Свържи се с нас

Култура

Най-старата запазена инвентарна книга на музей в Габрово

Published

on

По  повод  на наближаващия Международен ден на музеите /18 май/, Регионален исторически музей – Габрово показва една много важна за историята на музейното дело в града ни  културна ценност – „Книга на дарителите” на Историографическо дружество – Габрово.

На 5 юли 1920 г. в сградата на Априловската гимназия група ентусиасти основава дружество, което да събира „всички ценни материали за историята на Габрово”. Подписват се 61 члена основатели, а малко по-късно д-р Петър Цончев е избран за председател. Дружеството е продължител на основания през   1883 г.  Априловски музей, един от първите в страната. Инициатор за създаването му е Райчо Каролев, тогава директор на гимназията. С основаването на Историографическо дружество – Габрово се поставя нов етап в развитието на местното музейното дело. Дружеството провежда първите редовни археологически разкопки в м. ”Градище” /1920 г./, открива първата музейна експозиция в сградата на гимназията /1923 г./, от 1926 г. музейната сбирка прераства в музей – първият в града ни, същата година дружеството става и дописен член на Българския археологически институт – София.

„Книга на дарителите” на Историографическо дружество – Габрово по същество представлява най-старата запазена инвентарна книга на музей в Габрово. Прошнурована и прономерована от Севлиевския окръжен съд на 29.11.1920 г.,  тя съдържа ценни свидетелства за постъпилите в музея предмети, както и имената на дарителите.

Голяма част от тези културни ценности и досега се съхраняват във фондовете на Регионален исторически музей – Габрово, както и в други габровски музеи. След имената на дарителите изпъкват тези на д-р П. Цончев – дългогодишен председател на дружеството, един от най-изявените габровски историографи, Еким Андрейчин –  учител и пръв уредник на музейната сбирка, Недко Стойков –  учител и габровски краевед, Кольо Конкилев, Добри Ив. Калапазанов,  Георги В.Рашеев, Лазар и Георги Попминкови, Стефан Ив.х.Гунчев, Пенчо Сватов, Андрей Хесапчиев, Цанко х.Стойчев, Габровската градска община, настоятелствата на габровските църкви, Соколския манастир и Девическия манастир „Св.Благовещене” и много други.

Всичко 621 са записаните в тази книга дарители, благодарение на които е запазено богатото културно-историческо наследство на Габрово и сега може да бъде видяно в залите на габровските музеи.

Можете да ни намерите и във Фейсбук на :
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица