Свържи се с нас

Новини

Нови девет български съдилища бяха обявени за съд-модел

Published

on

снимка: БНР

Девет съдилища бяха обявени за „съд-модел” по втория План за подобряването на работата на съда (План 2) на специална церемония в започналата в края на миналата седмица в Трявна среща на председателите на съдилища-модели и съдилища-партньори по проекта „Усъвършенстване на работните процеси в съда”, изпълняван от Сдружение „Програма за развитие на съдебната система“ (ПРСС) и финансиран от фондация „Америка за България“План 2 е в основата на проекта и се състои от 24 стандарта за качество.  През април Висшият съдебен съвет (ВСС) прие като препоръчителни за всички съдилища в страната стандартите на Плана. Деветте нови съдилища, изпълнили повечето от стандартите му, са: Административните съдилища в Русе, Разград, Ямбол, Окръжните съдилища във Варна, Враца, Добрич, Смолян, Районните съдилища в Благоевград и Чепеларе.

Деветте съдилища бяха поздравени от Ленко Ленков, програмен директор във фондация „Америка за България“.

Водещата тема на Срещата на председателите е електронното правосъдие, в което България изостава, по думите на председателя на Управителния съвет на ПРСС Велислава Делчева. Няма  видими инициативи,  все още липсват лидери и лидерски позиции в съдебната система,  посочи тя при откриването на Срещата. ПРСС ще започне да ги търси, но не само сред познатите лица, но и други съдии и съдебните заседатели.

Ако се обърнем назад, ще видим, че през последните пет години, между 2007 и 2012, има чувствителна разлика. Но когато говорим за реформа, не можем да кажем: реформата е приключила, посочи министърът на правосъдието Диана Ковачева. Реформата по думите й не може да бъде привнесена отвън, а изисква усилия вътре в съдебната система. Министерството  може да даде насока, но не може да я наложи. Министър Ковачева изтъкна важността на партньорството между съдебната система и неправителствения сектор.

Поздравления в началото на срещата поднесоха още п редседателят на Върховния касационен съд проф. д-р Лазар Груев, членът на Висшия съдебен съвет Радка Петрова, и административният ръководител-председател на Окръжен съд – Габрово Севдалина Герова.

 В първия ден на срещата  Георги Ангелов, старши икономист в Институт „Отворено общество“ – София говори за програмното бюджетиране в съдебната системаИзмененията в Закона за съдебната власт: статут на съдии, прокурори и следователи; електронно правосъдие; отчитане натовареността на магистратите бяха представени от заместник-министъра на правосъдието Деница Вълкова.

Това е четвърта среща на председателите на съдилища-модели и съдилища-партньори в рамките на тригодишния проект (2010 – 2012 година  на ПРСС. 85 са участниците в срещата – представители на съдилища от цялата страна, от Министерството на правосъдието, членове на Висшия съдебен съвет (ВСС), Върховния касационен съд и на Националния институт на правосъдието, гости от чуждестранни мисии, акредитирани в България.

Проектът „Усъвършенстване на работните процеси в съда” акцентира върху няколко ключови области: достъп до правосъдие; система за управление и контрол на делата; равнопоставеност и безпристрастност; независимост; повишаване на доверието в работата на съда. Екипът на Сдружение „Програмата за развитие на съдебната система” (ПРСС) насърчава съдилищата да разработват и прилагат свои управленски инструменти. ПРСС подпомага работата на съдилищата в няколко насоки: съдейства за идентифициране и разпространение на добри практики в цялата съдебна система; дава външна и независима оценка на постиженията им; предоставя механизми за подобряване на взаимодействието между тях, както и между съдилищата и Висшия съдебен съвет.

Можете да ни намерите и във Фейсбук на :
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

ДГ „Явор“ отбеляза Деня на Земята с „Азбука на щастието“

Published

on

„Азбука на щастието“ бе мотото на инициативата , с която ДГ „Явор“ отпразнува Деня на Земята.

В парка „Колю Василев – Обов“ усмихнати деца и родители се срещнаха, за да си спомнят как се случват приятелствата.

Бяха организирани няколко къта със занимания по интереси „Йога“, „забавно рисуване с пръсти“, „Ритъм и ударни инструменти“, „Весела паяжина“.

Рисунки върху асфалтовите алеи украсиха Деня на всички. Естествено, децата получиха подаръци от учителите – балони и специална книжка, посветена на празника.

Дейностите бяха част от проект на МОН, посветен на благополучието на децата.

Зареди още

Крими

Над 1 000 нарушения за скорост в региона само за седмица

Published

on

Общо 1 004 нарушения на скоростните режими бяха установени при полицейска операция, проведена през изминалата седмица в област Габрово. Резултатите от нея бяха обявени от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово.

От 15 до 21 април в габровския регион, както и в цялата страна, се проведе полицейска операция за контрол на скоростта по пътищата. Точките за контрол бяха съобразени по време и място с интензивността на движението и наличието на предпоставки за управление на МПС с превишена скорост.

Приоритетно се обхващаха местата и участъците с концентрация на пътнотранспортни произшествия, настъпили най-често поради несъобразена скорост.

От 00.00 до 23.59 часа на 19 април се проведе „24-часов маратон – Скорост“. Пътните полицаи използваха всички налични технически средства за контрол на скоростта както в светлата, така и в тъмната част на денонощието.

Операцията имаше за цел да фокусира вниманието към превишената скорост – една от основните причини за тежки катастрофи с жертви и ранени.

На 19 април по време на „24-часовия маратон – Скорост“ бяха констатирани 214 нарушения на скоростните режими.

В останалите дни от седмицата са установени общо 790 нарушения, като 546 са нарушенията в населени места и 244 в извън населени места.

Пътнотранспортните произшествия, настъпили през първото тримесечие на годината на територията на областта, които са в резултат от движение със скорости, превишаващи максимално допустимите и несъобразени с конкретните пътни и атмосферни условия, са общо 31, като 28 са с материални щети и 3 тежки ПТП с 5 ранени.

През изминалата година издадените фишове за нарушение на скоростните режими са общо 31 407, информират още от полицията.

Зареди още

Култура

Призови места за учениците на Цветан Радков от „Фолклорни приумици”

Published

on

Ученици на преподавателя по китара и тамбура Цветан Радков се завърнаха с награди от XVIII Регионален детско-юношески конкурс за певци и инструменталисти „Фолклорни приумици”.

В конкурсната програма на форума в Червен бряг участваха над 110 талантливи деца от 14 населени места, разпределени в направленията: класическа музика, музикален фолклор, народно пеене.

Наградите присъди компетентно жури от специалисти: Елка Недялкова, Румен Тодоров и Валентин Недялков, преподаватели в НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен. Призови места за възпитаниците на Школата по китара и тамбура при НЧ „Развитие-1870”.

Златни медали спечелиха Велизара Костова, Дамян Иванов и Китарен оркестър. Второ място заслужи Калоян Маринов. На трето място журито класира Александра Денчева и Калоян Костов.

Призови награди спечелиха и учениците на Цветан Радков от Габрово – Бетина Делуди, Вероника Бойчева и Ивана Петкова. С поощрения бяха отличени двете камерни групи.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица