Новини
Пожар в Национален парк Централен Балкан

снимка: НП Централен Балкан
Сигналът за пожар на територията на Национален парк Централен Балкан е получен вчера (18 юли) около 13.00 часа от туристи. Мястото на пожара е североизточно от връх Братаница (мястото маркирано с жълт цвят на снимка 2), западно от границата на Резерват Царичина, Парков участък Тетевен, НП Централен Балкан.

снимка: НП Централен Балкан, Google Earth
Своевременно са уведомени Областно управление „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Ловеч и Районната му служба в Тетевен и Държавно горско стопанство – Рибарица и е създадена организация и съгласуваност по действията. Служители Паркова охрана от Парковите участъци Тетевен, Карлово и Клисура веднага са тръгнали към района и около 15.10 часа достигнали мястото на пожара. По-късно към тях се присъединили и служители от Паркови участъци Троян и Калофер.

снимка: НП Централен Балкан
Засегната площ към вчерашния следобеда е около 7-8 ха, гори предимно гъста хвойна. Духа силен северен вятър. Пожарът е отдалечен от масива на резервата, но в близост се намира находище на бяла мура.
Гасенето на огъня с тупалки е невъзможно, не достига вода, не е възможно да се приближи до пожара поради силния пушек. В овладяването на пожара за вчерашния ден са участвали 20 служителя Паркова охрана на Д НП ЦБ, двама служители на РСПБЗН, трима служители на ДГС Рибарица, 12 боровинкоберачи и 2-ма пастири.

снимка: НП Централен Балкан
Около 1/3 от пожарището е обработено с вода. Служителите на Д НП ЦБ пренощуваха на пожарището, като и през нощта възпираха разпространението му.
Днес в гасенето на огнената стихия участие ще вземат 23 ма служители Паркова охрана на Д НП ЦБ, трима служители на РСПБЗН.
Площта на пожара е около 11 ха, гори предимно гъста хвойна. Към пожара днес в ранна сутрин е отпътувала пожарна цистерна с 2 тона вода, а служителите са оборудвани с гръбни пръскачки. Към този момент няма активен пламък, служителите на Дирекцията са разпределени по целия фронт.
В готовност за включване в мероприятията по овладяване на пожара са и хора от община Тетевен и ДГС Рибарица.
Можете да ни намерите и във Фейсбук на :
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Новини
Областният свика консултации с партиите за състава на РИК
Областният управител Мария Башева насрочи датата и часа за консултациите за състав на Районната избирателна комисия (РИК) за изборите за народни представители в 7 Многомандатен избирателен район – Габрово на 19 април 2026 г.
Консултациите ще се проведат на 22 февруари, неделя, от 10.00 часа, в Заседателната зала на Областна администрация – Габрово.

Новини
ИМ – Дряново представи „30 години от основаването на Общински комитет „Васил Левски“

Икономовата къща в Дряново се превърна в пространство на памет, признателност и родолюбие. На 18 февруари там беше открита изложбата „30 години от основаването на Общински комитет „Васил Левски“ – Дряново“, събитие, което събра поколения дряновци около името и делото на Апостола на Свободата.
Тематичната експозиция бе част от програмата, с която комитетът отбелязва своята 30-годишнина и 153 години от безсмъртието на Васил Левски. Подредените документи, снимки и материали проследяват три десетилетия последователна работа в името на историческата памет – усилията да се съхрани и предаде на младите духът на Апостола, неговите идеи за свобода, равенство и чиста република.

Изложбата беше представена от председателя на ОК „Васил Левски“ – Дряново Георги Цветков, който очерта пътя, извървян от организацията през годините. В словото му прозвуча не просто отчет за дейността, а равносметка за отговорността да носиш името на Левски. „Име, което не допуска формалност, а изисква постоянство и личен пример“, подчерта Цветков.

Събитието бе уважено от кмета на Дряново Трифон Панчев, заместник-кметовете Диляна Джеджева и Ангел Ангелов, председателя на Общинския съвет Тодор Георгиев, бившите кметове Даниел Данков, Дария Съчкова и Надежда Донева, директора на Историческия музей Иван Христов, директорите на СУ „Максим Райкович“ и ПГИТ „Рачо Стоянов“ Катерина Стефанова и Мария Събева, бившия директор на СУ „Максим Райкович“ Румяна Станчева, както и редица общественици.

Малко преди откриването на изложбата, отново в Икономовата къща, Общинският комитет проведе годишното си общо събрание. Председателят Георги Цветков представи план за дейността през 2026 година, а в редиците на организацията бяха приети и нови членове.

В рамките на събранието бяха отличени ученици, преподаватели и директорите на двете дряновски училища за дългогодишна и активна дейност, за постигнати резултати при изучаването и отразяването на живота и делото на Васил Левски, за разпространяването на неговите идеи и ценности, както и по повод 30-годишнината на комитета в Дряново.
След откриването на изложбата „30 години от основаването на Общински комитет „Васил Левски“ – Дряново“ гости, участници и официални лица се отправиха към паметника на Апостола на Свободата, за да почетат 153 години от безсмъртието на българския национален герой.


Любопитно
Преслава Василева сред финалистките на „Кралица на Варна 2026“

От сърцето на Балкана до морската столица – 19-годишната Преслава Василева от Габрово вече е сред десетте финалистки в престижния конкурс „Кралица на Варна 2026“. След проведен кастинг тя заслужено намери място сред избраните участнички, които ще се борят за короната в седмото поредно издание на надпреварата.
Преслава не е просто красиво лице. Тя е студентка по педагогика във ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий“ – избор, който говори за отговорност, амбиция и желанието да работи с хора и да изгражда бъдеще. Освен това се занимава със съдийство по футбол – сфера, в която дисциплината, увереността и бързата преценка са задължителни. Рядка и впечатляваща комбинация: нежност и категоричност, стил и характер.
В свободното си време Преслава обича да тренира. Спортът е част от ежедневието ѝ, а както самата тя с усмивка признава, нейно хоби е „да тренира и красотата“. Зад сценичното ѝ присъствие стоят постоянство и самодисциплина – качества, които личат и извън прожекторите.
„Кралица на Варна 2026“ събира момичета от различни градове на страната, които се представят пред жури и публика, а част от крайния резултат се определя чрез онлайн гласуване. Именно тук габровци могат да изиграят своята решаваща роля.
Преслава ще представлява Габрово на финала. Мисия, която носи с гордост и увереност. Подкрепата на съгражданите ѝ може да се окаже ключова, защото за нея може да се гласува до 18.00 часа на 26 февруари.
Всеки, който желае да подкрепи габровската финалистка, може да го направи тук или през уеб сайта на конкурса „Кралица на Варна“: https://www.queenvarna.com/vote2026/p/tmz9wgwcb2t99e4jymfsss25fbgh8b
Един глас има значение. Нека заедно покажем, че Габрово стои зад своите млади, амбициозни и достойни представители. Защото всяка корона започва с подкрепата на родния град.


-
Културапреди 7 дниЦариградската Библия в Исторически музей – Дряново
-
Кримипреди 7 дниПризнал се за дилър на кокаин получи условна с изпитателен срок
-
Новинипреди 7 дниЗапочват спешни пътни ремонти на места в Габрово
-
Любопитнопреди 4 дниУченически конкурс за рисунка „Райчо Каролев – знание, училище, бъдеще“
-
Новинипреди 4 дниСУ „Райчо Каролев“ отбеляза 180 години от рождението на своя патрон
-
Любопитнопреди 4 дни„Ескейп рум: Мисия – Да отключим тайната на Райчо Каролев“
-
Кримипреди 3 дниСпипаха още една фалшива шофьорска книжка в Габрово
-
Любопитнопреди 3 дни„Беглика“ гостува в края на тази седмица в Габрово






