Свържи се с нас

Новини

Преди 70 години убиха Вапцаров

От истинските думи за поклон винаги боли

Published

on

снимка: bg-history.info

„…Водени от гореизложеното и на основание чл. 1 и 16 от Закона за защита на държавата, в името на Негово Величество цар Борис III, съдът присъди: Антон Иванов Козинаров, Петър Иванов Богданов, Георги Иванов Минчев, Никола Иванов Вапцаров, Антон Николов Попов и Атанас Димитров Романов – смърт чрез разстрелване и да заплатят глоба в размер на 500 000 лева, с лишаване от всички граждански права завинаги. Присъдата не подлежи на обжалване и следва да се изпълни в 24-часов срок!“
Присъда N509 на Софийския военно-полеви съд. 23 юли 1942 г., 11 часа

Борбата е безмилостно жестока.
Борбата, както казват, е епична.
Аз паднах. Друг ще ме смени и…
толкоз.
Какво тук значи някаква си личност?!
Никола Вапцаров. 23 юли 1942 г., 14 часа

* * *
23 юли…
На този ден прекланяме глава пред доблестта. На този ден прекланяме глава пред саможертвата. На този ден преди 70 лета в Гарнизонното стрелбище в София са разстреляни шестимата гореспоменати.
На този ден, пречистени и безмълвни пред смъртта, ние отдаваме почит на всички разстреляни, обезглавени, обесени, избити, безследно изчезнали в годините на съпротивата, в борбата срещу фашизма.
Вината на погиналите е една: те не приемат „новия световен ред“, налаган с разправа, танкове и концентрационни лагери. Те искат спокойни дни и хляб за децата си. Спокойни дни и хляб за всички деца по света. За бъдещите хора. За нас…

Ще имаме хлеб тогава.
Ще имаме хлеб!
И радост в очите ще имате,
мънички мои.
Имам ли аз,
то значи да има за теб,
имаш ли ти,
то значи да има безброя.

И толкова хубав ще бъде
тогава живота,
и днешната плесен
ще бъде безкрайно далеко.
„Не бойте се, деца“

* * *
Роден на 7 декември 1909 г. в Банско. Учи в Разложката гимназия. После в Морското машинно училище във Варна. Огняр и механик във фабриката в Кочериново. Уволнен през 1936 г. Безработен. Техник във фабриката на братя Бугарчеви в София. Огняр в железниците и в Софийския общински екарисаж. Борец срещу фашизма. Поет. Единствената му лирическа сбирка, която излиза приживе, е „Моторни песни“ (1940 г.).
Живот, обикновен като самата му поезия. Или поезия, обикновена като живота му…

Завод. Над него облаци от дим.
Народът прост,
животът тежък, скучен. –
Живот без маска и без грим,
озъбено, свирепо куче.

И трябва да се бориш неуморно,
и трябва да си страшно упорит,
за да изтръгнеш от зъбите
на туй настръхнало,
вбесено псе
парченце хлеб.
„Завод“

* * *
Къщата на семейство Вапцарови в Банско е била посещавана често от цар Фердинанд и цар Борис III, както и от германския кайзер и крал на Прусия Вилхелм II. Като юноша Никола е бил гост в царския дворец в София (има негови снимки с цар Борис III и обкръжението му). Но вместо да си осигури бляскава кариера на морски офицер или на придворен дитирамбопеец той предпочита суровия живот с оскъдицата, безработицата, борбата и саможертвата. Така и той като своя кумир в поезията Пейо К. Яворов може да заяви: „Останах верен на своя идеал, не продадох перото си за облагите на обществото.“
Цял живот Вапцаров е изпълнен с ясното усещане за неизбежната гибел, която го очаква може би зад близкия ъгъл или на следващата пряка. Той възприема смъртта не като нещо изключително, а като абсолютно логичен, дори задължителен завършек на всички съзнателни избори, които е направил и които го водят до „барикадите“. Там, където човекът отвоюва правото си за по-добър и смислен живот. Затова и стиховете му за смъртта са обикновени, някак делнични:

Разстрел, и след разстрела – червей.
Това е толкоз просто и логично.

* * *
Но какво значи доблест, какво значи саможертва – саможертвата на Вапцаров и другарите му – според онези, които днес реабилитират фашизма и оправдават злото? Според онези, които днес възкресяват фашизма и скрепяват редиците му? Според онези, които днес жонглират с идеите и обезсмислят делата на погиналите?
Поровете се в интернет. Най-вече в интернет. Защото фашизмът е анонимен и безличен и дори да има много лица, те всички си приличат. А в интернет е гарантирана анонимността и всяка нелепост може да мине безнаказано! Анонимника е и страхливец. Не иска и не е в състояние да носи отговорност за това, което казва.
Анонимника нарича шестимата разстреляни на 23 юли 1942 г. в софийското Гарнизонното стрелбище „съветски агенти“, все едно Съветският съюз е вербувал милионите участници в съпротивата по света за свои агенти и нашите момчета поради наивност попаднали сред тях… Анонимникът ги нарича „пионки“, все едно те са нямали собствен мозък и сърце, за да решат на коя страна да бъдат в битката между светлината и мрака… Анонимникът ги нарича „предатели“, все едно да се обявиш – с цената на живота си – срещу политиката на правителство, обвързало страната със силите на мракобесието, все едно да спасиш народа си от трета национална катастрофа е предателство спрямо родината. Някакъв дори твърди, че Вапцаров е предал другарите си. Но Вапцаров е разстрелян. А ако бе предал някого, то по силата на закона, по който бе осъден на смърт, по силата на чл. 5 от същия онзи Закон за защита на държавата, гласящ: „Членовете на организации, групи или техни поделения, за които е реч в чл. чл. 1 и 2 на тоя закон, както и лица, които са подпомагали такива организации или групи по начин, посочен в чл. чл. 3 и 4, се освобождават от наказание, ако съобщят на властта за тяхното съществуване и за лицата, които влизат в тях, преди тя сама да ги е открила…“ – той щеше да бъде помилван… Анонимникът ги нарича „терористи“, все едно те са могли легално и свободно да грабнат павета и железа, да подпалят Народното събрание, без да бъдат арестувани, осъдени и разстреляни, както през 1997-а някакви странни, страшни хора извършиха погром над българския парламент, без никой да им потърси дори сметка за това…
С твърде книжни представи за живота живее Анонимника от интернет…

* * *
„Стиховете на Вапцаров ме развълнуваха издъно – споделя Олег Шестински, превел блестящо стиховете му на руски. – Яркият им хуманистичен, антифашистки патос ме порази. Аз и моите ленинградски връстници тогава още не бяхме излекували напълно душевните рани, които ни бе нанесла 900-дневната блокада на града (Ленинград – дн. Санкт Петербург, бел.Е.А.). Фашизма ние бяхме познали не от книгите, не умозрително. Самият живот раждаше омразата към него.“
И редом с това неподправено обожание на чужденеца, талантлив поет и преводач – непомерното скудоумие на Анонимника, нашенски бездарник: „…Да не възвеличаваме толкоз чисто поетичните стойности на Вапцаров, ако не беше икона на соц. властта, щеше да е един от хилядите поетчета, творили през ХХ век. Нито стихотворенията му са кой знае какво, нито е изиграл някаква друга роля в културното развитие на България.“

* * *
Бих искала да кажа на този и всички анонимни хулители на Вапцаров:
„Г-н Анонимнико, Вапцаров е не просто единственият българин, получил (за съжаление посмъртно!) Почетната международна награда на мира и така се нарежда до личности като Пабло Пикасо, Пабло Неруда, Юлиус Фучик и други светли и достойни синове на човечеството. Вапцаров е не просто един от най-големите български поети на ХХ век, получил (за съжаление посмъртно!) световно признание. Вапцаров, макар и разстрелян на 33-годишна възраст, макар и автор на една стихосбирка, обнови езика на българската поезия, откри за нея нови духовни хоризонти, съприобщи я към голямата поезия на света.
А ти, г-н Анонимнико, който сигурно пишеш някакви стихчета, след като си въобразяваш, че разбираш от поезия, излез от хралупата си на светло! Открий самоличността си! Защо те е страх от светлината? Въпросът е риторичен. Защото можеш да вирееш само в мрака. Ти нямаш собствено име. Името ти е ЛЕГИОН. Затова те дразни доблестта. Затова те дразни саможертвата. Защото доблестта и саможертвата значат светлина. Защото доблестта и саможертвата значат любов. Любовта е тази, която кара Вапцаров в очакване на смъртната присъда да напише до жена си своето незабравимо:

Понякога ще идвам във съня ти,
като нечакан и неискан гостенин…

И още… Доблестта и саможертвата значат човеколюбие. Значат родолюбие. В крайна сметка – любов. Затова часове преди разстрела Вапцаров написа:

Но в бурята ще бъдем пак със тебе,
народе мой, защото те обичахме!

Защото любовта е по-силна от смъртта. И не партийни директиви и капризи на соцвластта, а тъкмо любовта на погиналите към човека породи ответната любов на хората към тях. Затова днес поклонниците на Вапцаров и поезията му са неизмеримо повече от хулителите като теб.“

* * *
23 юли 1942 г., 21,10 часа
„Осъдените запяха: „Тоз, който падне в бой за свобода, той не умира“ и бяха разстреляни: Антон Иванов, Петър Богданов, Никола Вапцаров, Атанас Романов, Георги Минчев и Антон Попов.“
Полицейски протокол

Думите за поклон пред подвига и саможертвата на падналите за свободата и за правдини винаги са трудни. Истинските думи. Онези думи, от които боли. Не фойерверките. Особено когато става дума за съдбата на Вапцаров. Толкова обикновена. И толкова необикновена.
Поклон пред паметта и светещото мъченичество на героите!

Автор: Д-р Елена АЛЕКОВА

в.ДУМА

Любопитно

Кейс за телефон със снимка: Идеалният начин да персонализирате мобилното си устройство

Published

on

Смартфонът отдавна не е просто средство за комуникация или мини компютър в джоба ни, а и стилен аксесоар, който отразява нашата личност. Един от най-популярните и лесни начини да му придадем уникалност е като го оборудваме с кейс за телефон със снимка от Case4you.bg.

В тази статия ще разгледаме какви са предимствата на персонализираните кейсове, как да изберете най-подходящата снимка и материали и какви са модерните тенденции в този тип аксесоари.

Защо да изберете калъф за телефон със снимка?
Персонализираните кейсове с любима снимка на притежателя на телефона се радват на огромна популярност, тъй като предлагат не само защита, но и възможност за себеизразяване.

Сред причините зад избора на такъв кейс са:
1. Уникалност: С калъф, украсен с ваша собствена снимка, можете да сте сигурни, че никой друг няма да има същия. Това е перфектният начин да се откроите в морето от стандартни дизайни.
2. Персонализирано послание: Можете да изберете снимка на вашия любим или семейство, на домашния ви любимец или на пейзаж, който ви носи вдъхновение. Кейсовете със снимки предлагат възможността да носите със себе си важен момент от живота си и да отправите послание.
3. Идеален подарък: Този тип персонализирани калъфи са чудесен избор за подарък на любим човек. Проучете какво би го зарадвало най-много и го изненадайте. Така ще му покажете внимание и грижа.

Какви снимки са подходящи, за да се постигне качествен дизайн?
Когато избирате снимка за вашия кейс, е важно да вземете предвид следните няколко аспекта, за да получите възможно най-добрите резултати:
1. Качество на изображението: За да изглежда максимално добре върху кейса, снимката, която предоставяте на изпълнителя на проекта, например Case4you.bg, трябва да бъде с високо качество и добра резолюция. Замъглените и нискокачествени изображения не излизат добре върху материала на калъфа.
2. Цветове, формат и размер на изображението: Подберете снимка, която е в ярки, наситени цветове, като не забравяте, че контрастът е от голямо значение. Помислете за най-подходящия формат на изображението, вземайки предвид и разположението върху гърба на устройството на отворите за сензори и камери, за да няма изрязани лица, текстове и други основни елементи.

Материал на калъфите със снимка
Материалът, от който са изработени кейсовете за телефон, е ключов фактор, който влияе както на визията, така и на степента на защита. Силиконовите кейсове са най-популярни и достъпни. Те са леки, гъвкави, удобни и предпазват добре устройството от драскотини и удари.

Калъфите, които предлага Case4you.bg, са изработени в България от черен силикон с гланцово покритие. Те покриват изцяло корпуса на телефона, приятни са на допир и позволяват достъп до всички портове, контроли и сензори на устройството. Предоставят чудесни възможности за висококачествен трансфер на изображенията, отпечатани със сертифицирани екологични мастила.

Тенденции в персонализираните кейсове
С развитието на технологиите, кейсовете за телефони със снимка също търпят развитие. Някои от най-актуалните тенденции включват:
1. UV печат: Благодарение на иновативната технология за UV печат, снимките върху кейсовете изглеждат по-ясни и цветовете остават живи и устойчиви на избледняване за по-дълго време.
2. Минималистичен дизайн: Става все по-популярен в последните години. Минималистичните кейсове със снимка често включват черно-бели изображения или едноцветни фонове със семпли детайли или вдъхновяващи послания.
3. Еко материали: С нарастващото значение на опазването на околната среда, все повече компании предлагат екологично устойчиви кейсове за телефони, изработени от рециклирани или биоразградими материали.

Заключение
Кейсовете за телефони със снимка от Case4you.bg предлагат перфектния баланс между практичност и персонализация. Те не само ще защитят смартфона ви от механични повреди, но и ще му придадат свеж и уникален вид, който отразява вашата индивидуалност. Независимо дали търсите подарък за любим човек или просто искате да обновите визията на вашето устройство, персонализираният силиконов калъф със снимка е чудесен избор.

Зареди още

Любопитно

Видове бормашини и за какво е подходящ всеки вид

Published

on

Бормашините са едни от най-важните инструменти за дома и професионалната работа. Те позволяват прецизно пробиване в различни материали като дърво, метал, бетон и други. Но знаете ли, че има много различни видове бормашини, всеки от които е създаден за специфични задачи? Изборът на подходящата бормашина може да спести време, усилия и да подобри качеството на работа. Затова в тази статия ще разгледаме различните видове бормашини и тяхното приложение.

Основни видове бормашини

Преносими бормашини.
Преносимите бормашини от Bagira.bg са най-популярни заради тяхната компактност и лесна употреба. Те са подходящи както за домашна употреба, така и за леки ремонтни дейности. Обикновено са снабдени с електрически мотор и могат да пробиват в различни материали.

Предимства и недостатъци на преносимите бормашини.
● Предимства: Лесни за носене, идеални за работа в ограничени пространства.
● Недостатъци: Ограничена мощност в сравнение с по-тежките модели.

Настолни бормашини
Настолните бормашини са по-стабилни и предлагат по-голяма прецизност при пробиване. Те обикновено се използват в работилници и фабрики, където е необходима по-голяма мощност и стабилност.

Приложения на настолните бормашини:
● Подходящи за пробиване на тежки материали като метал и бетон.
● Изискват по-голямо пространство за работа.

Акумулаторни бормашини
Акумулаторните бормашини са известни със своята мобилност, тъй като не се нуждаят от постоянно свързване към електрическата мрежа. Те работят с батерия, което ги прави идеални за работа на открито или в места без електрозахранване.

Предимства на акумулаторните бормашини:
● Портативност: Липсата на кабел прави тези бормашини лесни за пренасяне.
● Гъвкавост: Подходящи за различни задачи, особено на места с ограничен достъп до електричество.

Видове бормашини според мощността

Леки бормашини
Тези бормашини са идеални за по-леки задачи като пробиване в дърво или пластмаса.

Средно тежки бормашини
Подходящи за домашни ремонти и по-сложни задачи, изискващи работа с метал и по- плътни материали.

Тежки бормашини
Използват се за пробиване в бетон и други тежки материали. Тези модели са предпочитани в строителството.

Видове бормашини според начина на работа

Ударни бормашини
Тези бормашини създават ударен ефект при пробиване, което ги прави идеални за работа с твърди материали като бетон и зидария.

Кога да използваме ударна бормашина?
Ако работите с бетон или камък, ударната бормашина ще ви осигури нужната сила за пробиване.

Бормашини без удар
Те са подходящи за по-меки материали като дърво и метал, където не е необходим ударен ефект.

Специфични видове бормашини

Бормашини за дърво
Те са снабдени със специални накрайници за прецизно пробиване в дърво.

Бормашини за метал
Имат по-остри накрайници, които позволяват лесно пробиване в метал.

Бормашини за бетон
Те са с висока мощност и могат да се справят с тежки задачи като пробиване на бетонни стени.

Как да изберем правилната бормашина?

Изборът на бормашина зависи от задачите, които планирате да извършите. Ако работите с дърво, преносима бормашина може да е достатъчна. Но ако пробивате бетон, ще имате нужда от по-мощен модел.

Съвети за безопасност при работа с бормашина:
● Винаги носете защитни очила.
● Проверявайте накрайниците за износване.
● Използвайте подходяща защита за ръцете.

Поддръжка на бормашината

Правилната поддръжка може да удължи живота на вашата бормашина. Редовно почиствайте инструмента и сменяйте износените накрайници.

Заключение и обобщение
Изборът на правилната бормашина зависи от специфичните нужди и материалите, с които ще работите. Надявам се тази статия да ви помогне да направите информиран избор.

Зареди още

Новини

Започва дългоочакваният ремонт на ул.“Свищовска“ в Габрово

Published

on

До края на месец октомври започва реконструкцията на улица „Свищовска“ в Габрово, съобщиха от местната общинска администрация.

Предвиждат се ремонти на улични и тротоарни настилки, както и изграждане на нови. Водопроводът в този участък беше обновен по проекта за Воден цикъл на град Габрово, заедно с изграждане на газопровод по улицата.

По нея ще бъде направено ново трасе на уличното осветление, включително нови стълбове и осветители за улично осветление, площадки за подземно сметосъбиране, нова подпорна стена, нови дъждоприемни шахти и велоалея.

*Визуализация: Google Street view.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица