Новини
Младежко училищно настоятелство в действие

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved
От 01 юли „Училищно настоятелство – Севлиево“ стартира реализацията на проект „Младежко училищно настоятелство в действие”, на Програма „Младежта в действие”, администрирана от Национален център „Европейски младежки програми и инициативи”, съобщават от Община Севлиево.
Дейностите ще се реализират на територията на Севлиево в рамките на 5 месеца /01.07.2012 г. – 30.11.2012 г./. Проектът „Младежко училищно настоятелство в действие” си поставя за цел да подкрепи дейността на инициативна младежка група от 10 представители на младите хора на възраст от 15 до 30 години в община Севлиево. Те ще сформират Младежко настоятелство, чиято основна дейност ще бъде организирането на събития и провеждането на дейности за младежи, разделени на три актуални теми. Те са: стимулиране и подкрепа за талантливите младежи в община Севлиево, популяризиране на екологичния начин на живот за младите хора и панаир на възможностите за работа за млади хора.
В рамките на дейностите за стимулиране на талантливите младежи в община Севлиево, Младежкото настоятелство ще организира кампания за разпространение на постиженията на младите хора, изложба с идейни проекти на наградени на международни и национални конкурси младежи, както и финално събитие с участието на талантливи млади творци.
В рамките на проекта те ще проведат кампания за мобилизиране и мотивиране на младите хора в ученическа възраст за активното им участие в дейности и занятия с екологична тематика. В края на проекта ще се проведе Ден на обществена ангажираност за подобряване на екологичната обстановка в града. Денят ще завърши с изготвяне на еко-послания на хвърчила от младежите под надслов „Ние сме отговорни за своето бъдеще”.
Дейностите по проекта включват още такива ориентирани към борбата с младежката безработица, като се организира Панаир на възможностите за работа за младите хора, в който ще се включат участници от Габровска област, като специални гости на панаира ще бъдат представители на водещи IT компании, които ще представят възможности за професионална реализация на младежите. Тази дейност е от съществена важност за проекта, тъй като едни от най-големите IT компании в България са създадени в Габровска област, а IT бизнеса наема изключително голям брой млади хора в страната, вкл. младежи в неравностойно положение.
В хода на проекта ще се издадат брошури, плакати и обучителни материали, свързани с основните дейности на проекта.
Можете да ни намерите и във Фейсбук на :
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Новини
АГ-отделението в Севлиево временно спира работа, поради недостиг на кадри

Акушеро-гинекологичното отделение на МБАЛ “Д-р Стойчо Христов” в Севлиево временно спира работа, поради кадрови дефицит, информираха от здравното заведение. За да се обезпечат дежурствата, са необходими още двама лекари с придобита специалност по акушерство и гинекология.
Болницата вече обяви свободните работни места, като предлага на кандидатите: атрактивно възнаграждение, възможности за обучение по различни програми у нас и в чужбина, добра материална база и допълнителни социални придобивки.
Задължително е да имат специалност по гинекология.
През годината в отделението са дошли на бял свят 63 бебета, през последните три месеца има 7 раждания.
Проблемът с недостига на кадри е бич за лечебните заведения в цялата страна, но от болницата правят всичко възможно да осигурят необходимите условия за нови попълнения.


Любопитно
Валидираха пощенска марка “225 години от рождението на Колю Фичето”

Заместник – кметът на Община Дряново Диляна Джеджева, областният управител на Габрово Мария Башева и доц. д-р Стоян Дечев от катедра „Плакат и визуална комуникация“ в Национална художествена академия валидираха пощенска марка, посветена на възрожденския майстор Колю Фичето.
Официалната церемония по създаване на пощенско-филателното издание „225 години от рождението на Колю Фичето“ се проведе днес, 25 ноември, в Исторически музей – Дряново.
Събитието беше открито от Иван Христов, директор на ИМ – Дряново, който приветства гостите на музея и подчерта, че моментът е специален, тъй като се случва в постоянната експозиция „Колю Фичето: живот и творчество“, в родния град на Първомайстора – Дряново.
Стефан Трифонов, ръководител на Областна пощенска станция – Габрово, запозна присъстващите със заповедта на транспортния министър, издадена по повод създаването на марката. Пощенско-филателното издание е с размер 25х50 мм, с номинална стойност от 1,50 лева и с тираж от 5 500 бр.
След официалното пускане на изданието в употреба, специалният пощенски печат е предоставен за три работни дни за ползване на пощенска станция 5370 – Дряново, след което ще бъде предаден за съхранение в хранилището на МТС.
Художник на пощенската марка е доц. Стоян Дечев. Той спечели проведен конкурс за пощенско-филателно издание, който Министерство на транспорта и съобщенията организира повод 225 години от рождението на Колю Фичето.
„Темели – означава основи! Шаул – означава отвес! Гония и терзия – означават либела или нивел! Уста – означа майстор! Колю Фичето е в темелите на българския строителен гений! Той е отвесът, по който се е въздигала нашата архитектура. Той е нивелът и либелата, по която са се равнявали всички следващи поколения! Той е кулата – камбанария в нашата балканска архитектура, такава, каквито е правил на много места в страната. На печата пише: Уста Колю Фичето! Това е знак за качество, трайност, дълговечност, чест и достойнство – неща, които в нашия съвременен свят са в остър дефицит“, заяви доц. Дечев.
В своето изказване той отбеляза още, че Дряново е прочуто и с други свои майстори и школа, което според него е доказателство, че в културата няма малки и големи народи, или велики сили! „Надявам се, че тази пощенска марка ще бъде едно от признанията за величието на този Човек и една малка тухличка в строежа и сградата на българската архитектура“, добави още авторът на пощенско-филателно издание.
В своето обръщение Диляна Джеджева отбеляза, че днешното събитие е достоен завършек на честванията от Националната програмата, посветена на 225 години от рождението на Колю Фичето, което се организира под патронажа на Министерство на културата.
Марката бе дарена на Исторически музей – Дряново от Областен управител на област с административен център Габрово Мария Башева, а пощенският плик с изданието, печат върху него и подпис от автора му, получи Иван Христов.


Крими
Двама „мутреещи“ на пътя раздаваха юмруци и шамари на 65-годишен

Полицията установи двама мъже, на 19 и 26 години, нанесли на пътя побой над 65-годишен. Неприятният инцидент се разиграл вчера, 24 ноември, следобед край Дряново.
Около 15.40 часа, от 65-годишен мъж подал сигнал в полицията, че при управление на автомобила си в посока Велико Търново бил застигнат и заставен да спре от лек автомобил “Ауди А6“.
От колата изскочили две непознати за него лица, които му нанесели удари в областта на лицето, след което напуснали мястото в посока Велико Търново.
В резултат от проведените незабавни оперативно-издирвателни мероприятия били установени и задържани извършителите на деянието. Това били двамата мъже на 26 и 19 години, извършили деянието.
По случая в РУ-Дряново е образувано досъдебно производство.

-
Кримипреди 7 дниДелото за тежката катастрофа с шестима загинали край Габрово започва
-
Кримипреди 6 дниПрибраха двама, подлудили с кражбите си Габрово
-
Кримипреди 2 дниДвама „мутреещи“ на пътя раздаваха юмруци и шамари на 65-годишен
-
Културапреди 7 дни„Алцхаймер България“ се опитва да „разчупи тишината“
-
Новинипреди 6 дни„Будителите 2017“ организират здравна лектория
-
Новинипреди 6 дниОбходът на Габрово, водещ към бъдещия тунел под Шипка, „напредва“
-
Новинипреди 6 дни„Месец на кариерното ориентиране“ е в разгара си
-
Кримипреди 3 дниПрибраха трима в ареста при акция за наркотици в Габрово








