Свържи се с нас

Новини

Плащаме 82 % от джоба си за здраве, а в Европа – само 46 %

Published

on

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved

Трябва да се намери решение на проблема за съотношението между парите, които пациентът си вади от джоба и парите, заплащани от държавата. В Европа държавата отпуска 54% на 46% от пациента. В България процентите са съответно -18 на сто от държавата и 82% – от джоба на и без това обеднелия български гражданин. Трябва да въведете и конкуренция за договаряне на отстъпките, каза депутатът Мая Манолова по време на парламентарния контрол. Манолова призова здравният министър Десислава Атанасова да направят законови промени как се включват лекарствата в позитивния лекарствен списък.

„Въвеждаме забрана да няма натоварване на пациента и той да заплаща отстъпката, която притежателят на разрешение за употреба е дал на НЗОК. Ще се радвам, ако предоставите всички идеи в промените в Закона за здравното осигуряване и в Закона за хуманната медицина,” каза в отговор Атанасова.

МЗ ще ползва както съществуващите към момента механизми, така и направи предложение за съществуващата нормативна уредба с оглед регулиране на пазара на лекарствата, каза Атанасова. Ще се ползва механизма за служебна проверка, който и в момента се осъществява от администрацията на МЗ и НЗОК. Служебните проверки се извършват в МЗ и са открити по-ниски цени, проверени са 855 лекарствени продукти, заяви здравният министър.

Депутатът от БСП и бивш министър на здравеопазването Евгений Желев запита каква е причината за увеличаване на цените на лекарствата. „Може ли при непрозрачни преговори да има ниски цени, а при прозрачни – цените да се вдигнат”, запита той и припомни, че в Европа има диференцирана ставка за ДДС на лекарствата. Ще предприемете ли законодателна инициатива за такъв тип диференцирана ставка, попита Желев.

Конкретен отговор дали ще се приеме диференцирана ставка на лекарствата Желев не получи. „Надзорния съвет на НЗОК е одобрил промени в наредба №10 – да могат всички да се договарят лекарства, както и отстъпки от цените на медицинските изделия, каза министър Атанасова.

Дали сме увеличили цените на лекарствата при управлението на ГЕРБ – този въпрос може да се даде от парламентарната комисия, от Сметната палата, която проверява Министерството на здравеопазването, каза Атанасова. Скандал с лекарствата имаше и преди, тогава, когато хората свалиха перуките си пред МЗ, допълни министър Атанасова, напомняйки за починалата вече Теодора Захариева – жената, която първа протестира за липсата на лекарства за онкоболните.

АргументиБГ

Новини

Веселина Златева застава начело на България U20

Published

on

Веселина Златева застава начело на България U20 за интерконтиненталната фаза на хандбалния турнир IHF Trophy, съобщи електронното спортно издание sport-gabrovo.com.

БФХ получи доверието на Международната федерация по хандбал да организира междуконтиненталната фаза на турнира IHF Trophy при нежния пол. Проявата ще се проведе от 7 до 11 април 2026 г. във Велико Търново.

Цялата статия можете да прочетете оттук.

Зареди още

Икономика

Исторически музей – Дряново работи за добрия имидж на града и региона

Published

on

Исторически музей – Дряново утвърждава своята роля като ключов фактор за изграждането и поддържането на положителния имидж на Дряново като привлекателна туристическа и културна дестинация. Това заяви Иван Христов, директор на ИМ – Дряново, по време на публичното представяне на отчета за дейността на институцията през 2025 г., което се състоя на 29 януари.

„Исторически музей – Дряново предлага качествен туристически продукт, който все повече и успешно отговаря на съвременните търсения и тенденции. Нашата цел е чрез професионализъм, активна културна дейност и партньорства да допринасяме за добрия образ и популяризиране на Дряново и дряновския край, превръщайки го във все по-предпочитано място за посещения“, подчерта Иван Христов.

През отчетната 2025 година музейният екип е организирал и провел над 60 събития, като годината премина под знака на Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225 години от рождението на възрожденския майстор, подчерта Христов.

„За екипа на Исторически музей – Дряново 2025-та беше специална година, белязана от много труд, отдаденост и признателност към делото на Първомайстора. Положихме и ще продължим през настоящата година да полагаме усилия, за да направим Дряново и дряновския край все по-популярна и разпознаваема туристическа дестинация. Няма да пестим сили в това отношение“, категоричен бе Христов и изрази своята благодарност към екипа за съпричастността и съвместната работа.

Съществен принос за повишаване качеството на музейната дейност има и допълнителният персонал от четири щатни бройки, отпуснати с решение на Министерския съвет. Това е позволило осигуряване на ежедневно присъствие на музеен специалист във всички експозиции през активния туристически сезон, включително и през почивните дни, което е довело до по-добро екскурзоводно обслужване и по-пълноценно преживяване за посетителите. По думите на директора разширяването на екипа е създало условия за по-активна работа по културни и образователни инициативи, разработване на нови музейни продукти и развитие на партньорства.

Публичното представяне на отчета беше уважено от заместник-кмета на община Дряново Диляна Джеджева и председателя на Обществен комитет „Васил Левски“ – Дряново Георги Цветков, което подчерта институционалната подкрепа и значение на музейната дейност за развитието на местния туризъм.

От представения отчет стана ясно, че през 2025 г. във връзка с фондовата работа са изготвени 467 експертни заключения и научни паспорти, а научната библиотека е обогатена с 35 нови книги – собствени и дарени. Активна е била и теренната проучвателска дейност на музейните специалисти, довела до публикуването на научно-популярни статии.

През годината се отчита засилен интерес и от страна на гражданите към опазването на местното културно наследство, като във фонда на музея са постъпили множество ценни дарения с етнографски характер, лични архиви и аудиозаписи, както и плочка с лика на Колю Фичето, предоставена от румънски гражданин.

Важен акцент в научната дейност Иван Христов постави и върху организираната за четвърта поредна година национална научна конференция „Епохи, личности, памет“, проведена в партньорство с ИФ на ВТУ, Община Дряново и УАСГ. През 2025 г. форумът беше посветен на 225 години от рождението на Колю Фичето, а докладите бяха публикувани в пети том на „Известия на Исторически музей – Дряново“.

През годината Музеят реализира три национални събития, 17 гостуващи изложби, едно гостуване на институцията извън в Съюз на архитектите в България, както и средно по едно партньорско събитие месечно. Бяха реализирани успешни партньорства с Камара на строителите в България, Вестник Строител и други организации, медии и физически лица. Дейността на музейните специалисти получи широко отразяване в печатни, електронни и онлайн медии, както и чрез участия в национални телевизии, радиа и специализирани предавания по тях.

Сред образователните инициативи директорът Христов открои проведените четири открити урока с ученици, два от които в Румъния – в Българското неделно училище „Йордан Йовков“ в Букурещ и в училището „Трите чешми“ в село Извоареле. Развитието на присъствието на музея в социалните мрежи и онлайн платформите също беше отчетено като важна посока за бъдеща работа.

Пълният отчет за дейността на Исторически музей – Дряново за 2025 г. е публикуван на интернет страницата на институцията в раздел „Отчети“.

Зареди още

Любопитно

Третият национален Patrol събор ще се проведе в началото на април

Published

on

През април 2026 г. любителите на офроуд приключенията и автомобилните емоции ще имат повод да се съберат в сърцето на Балкана. От 3 до 5 април в района на Трявна и Плачковци ще се проведе Третият национален Patrol събор – събитие, което вече се превръща в традиция за феновете на легендарния Nissan Patrol.

Съборът ще предложи зрелищни офроуд трасета, демонстрации на високопроходими автомобили и възможност за срещи между ентусиасти от цялата страна. Очакват се участници с различни модификации и подготовки, както и множество посетители, които просто искат да усетят адреналина и духа на приключението.

Организатор на събитието е Станислав Райков, в партньорство с Община Трявна и кметство Плачковци. Третият национален Patrol събор обещава незабравими емоции, кал, адреналин и добро настроение сред природата – събитие, което ще привлече както запалени офроудъри, така и любопитни гости.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица