Свържи се с нас

Крими

Регистрираните престъпления в Габровско са с 1,88% повече през 2011

Published

on

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved

Регистрираните през 2011 г. престъпления са 1847, което с 1,88% повече, спрямо 2010 г /1813/. Коефициентът на престъпност бележи ръст с 25,28 престъпления на 100 хил. души население в сравнение с 2010 г., но остава по-нисък от средния за страната. Това сочат данните изнесени от Областната дирекция на МВР – Габрово за постигнатите резултати в дейността на полицейските служби през 2011 година.

Основна част от структурата на престъпленията заемат тези против собствеността – 67,89% от всички регистрирани. Второ място заемат общоопасните престъпления – 22,79 на сто. Относителният дял на престъпленията против личността е 3,14%. През 2011 г. на територията, обслужвана от ОДМВР-Габрово, са регистрирани 1847 заявителски материала, съдържащи данни за извършени криминални престъпления, срещу 1813 за 2010 г.

В оперативната обстановка на територията на област Габрово през 2011 г., се наблюдава устойчивост на основните криминогенни фактори, като не бяха до пуснати действия и прояви, съдържащи рискове и заплахи за националната сигурност, терористична дейност, нарушаване на гражданския и социалния мир в региона.

Сравнителният анализ на данните показва леко повишение на криминалната престъпност в региона, което се дължи главно на  увеличения брой престъпления по транспорта и увеличения със 133% брой на престъпленията, свързани с наркотици.

От извършените 1254 престъпления  против собствеността, са разкрити извършителите на 639, срещу 543 през 2010 г. Постигнатият процент на разкриваемост е съответно: 2011 – 50,96% и 2010 – 41,01%.

Основна част от имуществените престъпления в региона заемат кражбите. От регистрираните общо 1090 /1161 за 2010/ кражби на имущество, са разкрити извършителите на 557 /при 477 за 2010 г./ и е постигнат процент на разкриваемост от 51,10% /при 41,09% за 2010 г./.

През отчетния период са регистрирани 6 убийства и 2 опитa за убийство, извършителите на които са разкрити.

От началото на текущата година са регистрирани 6 блудства /3 за 2010 г/, 5 от които са разкрити, по 1 изнасилване има и през двата периода.

През периода са регистрирани 25 грабежа, като от тях са разкрити 16 и 2 от предходен период.

През отчетния период са извършени общо 421 общоопасни престъпления. От тях са разкрити 315. Постигнато е ниво на разкриваемост от 74,82%.

През отчетния период, в сравнение с 2010 г, сериозен ръст бележи броят на престъпленията, свързани с наркотични вещества. Регистрирани са 90 такива престъпления, останали за работа са 77 досъдебни производства, 123 лица са заловени с наркотични вещества.

В РУ ”Полиция” Габрово от 902 престъпления, са разкрити 500, като е постигнат процент на разкриваемост 55.43%. В РУ ”Полиция” Севлиево – от регистрираните 561 престъпления, са разкрити 301 /53.65%/, РУ ”Полиция” Дряново – от 256 престъпления, са разкрити 187 /73.05%/, РУ”Полиция” Трявна – от останалите за работа 123 престъпления, са установени извършителите на 80 от тях, като е постигнат процент на разкриваемост 65.04%.

През 2011 г. служители на сектор “Противодействие на икономическата престъпност” при ОД МВР гр. Габрово, съвместно с инспектори от Mитническите бюра в Габрово и Севлиево, са извършили проверки в 620 обекта, 550 МПС и 400 физически лица за наличие на акцизни стоки без акцизен бандерол. В резултат на това са открити общо 325 литра наливен алкохол, 72 263 кутии цигари и 244 кг насипен тютюн без акцизен бандерол. По всеки конкретен случай е заведено ДП или е взето административно отношение. Заведени са 14 преписки, 12 ДП, съставени са 59 акта по ЗАДС.

Можете да ни намерите и във Фейсбук на :
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Крими

Тежка катастрофа със загинал на обходния път на Габрово

Published

on

Тежка катастрофа със загинал е станала днес, 1 декември, в следобедните часове на обходния път на Габрово, съобщиха за „Габрово Нюз“ от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово.

Ударили са камион и товарен бус. Инцидентът е настъпил в района на квартал „Смирненски“. Тежкотоварният автомобил се е движел в посока от връх Шипка към Габрово, а буса в обратната – към върха.

Единият от водачите за загинал на място, а другият е бил откаран в болница в критично състояние.

Движението на автомобили в района е преустановено. Трафикът се пренасочва по обходни маршрути. Причините и механизмът за възникване на инцидента са в процес на установяване.

В момента протичат процесуално следствени действия.

Зареди още

Крими

Кола блъсна неправилно пресичащ в центъра на Габрово

Published

on

40-годишен, пресичащ неправилно, пострада в събота вечер при пътнотранспортно произшествие. Блъснатият мъж е бил приет в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ с открита рана на главата.

Инцидентът е станал около 17.30 часа, на ул. „Чардафон“ в центъра на Габрово. При извършения на място оглед, полицейският екип установил, че 45-годишен, управлявайки “Фолксваген Туран“, блъснал 40-годишния мъж, пресичал неправилно пътното платно.

Пострадалият бил откаран в МБАЛ „д-р Тота Венкова“ с открита рана на главата. Пробите за алкохол и наркотици на водача са отрицателни. На пешеходеца е била взета кръв за химически анализ. 

Зареди още

Крими

Двама „мутреещи“ на пътя раздаваха юмруци и шамари на 65-годишен

Published

on

Полицията установи двама мъже, на 19 и 26 години, нанесли на пътя побой над 65-годишен. Неприятният инцидент се разиграл вчера, 24 ноември, следобед край Дряново.

Около 15.40 часа, от 65-годишен мъж подал сигнал в полицията, че при управление на автомобила си в посока Велико Търново бил застигнат и заставен да спре от лек автомобил “Ауди А6“.

От колата изскочили две непознати за него лица, които му нанесели удари в областта на лицето, след което напуснали мястото в посока Велико Търново.

В резултат от проведените незабавни оперативно-издирвателни мероприятия били установени и задържани извършителите на деянието. Това били двамата мъже на 26 и 19 години, извършили деянието.

По случая в РУ-Дряново е образувано досъдебно производство.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица