Новини
Паметникът на Митко Палаузов ли е приоритетa на Габрово, питат от „ДНЕС“
Отворено писмо до Таня Христова, кмет на община Габрово

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved
Гражданско движение „ДНЕС“ излезе с отворено писмо до кмета на община Габрово Таня Христова, в което питат паметникът на Митко Палаузов ли е приоритетa на Габрово. Ето какво гласи и самото писмо адресирано до градоначалника на Габрово.
„Уважаема Госпожо Кмет.
Още в началото на януари ДНЕС внесе писмо до Вас с няколко прости искания и конкретни предложения.
Исканията бяха следните: в определените два дни за достъп на гражданите до общината приемното време да не е до 12 ч., а в рамките на целия работен ден; приемният ден на кмета да е фиксиран с дата и часове; да се въвед общодостъпен електронен регистър, от който гражданите да се осведомяват за придвижването на съответния проблем и неговото приключване.
Тъй като гражданите изразяват недоволство от постигнатите резултати от работата на общинския инспекторат, ДНЕС предложи и ясна схема, която да даде ефективност в работата му: градът да се районира така, за да се знае кой е инспекторът на дадено място и съответно да може да му се търси персонална отговорност при проблем. Както и инспекторите да напуснат бюрата си, за да видят на място какво инспектират и да прилагат всички действащи наредби. ДНЕС зададе и въпроса какъв е цензът на служителите в тази общинска структура и отговарят ли на длъжностните си характеристики и изискванията на закона?
В началото на мандата си ръководството на общината изрази намерението си Габрово да стане водещ туристически център, затова и в писмото си ДНЕС попита и какво е състоянието на паметниците на културата в града.
Получихме отговор чак на 11 април и то след като ДНЕС трябваше да изпрати още едно писмо, с което да напомни, че в държавата ни действа Закон за административното обслужване, според който е трябвало да получи отговор още в началото на февруари.
Някак странно ни се вижда, Вие, г-жо кмет, да ни давате отговор само за паметника на Митко Палаузов и проблемното построяване на декоративна оградка за цветната лехичка около него! И любезна покана – за почистване на града от 17 до 29 април.
Уважаема Госпожо Кмет на град Габрово,
ДНЕС като гражданско движение уважава историческото минало и паметниците на културата. Много държим и на чистотата на нашите градове. Благодарим за поканата, но и без нея ДНЕС инициира такова почистване във всички български градове.
Но получавайки такъв отговор, у нас възникват още повече въпроси и съмнения. След като в отговора си визирате само паметника и чистотата на града, явно за Вас е без особена важност работата на Общинския инспекторат? Явно прилагането на нормативните актове също не е от голямо значение за града във визията Ви за неговото управление? Явно и достъпът на гражданите до общината и до Вас самата също не подлежат на обсъждане! Ами безработицата, липсата на места за паркиране и лошата инфраструктура – проблеми, посочени като водещи в анкета на ДНЕС сред габровци?
Или може би пък трябва да напомним, че ние – гражданите на този град, сме не само негови жители и данъко- и таксоплатци, но и избиратели, т.е. работодатели. Ваши, Госпожо Кмет!“
Можете да ни намерите и във Фейсбук на :
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Новини
ОУ „Неофит Рилски“ спечели „Ваканция, здравей! Да играем безопасно“

Отборът на ОУ „Неофит Рилски“ спечели първото място в традиционното ученическо състезание „Ваканция, здравей! Да играем безопасно“, проведено в парк „Маркотея“ в Габрово. Събитието бе заключителен етап на Националната програма „Работата на полицията в училищата“ и събра ученици от девет учебни заведения от областта.

Второто място зае ПМГ „Акад. Иван Гюзелев“, а третото – отборът на СУ „Райчо Каролев“. В надпреварата взеха участие и ученици от ОУ „Ран Босилек“, ОУ „Христо Ботев“, ОУ „Иван Вазов“, ОУ „Св. св. Кирил и Методий“, ОУ „Васил Левски“ – с. Шумата и ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ – с. Душево.

Участниците демонстрираха знания и умения в осем тематични зони, обхващащи безопасността на движението, превенцията на рисковото поведение и правилната реакция при извънредни ситуации. На събитието присъстваха комисар Андрей Хайтов – началник на сектор „Охранителна полиция“ при ОДМВР – Габрово, и заместник областният управител Андрей Николов, които подчертаха важността на знанията за безопасно поведение в ежедневието и по време на ваканцията. Наградите на победителите бяха връчени лично от кмета на Габрово Таня Христова.
След края на състезанието децата имаха възможност да разгледат специализирана техника и оборудване на полицията и пожарната. Организатори на инициативата бяха ОДМВР – Габрово и Превантивно-информационният център по зависимости, с подкрепата на Община Габрово и редица регионални институции.

Крими
Полицай Станимир Братов напуска МВР след близо 4 десетилетия безупречна служба

Полицай Станимир Братов – командир на отделение в група „Патрулно-постова дейност“ към сектор „Охранителна полиция“ при Районно управление – Габрово, навършва пределна възраст за работа в МВР и след 39 години безупречна служба се оттегля в заслужен отдих.

Професионалният му път в системата на МВР започва на 23 април 1987 година. Длъжността командир на отделение в група „Патрулно-постова дейност“ изпълнява от 1 април 1999 година.

През годините многократно е награждаван за постигнати високи професионални резултати и за съществен принос при изпълнението на служебните си задължения. Със своята отговорност, професионализъм и всеотдайност към службата той се утвърди като пример за подражание и заслужи уважението на поколения служители в Районно управление-Габрово.

За своя дългогодишен принос и достойно изпълнение на професионалните задължени, със заповед на министъра на вътрешните работи е удостоен с отличие „Почетен знак на МВР“ – III степен.

Днес, 5 юни, Станимир Братов беше изпратен с признателност и уважение от своите колеги. Те му благодариха за годините отдаденост, за професионалната подкрепа и за примера, който оставя след себе си.

Ръководството и служителите на ОДМВР-Габрово му пожелават крепко здраве, спокойни и щастливи дни, удовлетворение от постигнатото и много лични поводи за радост. Нека новият етап от живота му бъде изпълнен с обичта на близките, заслужено спокойствие и сбъднати мечти.

Култура
Футболни карикатури на Илия Липавцов постъпиха в колекцията на ДХС

В навечерието на Мондиал 2026: футболни карикатури на Илия Липавцов постъпиха в колекцията на Музея на хумора и сатирата. Фонд „Карикатура“ на Веселата къща се обогати с 22 оригинални творби на карикатуриста Илия Липавцов (1926-2007). Дарението е направено от неговата внучка Габриела Липавцова и представлява ценен принос към съхраняването и популяризирането на творческото наследство на автора.
До този момент в музейната колекция се съхраняваха седем карикатури на Илия Липавцов, създадени през 1973 и 1975 година. Новопостъпилите произведения значително разширяват представянето на художника във фонда и дават по-пълна представа за неговото творчество.
„Моят любим дядо беше невероятен човек – винаги готов да развесели всички с уникална история или страхотен майтап. Чрез това дарение бих искала да споделя част от неговия хумор с Вас и Вашите посетители. Вярвам, че така ще почета паметта му и това наследство няма да остане само мое, а ще бъде достъпно за всички“, споделя Габриела Липавцова.

Особен интерес представлява фактът, че в дарението преобладават карикатури на спортна тематика, голяма част от които са посветени на футбола. Символично те постъпват в музейната колекция в навечерието на Световното първенство по футбол през 2026 г., което ще се проведе в САЩ, Мексико и Канада.
Илия Липавцов е сред утвърдените български карикатуристи на XX век. Първата му карикатура е публикувана през 1945 г. във вестник „Народен спорт“. През следващите десетилетия той създава хиляди карикатури, предимно на спортна тематика, публикувани в множество периодични издания, сред които и вестник „Стършел“.

Негови творби са публикувани и извън България, включително в Чехословакия, Франция, Швеция и Съветския съюз. Музеят на хумора и сатирата благодари на наследниците на Илия Липавцов за направеното дарение и за възможността творбите на автора да станат част от музейния фонд.
Благодарение на подобни дарения колекцията на музея продължава да се развива и да съхранява паметта за значими български художници и карикатуристи.

-
Кримипреди 4 дниДвама 15-годишни на тротинетка бягаха от полицията и не успяха
-
Културапреди 6 дниЛятото идва с ритъма на суинга
-
Новинипреди 6 дниДнес е 2 юни – Денят на Ботев и на загиналите за Свободата и Независимостта на България
-
Кримипреди 6 дниНов началник на пожарната в Севлиево
-
Икономикапреди 7 дниPolaris Lighting откри нов шоурум във Велико Търново
-
Новинипреди 6 дниДанаил Лалев: Хората в севлиевските села питат да умират или да бягат
-
Кримипреди 3 дниПолицай Станимир Братов напуска МВР след близо 4 десетилетия безупречна служба
-
Културапреди 7 дниРекорден интерес към конкурса „Преминал майстор през земята“






