Свържи се с нас

Култура

Хлебната къща в Габрово отваря врати за Локация Център 2012

Published

on

Изложба, месене на хляб и шиене на гайтани представят Народно Читалище „Св. Св. Дамаскин и Онуфрий Габровски – 2011“ и Хлебна къща „Св. Христофор“ в Габрово специално за програмата на Локация Център 2012.

Днес от 10:30 часа ще се проведе уъркшоп по месене на хляб. Учени твърдят, че да правиш сам своя хляб е първата крачка към устойчив начин на живот.   Месенето на хляб е приятна, забавна, обединяваща и творческа дейност, която стимулира мисленето и местната самоорганизация. Участниците ще поговорят за традицията и символите в обредните хлябове. Ще научат и повече за Св. Йоан Предтеча и празника Еньовден. Всеки ще има възможност за отнесе със себе си вкусен домашно приготвен хляб и нови знания.

На 27 юни от 10:30 часа ще се проведе демонстрация по шиене на гайтани с Димитринка Илиева. Тя ще разкаже истории за този  почти забравен традиционен декоративен елемент в облеклото – как се прави, с какво се багри и как може да се декорират дрехи или да се украси домашният интериор и много други идеи за употребата на гайтана.

В събота беше открита изложбата „4/1”. Тя представя  четирима млади автора, обединени от обща мечта и желание – да „летят” в живота с крилете на изкуството. Вълнуват ги житейски и вселенски въпроси. Търсят и намират отговор в експресията на формата и цвета. Куратор на изложбата е Силвия Неделчева, а участници са Михаил Черкезов, Диана Василева, Ина Манева, Филип Битраков.

Михаил Черкезов е роден 1981г. В средното си образование изучава иконопис в СХУПИ “Димитър Добрович”, а след това завършва  Факултета по Изобразителни Изкуства към Великотърновския университет “Св.св. Кирил и Методи” със степен магистър скулптора.  Занимава се основно в областта на рисунката и скулптурата. Участва в международни и регионални прояви. Печели множество награди през студентските си години и почетно отличие на годишната изложба на габровските художници в Градска художествена галерия „Христо Цокев”. Работил е в ателиетата на Ruth Esher и Alex Naef в Швейцария. В изложбата представя цикъл „Стремеж за полет” – полет на въображението в една друга реалност, полет в съня, лишил ни от бремето на прикованото за земята тяло. Израз на другата ни същност и постоянната вътрешна битка.

Диана Василева и Ина Манева представят съвместен проект, озаглавен „Летящата Птица” – черно-бели фотографии на  платно – дело на Ина. Диана експериментира с бял акрил и рисунка  върху тях. Темата на изложбата е вдъхновение, младост, свобода.  „Аз и Ти“ като метафора на човешката природа. Други картини с образи на птици, които символизират нашите души. Проектът им е представен в няколко галерии в Кипър  и  съвсем скоро гостува и в родният им град Добрич по официална покана на кмета на града. Ина Манева е изучавала фотография в Програмата „Визуални изкуства“, в модул  „Фотография“ на Нов Български Университет. Участва в множество фестивали, конкурси и изложби. Важно за творческата й биография е допускането й в Международната Фотографска Изложба „Портрет 2011“, организирана от Photoclub202 в Сърбия. Ина е фотограф в първото актьорско риалити шоу – StarMachine/tv7. Носител е на Втора награда на национално ниво от пан-европейски конкурс „Young? Creative? Chevrolet!“, раздел „Фотография“, както и награда  от  Фестивал „Студентски Мигове“, категория „Портрет“, 2009г. Диана Василева е завършила дърворезба в Трявна, след което и магистратура в Национална художествена галерия.  Печели стипендия на „Американска фондация за България“ през 2006 г. През 2010 година е на второ място на конкурс ,,На биенале без бюджет“, организиран от Съюза на архитектите в България, за да представи България на Венецианското биенале, а 2012-а й носи Награда от конкурс на НХА за творческа специализация в Париж – Франция.

Филип Битраков  е роден 1976г. Като дете интересът му е насочен към музиката, след това завършва ССХУ Илия Петров София – специалност Скулптура. Завършва магистърска степен Архитектура във ВИАС. След дипломирането си специализира  скулптура в градска среда в Художествена академия Синт-Лукас – Гент, Белгия – град, побратимен с Габрово по международна програма за сътрудничество. Филип Битраков помага на студенти от гр.Габрово и други градове в настаняването и адаптирането към местната среда. В момента работи като Секретар на клуба на архитекта-художник към Съюза на българските архитекти. Участвал е в национални и международни изложби. Като художник работи в областта на инсталацията, музикалния пърформанс, акварелната живопис и скулптурата. В изложбата „4/1” представя серия  „Лед 9„. Идеята е провокирана от един разказ на писател Кърт Вонегът и от NE желанието на Филип да се оплаква от студеното време настъпило през края на месец Февруари 2012г. Проектът съдържа инсталация – каре от 4+1 картона със заснети ледени скулптури и съпровождащ звук от касетофон на капеща вода.

Изложбата е и първата от този род в новооткритото Народно читалище „Св. Св. Дамаскин и Онуфрий Габровски”  – Габрово. Едно ново място, отворено за идеи, изкуство, социална и духовна  промяна, обединяващо традиция и съвременност.

Локация Център е поредица от културни събития с фестивален характер в Габровска област, Централна България. Ще се проведе между 22-29 юни 2012. Пълната програма вижте на www.orlovska10.com. Следете също и за подробна информация за всяко отделно събитие.

Можете да ни намерите и във Фейсбук на :
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

„Познай кой ще дойде на вечеря?“ в Габрово

Published

on

Когато Даниел (Мариан Бачев), преуспяващ адвокат, за поредна вечер се връща в малките часове на нощта при съпругата си Катрин (Диана Любенова), с оправданието, че е бил при най- добрия си приятел, който е в депресия, тя не може да приеме това извинение.

Още повече, че никога всъщност не е виждала въпросния приятел Чарли (Антоан Петров – Анди). Притиснат от Катрин, Даниел е принуден да покани Чарли на вечеря.

Но липсата на реално съществуващ приятел поставя изобретателния адвокат в безумната ситуация да прибегне до услугите на случайно срещнат клиент на един бар.

Как ще протече вечерята, какви рискове и обрати ще се стоварят върху главата на Даниел и дали Катрин ще познае кой всъщност е дошъл на вечеря? Това ще разберете, само ако гледате пиесата на Адриен Ракка “Познай кой ще дойде на вечеря?”.

Спектакълът ще се играе този петък – 26 април, в зала „Възраждане“ в Габрово, от 19.00 часа.

Зареди още

Култура

Призови места за учениците на Цветан Радков от „Фолклорни приумици”

Published

on

Ученици на преподавателя по китара и тамбура Цветан Радков се завърнаха с награди от XVIII Регионален детско-юношески конкурс за певци и инструменталисти „Фолклорни приумици”.

В конкурсната програма на форума в Червен бряг участваха над 110 талантливи деца от 14 населени места, разпределени в направленията: класическа музика, музикален фолклор, народно пеене.

Наградите присъди компетентно жури от специалисти: Елка Недялкова, Румен Тодоров и Валентин Недялков, преподаватели в НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен. Призови места за възпитаниците на Школата по китара и тамбура при НЧ „Развитие-1870”.

Златни медали спечелиха Велизара Костова, Дамян Иванов и Китарен оркестър. Второ място заслужи Калоян Маринов. На трето място журито класира Александра Денчева и Калоян Костов.

Призови награди спечелиха и учениците на Цветан Радков от Габрово – Бетина Делуди, Вероника Бойчева и Ивана Петкова. С поощрения бяха отличени двете камерни групи.

Зареди още

Култура

Playback театър „Разкажи ми“ в Габрово на 24 април

Published

on

„Разкажи ми“ идва в Габрово вече за втори път. Домакин на събитието е НЧ „Будителите 201“, който ще предостави сцената си на 24 април от 19.00 часа.

Playback театърът е импровизационен театър, в който зрителите споделят онова, което ги вълнува – случки, преживявания, емоции, а актьорите и музикантите превръщат споделеното в пърформанс.

Разказаните истории оживяват в театрални миниатюри, като диалозите, музиката, поезията се сътворяват на сцената спонтанно. Всяко представление е ново и уникално, защото е създадено за присъстващата на него публика, но винаги съчетава в себе си и лекотата на смеха, и вглеждането в дълбоко съкровеното.

Изписването на „Playback“ на латиница цели да се избегне асоциация с разпространеното значение на „плейбек“ (ползване на готов музикален фон) – playback идва от английското „play back“ – „връщане (на споделеното от зрителите) с изиграване“ и е творческо преживяване не само за зрителите, но и за самите актьори.

Playback театър „Разкажи ми“ започва дейността си като самостоятелна трупа през 2020 година и досега има изнесени над 50 представления в София и страната. През 2022/23 година с подкрепата на Национален фонд „Култура“ реализира мащабен проект, наречен „Диалог през сърцето“, в рамките на който за първи път в България playback представления бяха интегрирани в редовната учебна програма на столични училища.

Групата играе и в центрове за зависими, пред уязвими групи, наред с това подкрепя с творчеството си и културни инициативи като представяния на книги, откривания на изложби и благотворителни инициативи. „РАЗКАЖИ МИ“ твори с мисията да създаде условия за градивен културен и социален диалог.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица