Култура
Работилница за гайтани излезе при изкопи до НТС-то

снимка: РИМ-Габрово
Един неизвестен факт за миналото на Габрово излезе наяве при извършване на строителни работи в района на НТС-то в града. Новината представи днес пред местни медии Росен Йосифов от отдел „Археология „ към Регионалния исторически музей в Габрово. При строеж на къща работници открили строителни останки, които излезли в изкопа. Строителните работници споделили пред експерта, че е излязла някаква арка, но при направената на място справка станало ясно, че това са канали за водни съоръжения.

снимка: РИМ-Габрово
„Работниците казваха, че това е някакъв канал за отводняване, но това беше изключено, тъй като това е нещо голямо, в което може да влезе човек. Широко е около 2 метра. При направена справка стана ясно, че това е гайтанджийска одая и всъщност това е долната част, която е минавала под къщите и тези гайтанджийски чаркове са били задвижвани с дървени колелета от водата“, сподели Росен Йосифов.
Оказало се, по сведение на работниците, че този канал минава по цялата дължина на улица „Брянска“, край реката.

На снимката от ляво надясно: Росен Йосифов, Добромир Търновски © Copyright 2012 — Gabrovo News. All Rights Reserved
„За мен беше много любопитно, тъй като до сега беше известно и от Цончев, и от всички последвали изследвания, че от тази страна реката се е намирала Табашката махала. Там са били табакханите и не беше известно, че има други водни съоръжения и изобщо гайтанджийски работилници, за да се използва изцяло силата на водата. Това е един общ канал и тези помещения са едно до друго, и може да се счита, че цялата улица е била с гайтанджийски одаи. Това излезе, че е един неизвестен факт. До този момент там бяха известни само кожарските работилници. Тук в Габрово, успоредно на р.Янтра, чрез едни големи вади, в случая чрез едни големи канали се получава нещо като къща над водата“, допълни Йосифов.
Можете да ни намерите и във Фейсбук на :
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Търси се нов ръководител на ДФА „Габровче“


Община Габрово обяви процедура за подбор на ръководител на Детски фолклорен ансамбъл „Габровче“ – културен символ на града и един от най-изявените детски ансамбли в страната.
Основан преди близо половин век, ансамбълът е носител на многобройни отличия и е известен със своите автентични възстановки на български обичаи, сценични костюми и хореографии, аплодирани в България и по света.
Кандидатите трябва да имат висше образование в областта на музикалното или танцовото изкуство, да познават различните стилове на българския фолклор и да притежават управленски и комуникационни умения.
Позицията предлага срочен трудов договор за пет години, мотивиращо възнаграждение, бонуси за стаж и работа в творческа среда. Подборът ще се извършва в три етапа: проверка на документи, представяне и защита на концепция за развитие на ансамбъла и интервю с комисията.
Необходимите документи трябва да бъдат подадени до 25 август 2025 г., 16:00 ч., в деловодството на Община Габрово (пл. „Възраждане“ № 3) или по електронна поща. Допълнителна информация и проект на длъжностна характеристика са достъпни в отдел „УЧР“ и на сайта на Общината, в раздел „Кариера“.


Култура
Откриха древна византийска златна монета на крепостта Хоталич (снимки)


Ценната находка е намерена по време на редовните археологически проучвания, провеждани от Исторически музей – Севлиево, финансирани от Министерство на културата и Община Севлиево. Научният ръководител на обекта Надежда Ботева и нейният екип ще продължат работата си до края на месец август.
Монетата е тремис на византийския император Юстин II (565 – 578). Тремисът е най-малкият номинал на византийските златни монети. Тежи 1,5 грама и има диаметър 18 мм. Изработена е от злато с много висока проба – 22-23 карата.
Сечена е във византийската столица Константинопол. На лицевата ѝ част е образът на императора, с диадема, облечен с броня. Император Юстин II наследява трона след един от най-славните византийски императори – Юстиниан Велики (527 – 565). Юстин II не успява да се справи с множеството проблеми, които наследява вследствие на амбициозната политика на предшественика си. Империята губи територии и затъва във финансова криза. Императорът се разболява от психическо разстройство и умира.
На обратната страна на монетата е изобразена богинята на Победата (лат. Victoria), в ход на дясно, глава на ляво, държи венец и сфера с кръст.

За 46-те години, в които се провеждат разкопки на крепостта, във фонда на Историческия музей в Севлиево са постъпили три златни монети. Те са открити през 80-те години на ХХ в.
Последната златна находка ще бъде показана в Хаджистояновото училище по повод празниците на Севлиево през октомври и ще заеме своето място в постоянната експозиция “Археология”.


Култура
МК „Весела“ с нови награди от международен конкурс


Шестима талантливи пианисти от Музикален клуб „Весела”, с педагог Весела Пенева, блеснаха на Деветото издание на Международния конкурс за инструменталисти „Трявна Арт” 2025.
С първи места и златни медали бяха отличени добре познатите лауреати от десетки национални и международни прояви – Полина Флориду (10 клас, IV възрастова група), Лорен Николова (5 клас, III възрастова група) и Невин Халил (2 клас, II възрастова група).
Сребърни медали завоюваха Ай Хасегава (9 клас) с нова конкурсна програма и дебютантът Александър Стоянов (5 клас), за когото това бе първо участие на сцена. Бронзов медал спечели Иво Велков (8 клас) при своето второ явяване в конкурса.
Представянето на младите габровски пианисти отново бе високо оценено от журито с председател проф. Томислав Байнов (Германия).


-
Любопитнопреди 3 дни
Щъркели накацаха околовръстното на Габрово (снимка)
-
Кримипреди 5 дни
Полицията конфискува голямо количество перилни препарати менте
-
Културапреди 5 дни
Представят „Председателите на Историографическо дружество „Габрово“
-
Кримипреди 5 дни
Прибраха двама млади габровци, заради телефонна измама
-
Културапреди 5 дни
Седмица на джаза в Габрово
-
Новинипреди 4 дни
Ивайло Иванов застава начело на националите по ръгби
-
Любопитнопреди 5 дни
Ретро събор на автомобили и мотоциклети в село Поповци
-
Новинипреди 5 дни
Още два нови електрически автобуса за нуждите на Габрово