Свържи се с нас

Новини

Ивелин Николов е доволен от работата си

Published

on

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved

Депутатът от левицата Ивелин Николов заяви пред журналисти, че е доволен от свършеното. „Считам, че това беше много усилена и активна сесия на Народното събрание“, каза той. На пресконференция в Габрово, той отчете част от дейностите си. Със свои колеги от Коалиция за България, той е един от вносителите на  предложения за промяна на Закона за енергетиката, свързани с начина на заплащане на топлинна енергия от хората, които са се отказали от използването й.

Ивелин Николов заяви: „Нашето предложение беше освен, че те трябва да свалят радиаторите и изолират преносната мрежа в жилищата за собствена сметка, тогава да не плащат изразходвана топлоенергия, а само за общите части от блок. Ако целият блок изолира и общите части за своя сметка, тогава нищо не трябва да плащат“. Николов обясни, че предложението е било обсъждано 2 пъти в комисия по Икономика, енергетика, търговия и туризъм, както и в пленарна зала, но било отхвърлено с нелогични, според него доводи. „Обяснението на министър Дилян Добрев беше, че управляващите от ГЕРБ имат свои намерения да вкарат свои текстове в Закона и когато са готови ще го направят“, бяха думите на депутата. Според Добрев проблемът е сериозен и касае много хора. Ще бъде създадена работна група и когато тя има готовност текстовете ще бъдат вкарани и законът ще бъде обсъден.

Ивелин Николов сподели още и успешни по негова преценка действия. „Под натиска, който казах, включително и с помощта на медиите министърът на спорта обяви, че се отказва от намерението туристическите хижи да бъдат давани на концесия на частници и те ще  останат за управление от БТС“. Законът не е минал на второ четене в зала и след  това ще се разбере дали това е така. Като успех депутатът от левицата определя постигането на широко споразумение между парламентарно представените партии, към което той се надява да се присъединят ГЕРБ и ДПС. Това е свързано с промените в Закона за висшето образование, отнасящи се до реда в студентските общежития и около тях.

Депутатът социалист каза още, че това е единственият начин за спасяване на Студентски град в София, а именно забраната за отдаването под наем на общежития за заведения за хазарт и питейни заведения след 22.00 часа, както и забраната в радиус от 100 метра от студентски общежития да се откриват такива заведения. „Най-сетне се регламентира, че студентското общежитие е жилищна сграда, тъй като до сега по закон то нямаше този статут и там не важаха правилата за жилищните сгради в етажната собственост.“ Законопроектът е вкаран, подписан е от 3 парламентарни групи. Има уверение, че ще бъде подписан и приет единодушно. Предвиждат се още санкции за университетите, които нарушават правилата. Това важи за Техническия университет в Габрово.

Като заключение Николов сподели, че за съжаление по време на тази сесия са отхвърлени предложения свързани със Закона за младежта и възможността много организации да получат държавна субсидия. В парламентарната комисия на второ четене е решено математическите гимназии да нямат право да обучават след 5 клас. Ако габровската все пак иска това, тя трябва да се превърне в СОУ. Закриват се помощните училища и ресурсните центрове за деца с увреждания.

В новия Закон за просветата се предвижда закриването на националните гимназии, които трябва да стана общински. Новият Закон няма да може да влезе в сила от новата учебна година.

Можете да ни намерите и във Фейсбук на :
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

ДГ „Явор“ отбеляза Деня на Земята с „Азбука на щастието“

Published

on

„Азбука на щастието“ бе мотото на инициативата , с която ДГ „Явор“ отпразнува Деня на Земята.

В парка „Колю Василев – Обов“ усмихнати деца и родители се срещнаха, за да си спомнят как се случват приятелствата.

Бяха организирани няколко къта със занимания по интереси „Йога“, „забавно рисуване с пръсти“, „Ритъм и ударни инструменти“, „Весела паяжина“.

Рисунки върху асфалтовите алеи украсиха Деня на всички. Естествено, децата получиха подаръци от учителите – балони и специална книжка, посветена на празника.

Дейностите бяха част от проект на МОН, посветен на благополучието на децата.

Зареди още

Крими

Над 1 000 нарушения за скорост в региона само за седмица

Published

on

Общо 1 004 нарушения на скоростните режими бяха установени при полицейска операция, проведена през изминалата седмица в област Габрово. Резултатите от нея бяха обявени от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово.

От 15 до 21 април в габровския регион, както и в цялата страна, се проведе полицейска операция за контрол на скоростта по пътищата. Точките за контрол бяха съобразени по време и място с интензивността на движението и наличието на предпоставки за управление на МПС с превишена скорост.

Приоритетно се обхващаха местата и участъците с концентрация на пътнотранспортни произшествия, настъпили най-често поради несъобразена скорост.

От 00.00 до 23.59 часа на 19 април се проведе „24-часов маратон – Скорост“. Пътните полицаи използваха всички налични технически средства за контрол на скоростта както в светлата, така и в тъмната част на денонощието.

Операцията имаше за цел да фокусира вниманието към превишената скорост – една от основните причини за тежки катастрофи с жертви и ранени.

На 19 април по време на „24-часовия маратон – Скорост“ бяха констатирани 214 нарушения на скоростните режими.

В останалите дни от седмицата са установени общо 790 нарушения, като 546 са нарушенията в населени места и 244 в извън населени места.

Пътнотранспортните произшествия, настъпили през първото тримесечие на годината на територията на областта, които са в резултат от движение със скорости, превишаващи максимално допустимите и несъобразени с конкретните пътни и атмосферни условия, са общо 31, като 28 са с материални щети и 3 тежки ПТП с 5 ранени.

През изминалата година издадените фишове за нарушение на скоростните режими са общо 31 407, информират още от полицията.

Зареди още

Култура

Призови места за учениците на Цветан Радков от „Фолклорни приумици”

Published

on

Ученици на преподавателя по китара и тамбура Цветан Радков се завърнаха с награди от XVIII Регионален детско-юношески конкурс за певци и инструменталисти „Фолклорни приумици”.

В конкурсната програма на форума в Червен бряг участваха над 110 талантливи деца от 14 населени места, разпределени в направленията: класическа музика, музикален фолклор, народно пеене.

Наградите присъди компетентно жури от специалисти: Елка Недялкова, Румен Тодоров и Валентин Недялков, преподаватели в НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен. Призови места за възпитаниците на Школата по китара и тамбура при НЧ „Развитие-1870”.

Златни медали спечелиха Велизара Костова, Дамян Иванов и Китарен оркестър. Второ място заслужи Калоян Маринов. На трето място журито класира Александра Денчева и Калоян Костов.

Призови награди спечелиха и учениците на Цветан Радков от Габрово – Бетина Делуди, Вероника Бойчева и Ивана Петкова. С поощрения бяха отличени двете камерни групи.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица