Свържи се с нас

Култура

Хлебната къща в Габрово отваря врати за Локация Център 2012

Published

on

Изложба, месене на хляб и шиене на гайтани представят Народно Читалище „Св. Св. Дамаскин и Онуфрий Габровски – 2011“ и Хлебна къща „Св. Христофор“ в Габрово специално за програмата на Локация Център 2012.

Днес от 10:30 часа ще се проведе уъркшоп по месене на хляб. Учени твърдят, че да правиш сам своя хляб е първата крачка към устойчив начин на живот.   Месенето на хляб е приятна, забавна, обединяваща и творческа дейност, която стимулира мисленето и местната самоорганизация. Участниците ще поговорят за традицията и символите в обредните хлябове. Ще научат и повече за Св. Йоан Предтеча и празника Еньовден. Всеки ще има възможност за отнесе със себе си вкусен домашно приготвен хляб и нови знания.

На 27 юни от 10:30 часа ще се проведе демонстрация по шиене на гайтани с Димитринка Илиева. Тя ще разкаже истории за този  почти забравен традиционен декоративен елемент в облеклото – как се прави, с какво се багри и как може да се декорират дрехи или да се украси домашният интериор и много други идеи за употребата на гайтана.

В събота беше открита изложбата „4/1”. Тя представя  четирима млади автора, обединени от обща мечта и желание – да „летят” в живота с крилете на изкуството. Вълнуват ги житейски и вселенски въпроси. Търсят и намират отговор в експресията на формата и цвета. Куратор на изложбата е Силвия Неделчева, а участници са Михаил Черкезов, Диана Василева, Ина Манева, Филип Битраков.

Михаил Черкезов е роден 1981г. В средното си образование изучава иконопис в СХУПИ “Димитър Добрович”, а след това завършва  Факултета по Изобразителни Изкуства към Великотърновския университет “Св.св. Кирил и Методи” със степен магистър скулптора.  Занимава се основно в областта на рисунката и скулптурата. Участва в международни и регионални прояви. Печели множество награди през студентските си години и почетно отличие на годишната изложба на габровските художници в Градска художествена галерия „Христо Цокев”. Работил е в ателиетата на Ruth Esher и Alex Naef в Швейцария. В изложбата представя цикъл „Стремеж за полет” – полет на въображението в една друга реалност, полет в съня, лишил ни от бремето на прикованото за земята тяло. Израз на другата ни същност и постоянната вътрешна битка.

Диана Василева и Ина Манева представят съвместен проект, озаглавен „Летящата Птица” – черно-бели фотографии на  платно – дело на Ина. Диана експериментира с бял акрил и рисунка  върху тях. Темата на изложбата е вдъхновение, младост, свобода.  „Аз и Ти“ като метафора на човешката природа. Други картини с образи на птици, които символизират нашите души. Проектът им е представен в няколко галерии в Кипър  и  съвсем скоро гостува и в родният им град Добрич по официална покана на кмета на града. Ина Манева е изучавала фотография в Програмата „Визуални изкуства“, в модул  „Фотография“ на Нов Български Университет. Участва в множество фестивали, конкурси и изложби. Важно за творческата й биография е допускането й в Международната Фотографска Изложба „Портрет 2011“, организирана от Photoclub202 в Сърбия. Ина е фотограф в първото актьорско риалити шоу – StarMachine/tv7. Носител е на Втора награда на национално ниво от пан-европейски конкурс „Young? Creative? Chevrolet!“, раздел „Фотография“, както и награда  от  Фестивал „Студентски Мигове“, категория „Портрет“, 2009г. Диана Василева е завършила дърворезба в Трявна, след което и магистратура в Национална художествена галерия.  Печели стипендия на „Американска фондация за България“ през 2006 г. През 2010 година е на второ място на конкурс ,,На биенале без бюджет“, организиран от Съюза на архитектите в България, за да представи България на Венецианското биенале, а 2012-а й носи Награда от конкурс на НХА за творческа специализация в Париж – Франция.

Филип Битраков  е роден 1976г. Като дете интересът му е насочен към музиката, след това завършва ССХУ Илия Петров София – специалност Скулптура. Завършва магистърска степен Архитектура във ВИАС. След дипломирането си специализира  скулптура в градска среда в Художествена академия Синт-Лукас – Гент, Белгия – град, побратимен с Габрово по международна програма за сътрудничество. Филип Битраков помага на студенти от гр.Габрово и други градове в настаняването и адаптирането към местната среда. В момента работи като Секретар на клуба на архитекта-художник към Съюза на българските архитекти. Участвал е в национални и международни изложби. Като художник работи в областта на инсталацията, музикалния пърформанс, акварелната живопис и скулптурата. В изложбата „4/1” представя серия  „Лед 9„. Идеята е провокирана от един разказ на писател Кърт Вонегът и от NE желанието на Филип да се оплаква от студеното време настъпило през края на месец Февруари 2012г. Проектът съдържа инсталация – каре от 4+1 картона със заснети ледени скулптури и съпровождащ звук от касетофон на капеща вода.

Изложбата е и първата от този род в новооткритото Народно читалище „Св. Св. Дамаскин и Онуфрий Габровски”  – Габрово. Едно ново място, отворено за идеи, изкуство, социална и духовна  промяна, обединяващо традиция и съвременност.

Локация Център е поредица от културни събития с фестивален характер в Габровска област, Централна България. Ще се проведе между 22-29 юни 2012. Пълната програма вижте на www.orlovska10.com. Следете също и за подробна информация за всяко отделно събитие.

Можете да ни намерите и във Фейсбук на :
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица