Новини
Каменица ФЕНкупа 2012 този уикенд в Габрово
Този уикенд на стадион „Христо Ботев” в Габрово ще се състои последният регионален полуфинал от тазгодишното юбилейно издание на Каменица ФЕНкупа – най-големият турнир по футбол за непрофесионалисти в България. На 28 и 29 юли ще бъде излъчен отборът – юбилеен шампион за региона на Габрово и Плевен, както и неговият подгласник – двата тима, които ще участват и в Големия финал на Каменица ФЕНкупа през месец септември.
Акцентите в програмата на Каменица ФЕНкупа на стадион „Христо Ботев” в Габрово:
28 юли (събота)
- 09:00 – 17:00 ч. – мачове от програмата на регионалния полуфинал на Каменица ФЕНкупа 2012
- 12:00 ч. – официално откриване на турнира от кмета на Габрово г-жа Таня Христова и областния управител г-н Мариян Костадинов
- 12:20 ч. – демонстративен мач между женските отбори на Община Габрово и Областна администрация Габрово
- 10:00 – 17:00 ч. – атрактивни игри – „Точен шут”, „Силен шут” за оригинален екип на Челси от Samsung, „Гол от центъра” за оригинални артикули на Шампионската лига и Ford
29 юли (неделя)
- 09:00 – 13:00 ч. – мачове от финалната фаза на турнира
- 10:00 – 12:30 ч. – допълнителни серии на игрите от събота и финал на „Точен шут”
- 12:00 – 12:45 ч. – томбола и връчване на специалната награда на Ford – SPA&test-drive уикенд в Банско , осигурена от Ford Moto – Pfohe
- 12:30 ч. – финален мач за излъчване на регионалния победител
- 13:00 ч. – церемония по награждаване на победителите от бившия международен съдия Антон Генов, определяне на участника от региона в „звездния мач” с Христо Стоичков през м. септември, томбола за наградата 32-инчов телевизор Samsung
Специални изненади за всички участници и гости на полуфиналния кръг на турнира в Габрово са подготвили и корпоративните партньори на Каменица ФЕНкупа 2012, adidas, GLOBUL, Samsung и Ford Moto–Pfohe, които ще предложат не само атрактивни игри и награди, но и допълнителни инициативи.
- adidas – всички участници играят в професионални екипи на немския концерн; adidas осигурява и официалната топка на турнира adidas TANGO 12, създадена специално за Европейското първенство по футбол, което се проведе през юни в Полша и Украйна;
- Благодарение на Samsung играчите с най-мощен удар могат да си тръгнат с оригинален екип на Челси, спечелен в специалната игра „Силен шут”;
- Гласуването за отбор с най-много фенове от Габрово, Плевен и региона ще става направо на стадиона чрез таблети Samsung с безжична интернет връзка от GLOBUL; един от всички гласували ще спечели 32-инчов телевизор Samsung
- Ford Moto – Pfohe ще разположи на стадиона специален ФЕНFocus, върху който петима фенове, избрани чрез жребий, ще могат да напишат своите футболни послания на тема „ФЕН, футбол, Focus”, а едно от всички послания върху автомобила ще донесе на неговия автор едномесечен test–drive на талисмана на ФЕНкупата през септември; един от всички участници в томболата на стадион „Христо Ботев” ще спечели SPA&test-drive уикенд в Банско с осигурен от Ford автомобил;
Допълнителна информация и подробности за предстоящата юбилейна Каменица ФЕНкупа можете да намерите във Facebook www.facebook.com/kamenitzafancup и на официалната страница www.kamenitzafanclub.com.
Можете да ни намерите и във Фейсбук на :
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Новини
Отбелязваме Светли понеделник!

Вторият ден на Великден се нарича Светли или „разтурни“ понеделник. Той е свързан с обичая „размятване на яйца“ за предпазване от градушка и за плодородие.
В някои села на Казанлъшко и Габровско на втория ден от Великден младите се събират на някоя поляна, застават едни срещу други и търкалят помежду си червени яйца. Обичаят е за предпазване от градушка и за плодородие. През трите празнични дни има общоселски хорà, чиято основна функция е предпазно магическа.
Великден се празнува три дни. Първият е винаги неделя, когато всички отиват на тържествена църковна служба. Поздравът „Христос Воскресе“ се спазва 40 дни. Седмицата след Великден се нарича Томина неделя. Тя поставя завършека на великденския празничен цикъл. Тази седмица се нарича празна заради забраната да се работи каквото и да е.
Седмицата се свързва и с първите появи на Христос сред учениците му. Когато мълвата за изчезването на тялото на Христос се разпространила, само апостол Тома не повярвал. На осмия ден след възкръсването си сам Исус му се явил и го накарал да се убеди в истината. Оттогава е останал изразът „Тома неверни“, а денят е наречен Томина неделя.

Новини
Великден е! Христос Воскресе!

Великден (Възкресение Христово, Пасха) е денят, в който християните празнуват възкресението на сина Божи Иисус Христос.
В християнската религия на Възкресение Христово (Великден) се чества възкръсването на Исус Христос на третия ден, след като е разпънат на кръст и погребан. Празната гробница е видяна от жените мироносици, посетили гроба. Иисус Христос се явява на Мария Магдалена и на апостолите.
Подготовката за честването му започва в седмицата преди Великден, наричана Страстна седмица. Празнува се 3 дни. Вечерта преди полунощ в събота се отслужва тържествено богослужение, всички светлини в храма се изгасяват и малко преди полунощ свещеникът изнася запален трисвещник с думите (пеейки) „Приидите, приимите свет, от невечернаго света и прославите Христа, воскресшаго из мертвих“. Последованието, свързано със запалването на свещите, е заимствано от подобно, което се извършва в Йерусалим, в храма „Св. Възкресение“, при слизането на Благодатния огън. От трисвещника всички присъстващи палят своите свещи (които по традиция носят по домовете си). При пеене на тропара „Воскресение Твое Христе Спасе“ всички излизат от храма. Точно в полунощ и извън храма при биене на камбаните свещеникът обявява Възкресението с думите „Христос Воскресе“. При обявяването на Възкресението се пее празничният тропар и се обикаля кръстопоклонно иконата на Въскресението, положена на специален аналой, след това се чете Евангелие и Апостол. После свещеникът чука на храмовите врата с кръста при думите „Отворете се, адови врата, да влезе Царят на Славата“ на което подучено лице отвръща „Кой е този Цар Слави?“. Хората влизат с песнопения в храма, за да се извърши литургията на празника.
В България традиция е яйцата да се боядисват на Велики четвъртък или Велика събота, като броят им зависи от членовете на семейството. Първото се оцветява винаги в червено от най-възрастната жена. Докато то е още топло и прясно боядисано, тя рисува кръстен знак на челата на децата, за да бъдат здрави.
До появата на изкуствени оцветители са се използвали отвари от билки, ядки и др. С отвара от риган се получавала червена багра, от смрадлика — оранжева, зелено — от коприва, жълто — от орехи и кори от ябълка или отвара от стар кромид лук.
Винаги, когато са се боядисвали яйца, се е приготвяла и отделна кошничка и за кумовете. Яйце се дарявало и на всеки гост, прекрачил прага. За допълнителна украса се ползвали отпечатъците на листенца от магданоз или фигурки, нарисувани с восък или с цветни моливи. Според поверието този, чието яйце остане здраво след чукането, ще е най-здрав през годината.

Новини
Отбелязваме Велика събота!

На Велика събота църквата възпоменава телесното погребение на Христос и слизането му в ада. Църковното богослужение започва рано сутринта и продължава непрекъснато до края на деня. Последните съботни песнопения се сливат с възкресните (неделните) и свършват вече при звуците на тържественото “Христос воскресе!”
Днес хората отдават почит на починалите си близки, посещават гробищата, преливат и прекадяват. Обикновено в събота се месят и пекат обредните великденски хлябове. Велика събота е и последният ден, в който могат да се боядисат яйцата за Великден.
Празникът е свързан с оплакването и погребението на Исус Христос от майка му Света Богородица и от жени, носещи миро. Гробът му е запечатан и пред него е поставена стража.
По обичая на юдеите Йосиф и Никодим снели пречистото тяло Господне от кръста, обвили ги в пелени с благовония и го положили в нов каменен гроб в Йосифовата градина, която се намирала недалеч от Голгота. Първосвещениците и фарисеите знаели, че Исус Христос е предрекъл възкресението си. Не вярвайки на предсказаното, а и страхувайки се да не би Апостолите да откраднат тялото, измолили от Пилат военна стража. Поставили стражата до гроба, а самия гроб запечатали.
Църквата прославя Велика събота като “най-благословения седми ден”. Защото това е денят, когато Словото Божие лежи в гроба като мъртъв човек, но в същото време спасява света и отваря гробовете.
Положен вече в гроба, Духът на Исус е в ада, за да разкъса оковите му и да отвори отново райските двери. Това ще се случи на другия ден – в Неделята, наречена с най-краткото име – Великден.

-
Новинипреди 6 дниГЕРБ е единствената партия, за която санирането на жилищата е приоритет
-
Новинипреди 6 дниИзбирателите в област Габрово ще гласуват в 223 секции
-
Новинипреди 5 дниМирослав Влашев: Участието на младите хора е гаранция за прогреса на България
-
Новинипреди 5 дниПрогресивна България: Габрово иска редовно управление!
-
Новинипреди 4 дниНиколай Денков в Габрово за открит разговор по важните теми за региона
-
Новинипреди 5 дниКостадин Костадинов ще посети Габрово, представя България 1400
-
Културапреди 7 дниВеликденски празници в музей „Етър“
-
Новинипреди 7 дниСлави Василев в Севлиево: Бизнесът движи икономиката и държавата трябва да започне да работи за него






