Новини
За консултативен съвет на тема бедност, зоват от левицата
Президентът, ако иска наистина да си свърши добре работата трябва да свика Консултативния съвет по национална сигурност (КСНС) на тема бедност и младежка безработица. Това заяви в Габрово на пресконференция народният представител от Коалиция за България Ивелин Николов.

© Copyright 2012 — Gabrovo News. All Rights Reserved
По думите му в резултат от бедността битовата престъпност масово бележи ръст. „Битовата престъпност само за последните 2 години в област Габрово е нараснала 5 пъти, а полицията я няма. Без да ми е специалност, напоследък все ми се налага да се занимавам със случаи свързани с работата на МВР. Очевидно там има големи проблеми“, сподели опасенията си депутатът социалист. Той се аргументира и посочи последния пресен пример в Габровска област. „Вечерта на 27 април в Дряново, 30 младежи въоръжени с бухалки нахлули в местна дискотека, която още не била започнала работа и пребили тримата охранители, както и 19-годишния DJ Венелин Андреев и появилия след 15 минути негов баща, който се опитал да защити сина си. Бащата също бил бит и ритан на пода. Интересното е, че още на 10-тата минута се появили двама полицаи, които обаче до края на това меле, продължило над 25 минути, стояли в ъгъла безучастно и просто са наблюдавали. Това е пълно безумие полицията да бездейства.“
Въпросът е бил поставен в петък на заседание на Общинския съвет в Дряново. Очаква се отговорът на полицията в Дряново, както и от ОД на МВР. „По моя информация от полицията в Габрово са казали, че имат готовност да пратят специален отряд за борба с безредиците, но от дряновската полиция отговорили, че няма нужда. Това не оправдава полицейското бездействие при пребиването на живи хора. Не се учудвам. Стана стил в управлението да се налагат хора свързани с престъпността. Да оставим на страна, че държавата ни има за Министър-председател рекетьор. Човек, който доказано до 1996г. возеше хора в багажника си“, допълни още народният представител от левицата.
Той припомни още един фрапиращ случай, за който не се говори много в нашата област. „През 1997 година, Районен съд Севлиево излиза с решение по наказателно дело с N. 97/126, че по чл.214 от НК, за изнудване и рекет осъжда Васил Христов. Това е сегашният зам.-кмет на Севлиево. И какво излиза – рекетьорът назначава рекетьори в своята власт. Кой ни управлява и после се учудваме, че престъпността расте. Ами ще расте, след като мутрите от 90-те станаха министри и властници в началото на 21 век. Тези хора, които са влезли да бият в дискотеката и тези, които убиват за 5 лева за мен те са повече жертви и то жертви на бедността, която тези рекетьори наложиха в страната“, завърши изказването си Ивелин Николов.
Можете да ни намерите и във Фейсбук на :
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Кукленият театър получи отличие от Китай

Държавен куклен театър – Габрово взе участие за първи път в 4-та Международна седмица на кукленото изкуство в Нанчонг, Съчуан, Реплика Китай от 2 до 8 декември на 2025 г. Авторската постановка на младия екип Венера Нечкова и Краси Кирчев „Лъжливото овчарче“, с участието на актьорите от трупата Павел Кинчев, Петър Гайдаров и Янна Генчева, завоюва престижния приз за „Изключително културно наследство в областта на кукленото изкуство“.
Това се случва в контекста на иновативен израз на традиционното куклено изкуство който бе връчен на пищна церемония, проведена в Големия куклен театър на Съчуан – Нанчонг.

Делегацията от страна на Габрово, единствената от страна на България в лицето на актьорите, постановъчният екип, директорът на кукления театър в Габрово – Алфидин Ахмедов и творческо-техническият състав в лицето на Съби Събев – осветление и Благомир Предушев – озвучаване, взе участие заедно с официалните лица, журито и останалите 31 международни трупи в двудневния парад на кукленото изкуство.
Всички участници бяха облечени в автентични фолклорни носии. След вълнуващото посрещане актьорите представиха две представления пред жури в различни дни. Разнообразните локации и сцени в града домакин Нанчонг, които бяха определени за габровската куклена трупа, бяха изпълнени с многобройна публика, която възторжено аплодираше екипа.

Драматизацията по баснята на Езоп беше поставена през изминалия сезон – 2024/25г. по идея на директора Алфидин Ахмедов и младия режисьорски екип. След изключителния успех, както на сцената в Габрово, така и в турнета на страната, постановката заслужено бе предложена за селекция в престижния форум, отговаряйки на зададените предварително критерии.
Поканата и селекцията за Нанчонг, родният град на Северния куклен театър на Съчуан, който е най-респектиращият вид традиционен куклен театър в Китай, регистриран в ЮНЕСКО, не е случаен момент, а плод на опита, добре свършената работа и сътрудничеството на ДКТ-Габрово със световната организация на куклените театри и дейци – Актунима.

След встъпването си в длъжност през 2020 г. директорът – Алфидин Ахмедов, активира идеята Куклен театър – Габрово да стане отново равноправен член на Международната организация Акт-Унима след десетилетия прекъсване на легитимното му членство поради неясни причини. Интернационалната седмица на кукленото изкуство в Нанчонг е организирана съвместно от Провинциален отдел по култура и туризъм на Съчуан със Общинското народно правителство на Нанчонг, Комитетут на Азиатско- тихоокеанската федерация на Международната куклена федерация – Акт-Унима.
Отдел за връзки с обществеността на Общинския комитет на ККП Нанчонг, Общинско бюро по култура, радио, телевизия и туризъм в Нанчонг, Център на Международната федерация по кукли в Китай и Китайско дружество за куклено и сенчесто изкуство имат основна цел – културен обмен между Китай и чуждите страни.
Тазгодишното мото на фестивала е: „Споделяне на величието на кукленото изкуство и насърчаването на общностите да се приобщават към него, както и да го развиват в глобалния свят“.
Габровският куклен театър, освен завоювания приз през фестивалния престой, достойно се позиционира и сред своите идентични организации от 20 държави, 31 представителни трупи от Китай и чужбина с общ брой изпълнители и артисти – 350, представяйки всички общо 70 различни заглавия.
Безупречният резултат не би бил възможен без екипната работа, довела до него, съчетана с добрият мениджмънт, за който директорът на куклената организация Ахмедов изказва най-искрени благодарности, както на екипа на театъра, така и на Министерството на културата, Община Габрово, Общински съвет – Габрово и Фондация за подкрепа на културни проекти.


Крими
Дрогиран и без книжка катастрофира при гонка с полицията

Истински екшън, завършил с белезници за 20-годишен младеж и за щастие разминал се без жертви, се разигра в малките часове на 15 декември.
Всичко започнало през нощта в понеделник, когато автопатрулни екипи на Областната дирекция на МВР–Габрово подали светлинни и звукови сигнали за спиране на лек автомобил „Рено Меган“.
Водачът му вместо да отбие, не се подчинил и ускорявайки продължил движението си, като впоследствие предизвикал пътнотранспортно произшествие в района на село Горна Росица.
При инцидента за щастие нямало пострадали лица.
При извършената проверка от органите на реда било установено, че водачът – 20-годишен, криминално проявен и осъждан, бил неправоспособен и управлявал колата в едногодишния срок от наложеното му по административен ред наказание за същото нарушение.
На място бил тестван и за употребата на наркотични вещества, като техническото средство отчело положителен резултат за амфетамин и метамфетамин. Издаден му бил талон за медицинско изследване, като дрогираният 20-годишен младеж отказал да даде кръвна проба за химически анализ.
При последващите действия у водача била намерена и суха зелена листна маса, с тегло около 5 грама, която при полеви наркотест е реагирала на марихуана.
По случая е образувано бързо производство за престъпления по чл. 343, ал. 3, чл. 354а, ал. 3, т. 1, чл. 343в, ал. 2 и чл. 270, ал. 1 от Наказателния кодекс.

Крими
34-годишен пострада при падане от близо шест метра

34-годишен пострада при трудов инцидент в Габрово, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР.
Злополуката е станала в събота, 13 декември, около 12.30 часа. Инцидентът е възникнал по време на ремонтни дейности на сграда.
34-годишният мъж е паднал от височина около 5,50 метра. Пострадалият е бил транспортиран в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ – Габрово с множество фрактури.
На местопроизшествието е извършен оглед. По случая е образувано досъдебно производство.

-
Кримипреди 5 дниКола блъсна жена, пресичаща на пешеходна пътека в Габрово
-
Любопитнопреди 4 дниАрена Механо ще бъде официално открита
-
Кримипреди един ден34-годишен пострада при падане от близо шест метра
-
Любопитнопреди 6 дниСевлиево посреща Коледния камион на Кока-Кола
-
Новинипреди 5 дниЗдравни работници от Трявна протестираха за по-високи заплати
-
Културапреди 6 дниНовата стихосбирка на Венелин Бараков с премиера в Габрово
-
Новинипреди 5 дниГаброво излезе на втори протест
-
Културапреди 4 дниКоледни и новогодишни картички в Държавен архив – Габрово








