Новини
Жълт код за порои и гръмотевици в 14 области
Жълт код е обявен в 14 области заради обилни валежи и гръмотевични бури, сочи справка в сайта на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) на БАН. Областите, в които се очакват обилни валежи, на места и гръмотевични бури, са София, Благоевград, Монтана, Враца, Пазарджик, Смолян, Пловдив, Ловеч, Стара Загора, Габрово, Търново, Търговище, Разград и Силистра.
“Времето е потенциално опасно. Прогнозираните метеорологични явления не са необичайни, но бъдете внимателни. Бъдете в течение на очакваните метеорологични условия и по възможност избягвайте рисковете”, съветват от НИМХ.
Днес през страната ще преминава студен атмосферен фронт. Главно в Западна и Централна България ще се развива купесто-дъждовна облачност, ще има валежи и гръмотевични бури, на места и градушки. Вятърът ще се ориентира от северозапад и ще се усили, по-чувствително в Дунавската равнина. Такава е прогнозата на НИМХ.
Температурите ще се понижат и максималните в по-голямата част от страната ще са между 22° и 27°, в София 22°. В източните райони на страната през деня ще се задържи предимно слънчево, с южен вятър. Максималните температури ще са до 30°.
В североизточните райони превалявания и гръмотевици ще има в нощта срещу сряда.
Атмосферното налягане е по-ниско от средното за юни и ще продължи да се понижава.
По Черноморието ще е предимно слънчево, с максимални температури 26° – 29°. Над северните райони през нощта срещу сряда ще превали и прегърми. Температурата на морската вода е около 20°. Вълнението на морето ще бъде слабо – около 1-2 бала.
В планините ще се развива купесто-дъждовна облачност, на много места с валежи и гръмотевици. Без валеж и с повече слънце ще е в планините в Източна България. Вятърът ще е умерен до силен, отначало южен, по-късно през деня от запад северозапад. Максимална температура на височина 1200 метра – около 18°, на 2000 метра – около 11°.
АргументиБГ
Новини
Радослав Първанов е новият председател на СБЖ – Габрово

Съюзът на българските журналисти в Габрово има нов председател. Това е кореспондентът на Българската телеграфна агенция в Габрово Радослав Първанов, който беше избран по време на годишното отчетно-изборно събрание.
Форумът се проведе в националния пресклуб на БТА в Габрово, където от две години насам местните журналисти провеждат своите заседания и събития.
Пред членовете на СБЖ – Габрово досегашният председател Христо Петров представи доклад за дейността на дружеството през 2025 година и подробен финансов отчет. Събранието реши Христо Петров да продължи участието си в ръководството на габровското дружество като секретар, а Михаела Стоянова да продължи да представлява контролния съвет на организацията.
По време на заседанието бяха обсъдени организационни въпроси и идеи за възможни инициативи през настоящата година. Журналистите коментираха актуални теми, касаещи професионалната работа в област Габрово, като бе разгледан и конкретен казус, чието решение предстои да бъде намерено.
Ръководството на СБЖ – Габрово с благодарност припомни приноса на дългогодишния председател Тотка Полякова, която постави солидни основи в работата на дружеството. След нейното оттегляне две последователни години председателското място заемаше Христо Петров, журналист в „Габрово нюз“, който положи усилия за укрепване на организацията и развитие на професионалната общност.

Пред присъстващите новоизбраният председател на СБЖ – Габрово Радослав Първанов сподели, че поема поста с отговорност, ще продължи добрите традиции и да работи за утвърждаване ролята на организацията.


Култура
Две „Златни лири на Орфей” за Музикален клуб „Весела”

Талантливите пианистки Невин Халил – 3 клас, и Мира Русинова – 9 клас, от Музикален клуб „Весела” се завърнаха с най-високото отличие от Международния конкурс „Орфееви таланти”- Пловдив-2026.

В своите възрастови групи, те доказаха за пореден път музикалните си качества и спечелиха златни медали, въпреки силната конкуренция на възпитаници от музикалните училища.
Журиращата комисия от преподаватели в Музикалната академия в Пловдив специално поздрави двете габровски деца и техния преподавател Весела Пенева за отличните изпълнения и интересната им програма.
Международният конкурс „Орфееви таланти” се провежда от 2015 година насам. Организиран от АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“-Пловдив, той успя да се превърне от локален конкурс с фолклорна насоченост до мащабен форум с многопосочни направления в областта на музиката, танцовото и изобразителното изкуство.
Тази година специален гост и член на журито в няколко категории беше проф. д-р Ришард Минкевич, ректор на Музикалната академия „Станислав Монюшко“ в Гданск, Полша.


Крими
Иван Халкин застава начело на полицията в Габрово

Днес, 10 февруари, директорът на Областна дирекция на МВР – Габрово старши комисар Пламен Иванов представи пред служителите главен инспектор Иван Халкин, който е временно преназначен на длъжността началник на Районно управление – Габрово.
Гл. инсп. Иван Халкин е роден през 1985 г. в гр. Габрово.
Завършил е висше образование в Академията на Министерството на вътрешните работи и „Право“ в Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“. В системата на МВР постъпва през 2009 г. Професионалният му път преминава последователно през длъжностите разузнавач в 01 Районно управление в Столичната дирекция на вътрешните работи; Столичната дирекция на вътрешните работи; Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“ и Главна дирекция „Национална полиция“.
От 2016 г. заема длъжността разузнавач в Сектор „Противодействие на криминалната престъпност“ в ОДМВР – Габрово, а от 2025 г. – разузнавач в Дирекция „Вътрешна сигурност“ – МВР.
Считано от 10.02.2026 г. главен инспектор Иван Халкин е временно преназначен на длъжността началник на Районно управление – Габрово при ОДМВР – Габрово. Приемният му ден е всеки четвъртък, от 14.00 до 16.00 часа.

-
Любопитнопреди 6 дниФестивал на светлината в Габрово от 13 до 15 март
-
Любопитнопреди 5 дниГаброво търси новите лица на смеха
-
Любопитнопреди 2 дниВсяко „да“ носи своята загуба: една теория за избора
-
Кримипреди един денИван Халкин застава начело на полицията в Габрово
-
Новинипреди 2 дниПриключи ремонтът на плувния басейн в ПМГ „Акад. Иван Гюзелев“
-
Икономикапреди 2 дни2026: Годината на големия тест за България. Ще станем ли по-богати?
-
Кримипреди 2 дниВнимание: Зачестяват опитите за телефонни измами в Габровско!
-
Икономикапреди един денMarket tackle – дигиталният партньор за устойчив онлайн растеж










