затруднения по пътищата и наложиха намесата на екипи на Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Габрово в различни точки на областта.
Денонощието се оказа изключително натоварено за габровските огнеборци, които в рамките на 24 часа са реагирали на 12 сигнала за инциденти, всичките свързани с паднали дървета.
Според официалната информация, предоставена от РДПБЗН – Габрово, за периода от 06:00 часа на 1 юли до 06:00 часа на 2 юли 2026 г. звената за пожарна безопасност и защита на населението в областта са извършили общо 12 намеси за оказване на техническа помощ.
Проблемите са започнали в късния следобед и са продължили до полунощ, като на моменти сигналите са пристигали през по-малко от петнайсет минути един от друг. Първият сигнал е подаден в 19:34 ч. за паднало дърво на пътното платно в село Раховците, а само две минути по-късно, в 19:36 ч., е получено съобщение за дърво, препречило Републикански път I-4 в землището на град Севлиево. И на двете места дърветата са отстранени от екипи на РСПБЗН – Габрово и РСПБЗН – Севлиево.
В самия град Габрово вятърът е причинил поредица от инциденти в различни квартали. В 19:45 ч. е сигнализирано за паднало дърво на улица „Алеко Константинов“, а малко по-късно, в 20:01 ч., подобен проблем е регистриран и в село Орловци. Само двайсет и пет минути след това, в 20:26 ч., дърво е паднало на улица „Д-р Илиев – детския“ в града – локация, на която по-късно през нощта, в 22:45 ч., се е наложила повторна намеса на пожарникарите заради нов паднал ствол. Вятърът не е пощадил и други централни градски артерии.
В 20:35 ч. е получен сигнал за паднало дърво на улица „Индустриална“, а шест минути по-късно, в 20:41 ч. – на булевард „Стефан Караджа“. Инцидентите са продължили и с подадения в 20:56 ч. сигнал за дърво на улица „Преслав“.
Освен в градската част, силният вятър е засегнал и по-високите части на общината. Републикански път I-5 в района на връх Свети Никола (Шипка) е бил блокиран от паднало дърво в 21:20 ч., а само часове по-късно, точно в полунощ, на 2 юли, на същото място се е наложила поредна намеса на пожарникарите заради нов паднал ствол. Между двата случая, в 23:00 ч., екип е реагирал и на сигнал за паднало дърво в село Източник.
Във всички дванадесет случая екипите на РСПБЗН – Габрово и РСПБЗН – Севлиево са отстранили падналите дървета и са възстановили проходимостта на засегнатите пътни участъци. В ликвидирането на последствията от бурята са участвали общо дванадесет противопожарни автомобила и екипи с различна численост – между двама и трима пожарникари на инцидент, разположени в различни населени места на територията на областта.
Инцидентите от изминалото денонощие показват мащаба, който силният вятър причини върху инфраструктурата и натовареността, с която се е наложило да работят екипите на пожарната служба в Габровско, за да бъде своевременно овладяна ситуацията. За щастие до по-сериозни последствия за движението и безопасността на гражданите не се стигна.

Крими
Отново бой между група мъже в Габрово, трети пореден само за 2 месеца

Габрово отново се превърна арена на масов бой между група мъже. Инцидентът, станал снощи – 30 юни, е трети подобен случай само в рамките на последните два месеца. Сигналът бил получен чрез спешния телефонен номер 112 около 20.00 часа, за сбиване между група лица, употребили алкохол, в района на беседка на улица „Александър Стамболийски“ в Габрово.
На място незабавно бил изпратен полицейски екип на Областната дирекция на МВР – Габрово. За срок до 24 часа е задържан 43-годишен мъж от Габрово. Медицински екип е прегледал 30-годишен мъж, участник в конфликта, при когото са установени охлузни рани в областта на лицето.
По случая е образувано досъдебно производство, а разследването продължава под ръководството на компетентните органи.
Инцидентът се случва малко повече от седмица след сбиването на 19 юни в района на Централния кооперативен пазар в Габрово, при което участваха четирима мъже на възраст между 30 и 65 години.
Тогава 41-годишен мъж получи фрактура на раменна става, а 65-годишен – фрактура на предмишница, като и двамата бяха откарани за лечение в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ – Габрово.
Трима от участниците бяха задържани за срок до 24 часа, а прокуратурата образува досъдебно производство за причинени средни телесни повреди по хулигански подбуди.
Случаят предизвика широк обществен отзвук и остра реакция сред габровци, а директорът на Областната дирекция на МВР – Габрово, старши комисар Илиян Иванов, публично заяви, че полицията няма да толерира прояви на саморазправа и нарушаване на обществения ред.
Преди това, на 6 май, друго масово сбиване на ул.“Митко Палаузов“ доведе до обвинение срещу 36-годишен мъж с инициали К.М., който по хулигански подбуди причини счупване на носа на един пострадал и комоцио на друг.
Именно този случай изостри обществените нагласи в града и провокира вълна от недоволство сред жителите на Габрово, които излязоха по улиците и площадите на града.

-
Новинипреди 7 дниКВС Янтра Габрово с блестящо представяне на турнир в Бургас
-
Кримипреди един денОтново бой между група мъже в Габрово, трети пореден само за 2 месеца
-
Културапреди един денХумористичният спектакъл „Кантора ф селу“ ще бъде представен в Габрово
-
Кримипреди 5 часаСпор между „майстори“ завърши с падане и потрошаване
-
Кримипреди 6 часаСилният вятър събори десетки клони и дървета в Габровско





