Свържи се с нас

Новини

Днес отбелязваме 15 години от приемането на Българския герб

Published

on

Точно преди 15 години, на 31 юли 1997 год., депутатите от 38-ото Народно събрание приеха новия български герб. Това се случи със 177 гласа ” за”, 16 ” против, а 29 от депутатите гласуват “въздържал се”. Самата дума „герб” идва в българския език от немския – думата „erbe”, която означава „наследство”.

Гербът като държавен символ показва важни за страната елементи, нейните историческите корени, постижения й. Погледнато през очите на хералдиката (наука за гербовете), символите, изобразени на гербовете, говорят за мястото, което дадена държава смята да заеме в историческото развитие на човешкото общество.

По пътя на тази логика самоцелната символика в тези изображения е абсолютно изключена. Ако символите нямат историческо значение, те не трябва да бъдат изобразявани изобщо.

Историята на българския герб обаче е спорна, като хералдиката и общите интерпретации никак не са на едно мнение.

Често трите лъва от герба се интерпретират като трите главни части на България – Мизия, Тракия и Македония. Според хералдическата наука обаче това е погрешно. Лъвовете щитодръжци трябва да имат само допълнителна роля в цялостната картина на герба.

Също така според извадката от „Закона за герба на страната” короната над щита и над лъва е корона на Второто българско царство (1185-1396), съществувала преди падането на България под османска власт. Отново според хералдическата наука това е грешно – нямало данни за съществуването на такава корона. Това определение за короната в българския герб е отразено в закона от политически съображения, за да се избегне асоциацията с Третото българско царство и монархическия режим на Сакскобургготската династия, която е на власт до 1946 година.

Често върху публични и правителствени сгради, както и върху документи може да бъде видяна така наречената „малка” версия на държавния герб. Тази версия официално не е спомената в конституцията и в Закона за герба на Република България.

АргументиБГ

Новини

ДГ „Явор“ отбеляза Деня на Земята с „Азбука на щастието“

Published

on

„Азбука на щастието“ бе мотото на инициативата , с която ДГ „Явор“ отпразнува Деня на Земята.

В парка „Колю Василев – Обов“ усмихнати деца и родители се срещнаха, за да си спомнят как се случват приятелствата.

Бяха организирани няколко къта със занимания по интереси „Йога“, „забавно рисуване с пръсти“, „Ритъм и ударни инструменти“, „Весела паяжина“.

Рисунки върху асфалтовите алеи украсиха Деня на всички. Естествено, децата получиха подаръци от учителите – балони и специална книжка, посветена на празника.

Дейностите бяха част от проект на МОН, посветен на благополучието на децата.

Зареди още

Крими

Над 1 000 нарушения за скорост в региона само за седмица

Published

on

Общо 1 004 нарушения на скоростните режими бяха установени при полицейска операция, проведена през изминалата седмица в област Габрово. Резултатите от нея бяха обявени от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово.

От 15 до 21 април в габровския регион, както и в цялата страна, се проведе полицейска операция за контрол на скоростта по пътищата. Точките за контрол бяха съобразени по време и място с интензивността на движението и наличието на предпоставки за управление на МПС с превишена скорост.

Приоритетно се обхващаха местата и участъците с концентрация на пътнотранспортни произшествия, настъпили най-често поради несъобразена скорост.

От 00.00 до 23.59 часа на 19 април се проведе „24-часов маратон – Скорост“. Пътните полицаи използваха всички налични технически средства за контрол на скоростта както в светлата, така и в тъмната част на денонощието.

Операцията имаше за цел да фокусира вниманието към превишената скорост – една от основните причини за тежки катастрофи с жертви и ранени.

На 19 април по време на „24-часовия маратон – Скорост“ бяха констатирани 214 нарушения на скоростните режими.

В останалите дни от седмицата са установени общо 790 нарушения, като 546 са нарушенията в населени места и 244 в извън населени места.

Пътнотранспортните произшествия, настъпили през първото тримесечие на годината на територията на областта, които са в резултат от движение със скорости, превишаващи максимално допустимите и несъобразени с конкретните пътни и атмосферни условия, са общо 31, като 28 са с материални щети и 3 тежки ПТП с 5 ранени.

През изминалата година издадените фишове за нарушение на скоростните режими са общо 31 407, информират още от полицията.

Зареди още

Култура

Призови места за учениците на Цветан Радков от „Фолклорни приумици”

Published

on

Ученици на преподавателя по китара и тамбура Цветан Радков се завърнаха с награди от XVIII Регионален детско-юношески конкурс за певци и инструменталисти „Фолклорни приумици”.

В конкурсната програма на форума в Червен бряг участваха над 110 талантливи деца от 14 населени места, разпределени в направленията: класическа музика, музикален фолклор, народно пеене.

Наградите присъди компетентно жури от специалисти: Елка Недялкова, Румен Тодоров и Валентин Недялков, преподаватели в НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен. Призови места за възпитаниците на Школата по китара и тамбура при НЧ „Развитие-1870”.

Златни медали спечелиха Велизара Костова, Дамян Иванов и Китарен оркестър. Второ място заслужи Калоян Маринов. На трето място журито класира Александра Денчева и Калоян Костов.

Призови награди спечелиха и учениците на Цветан Радков от Габрово – Бетина Делуди, Вероника Бойчева и Ивана Петкова. С поощрения бяха отличени двете камерни групи.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица