Новини
Деца и възрастни от Трявна отбелязват 9 май – Ден на Европа

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved
В отбелязването на Деня на Европа – 9 май в Трявна ще се включат повече от 100 деца, младежи и възрастни от града, предаде Радина Кубатова от „Европа директно” Габрово. Преди обяд членовете на Съюза на ветераните от войните и клуб „Традиция” ще се поклонят пред паметника на загиналите във войните тревненци, а след това ще има изпълнения на Духов оркестър при Народно читалище „Пенчо Славейков 1871” – Трявна, които ще завършат с химна на обединена Европа точно на обяд.
По-късно от 15.00 часа площадът пред НЧ „Пенчо Славейков 1871”, заседателната зала на община Трявна, градинката пред Музея на азиатско и африканско изкуство ще бъдат завладени от участниците в спортните и художествени прояви, посветени на Деня на обединена Европа. На откритата площадка с големи шахматни фигури децата ще се състезават с техните баби и дядовци, децата от детските градини с помощта на своите родители ще редят голям пъзел – карта на Европа. Под надслов „Поколенията – ръка за ръка” своите творчески и спортни умения ще покажат деца и ученици от тревненските детски градини и училища, възрастни хора и хора с увреждания.
В програмата са включени още състезания по тенис на маса, стихове за Европа на ЦДГ „Светлина” и фолклорна група при ОДЗ „Калина”, изпълнения на хора с увреждания от ЦСРИ. Ще има рисунки на асфалт и още много изненади очакват тези, които ще дойдат на площада в Трявна.
2012 година е обявена от ЕС за Европейска година на активния живот на възрастните хора и солидарността между поколенията. Организаторите – Европейски информационен център „Европа директно” Габрово при Габровската търговско-промишлена палата и Община Трявна са се постарали по нагледен начин да покажат как възрастните хора могат да се включат в социалния живот на общината, да се забавляват със своите деца и внуци, да предадат своя ценен житейски опит на младото поколение. В края на празника всички участници ще получат грамоти и награди от „Европа директно” Габрово.
Можете да ни намерите и във Фейсбук на :
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Новини
Янтра се изкачи до втора позиция след ценен успех в София над ЦСКА II

Изключително ценен успех постигна отборът на Янтра в битката за второто място във Втора лига, даващо право на участие в бараж за влизане в елита. „Ковачите“ се наложиха като гости на един от най-стойностните тимове в групата – дубъла на ЦСКА.
Срещата завърши 0:1, а победното попадение реализира Денислав Ангелов – негово 13-о за сезона. Така габровският тим взе и своеобразен реванш за поражението от „червените“ през есента в Габрово.
Емануел Луканов заложи на схема 4-5-1 с изнесен в предни позиции Денислав Ангелов и по-наситена халфова линия, в която като титуляр се завърна капитанът Петър Казаков. Янтра изигра силно първо полувреме и използва своя шанс да поведе. Това се случи в 37-ата минута, когато Ивайло Енчев центрира отлично отдясно, а Ангелов засече с плонж и с глава прати топката в левия ъгъл за 0:1.
През втората част съставът на Валентин Илиев упражни сериозен натиск, но с много битка и себераздаване футболистите на Янтра не позволиха изравняване. Иван Тасев и Мартин Сотиров пропуснаха добри възможности, а веднъж Мартин Райнов изчисти от голлинията след ъглов удар. Емануел Луканов направи точните смени и „ковачите“ затвориха играта в последните 30 минути.
В края Янтра дори можеше да стигне до второ попадение. Тихомир Димитров пропусна с глава в 89-ата минута, а в добавеното време Велизар Къналян не успя да засече топката на метър от голлинията.
В следващия кръг габровският тим приема Вихрен. Срещата е в понеделник, 11 май, от 17.45 часа на стадион „Христо Ботев“.

Култура
Зора Колева и нейните ученици с нови върхове на музикалната сцена

Ловеч и Велико Търново се превърнаха в сцена на млади музикални таланти, а възпитаниците на вокалния педагог Зора Колева от музикална школа Wild Sound се отличиха с впечатляващи постижения на два престижни международни конкурса.
По време на фестивала „Новите звезди на България“ в Ловеч младите изпълнители демонстрираха високо ниво на подготовка и артистичност. Виктория Гатева завоюва второ място в категория „Етно“, докато Уна Бурек спечели първо място с изпълнението на „Гинем“ и второ място в категория „Рок“.
Силно представяне отбеляза и Анастасия Плачкова, която се нареди два пъти на второ място. За своя принос в развитието на младите таланти Зора Колева беше отличена с диплом за високи педагогически постижения.
Успоредно с това, на международния конкурс „Звукът на времето“ във Велико Търново учениците от школата също се представиха блестящо. Йоана Николова завоюва две първи места в категориите „Мюзикъл“ и „Детска песен“. Наташа Демерджиева и Далия Колева добавиха към успеха с по едно второ място, съответно в обща категория и в „Песен на чужд език“.
Кулминацията на успехите дойде днес, 5 май, когато на международния конкурс Abanico, в категория „Италианска песен“, възпитаник на школата спечели първо място, затвърждавайки високото ниво на подготовка и международното признание.

Новини
282 кг опасни отпадъци предадоха габровци безплатно

282 кг опасни отпадъци предадоха безплатно габровци по време на първата за годината организирана кампания от Община Габрово, оповестиха от местната администрация.
Специализираният пункт беше разположен в два дни на две различни локации в Габрово – пред спортна зала „Орловец“ и в кв. Младост.
Обичайно домакинствата предават фармацевтични продукти като лекарства с изтекъл срок на годност, живаксъдържащи отпадъци, опаковки, съдържащи остатъци от опасни вещества или замърсени с опасни вещества, бои, мастила, лакове и др.
Всичко това изхвърлено нерегламентирано замърсява околната среда и влияе отрицателно върху здравето на хората. Може да постави под риск живота на хората, животните и растенията.
Това е целта на кампанията, която два пъти годишно Община Габрово организира – получените от хората опасни отпадъци да бъдат предадени за обезвреждане или последващо третиране.

-
Новинипреди 6 дниБлаготворителният базар и концерт в подкрепа на малкия Ники събра над 6 000 евро
-
Любопитнопреди 5 дниЦъфтят японските вишни в Севлиево (снимки)
-
Кримипреди 5 дниТрима отвлякоха мъж в Габрово и го пребиха
-
Културапреди 6 дниГлавният редактор на най-голямата информационна агенция в Индия посети „Етър“-а
-
Новинипреди 7 дниСребро за Йоан Велчев от шахматния фестивал „Питагор Елит”
-
Новинипреди 6 дниАрхивът припомни „Историята на Габрово и габровските въстания“
-
Културапреди 6 дниИсторически музей – Дряново получи наградата „Наследство“
-
Културапреди 6 дниИМ-Дряново издаде кулинарна книга с рецепти от края на XIX и началото на XX век




