Свържи се с нас

Новини

Над 50% от габровските гимназисти са били на купон с наркотици

Published

on

© Copyright 2012 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Повечето от половината габровски ученици 9 – 12 клас (50,8%) са присъствали на купони, на които се взимат наркотици.  Трябва да се отбележи, че всеки шести (17,8 %) е присъствал често на такива партита. На въпроса дали биха са се съгласили да опитат някакъв наркотик, ако техен приятел им предложи, по-голяма част (63,3%) от учениците биха отказали.  Това сочат данните оповестени днес на пресконференция по повод на направено проучване на здравното поведение, оценките и нагласите по отношение на психоактивните вещества сред учениците в град Габрово.

Обхванати в проучването са 1204 ученика, от 65 паралелки в 15 училища, като основната извадка е на ученици 9 -12 клас /908 ученика/. Основните групи въпроси, които са били включени в проучването са учениците и тяхното ежедневие, въпроси свързани с училището, за приятелския кръг на учениците, въпроси засягащи употребата на цигари, алкохол и други психоактивни вещества /ПАВ/, информираността на учениците и нагласите им относно употребата на ПАВ.

От учениците и тяхното ежедневие 64,6% от учениците заявяват, че живеят и с двамата си родители, а най-често влизат в конфликт с родители, приятели и връстници. 64,8% от учениците са изпитвали чувство на самота, което в тази възраст не е много често срещано. Голяма част от учениците в Габрово смятат, че учението им върви добре – 54,3%, а отговор „зле“ са дали само 2,2%.

Относителните дялове на учениците, според които в училище трябва да се разговаря открито по въпросите свързани с тютюнопушене, безопасен секс, употребата на алкохол и наркотици, насилието в живота процентите са доста високи. Като извод може да се направи, че те смятат училището за територия, в която трябва да се обръща внимание на тези въпроси и че това е мястото, където да се дискутира и говори открито.

Близо 3/4 (72,8%) от учениците от гимназиалния курс (9-12 кл.) разговарят по въпросите за употребата на наркотици преди всичко със съучениците и приятелите извън училище. 72,4% от учениците смятат, че приятелите им не биха одобрили, ако разберат, че употребяват наркотик и биха се опитали да ги спрат. 9,6%  предполагат, че може би всички техни приятели са опитвали някакъв наркотик.

34,6% от учениците заявяват, че не са пушили никога цигари, 35,8% признават, че са пушили в деня, когато ги анкетират. 12,2% са пушили, но то е било преди повече от 12 месеца. На въпроса, кога са запалили първата си цигара, 37,9% отговарят, че това е била, когато са били между 13 и 15 години, 11,0% -че това е било между 10-та и 12-та им годишнина, а за 4,4 % това е било още преди да навършат 10 години.

33,4 % от учениците в град Габрово признават, че пушат ежедневно или почти ежедневно. 2,5 % от пушещите ученици употребяват повече от един пакет дневно, като за мъжете това се отнася два пъти повечe.

Близо 1/4 от учениците не са пили през последния месец преди попълване на анкетата.  На близо 4/5 от учениците в град Габрово им се е случвало да се напият, на 16,1 % това се случва често. Най-предпочитаният алкохол сред учениците в Габрово е бирата – близо 2/3 от тях заявяват, че пият бира. Следват концентратите (ракия, коняк, водка, уиски и др.) – 54,0 % и виното (47,6 %).

Повече от 2/3 от учениците знаят какво е марихуана, хероин, кокаин, екстази и амфетамини.  При актуалната употреба (през последните 30 дни) учениците посочват най-много марихуаната (15,1 %).  Във връзка с първата употреба на някое от веществата учениците посочват най-често следните причини: от любопитство (29,2 %), за удоволствие (24,3 %), от скука (6,8 %) и за да се откъснат от действителността (6,5 %).

Можете да ни намерите и във Фейсбук на :
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

 

Новини

Джудистите ни със силно представяне на тепиха сред 700 участници от 6 държави

Published

on

Въпреки намаления си състав, състезателите на Джудо клуб „Габрово“ записаха силно представяне на международния турнир „Божилова – бойни спортове“, който се проведе на 29 ноември в спортна зала „Строител“ в Пловдив. Състезанието събра над 700 деца от 46 клуба и 6 държави.

Под неотлъчното ръководство и подкрепа на треньора Георги Колев, трима млади таланти от Габрово защитиха честта на своя клуб и града. Във възрастовата група при родените 2017 – 2018 г., в категория до 30 кг, Илия Немигенчев спечели златния медал, демонстрирайки отлична техника и характер.

В същата възрастова група, в категория до 23 кг, след оспорван финал, Никола Петков завоюва второ място, а при момичетата Никол Якимова се нареди седма в категория до 24 кг.

Представянето на младите габровски джудисти бе особено впечатляващо, тъй като те се състезаваха срещу противници, които са с една година по-големи от тях.

Това прави успеха им още по-ценен и показва, че школата на Джудо клуб „Габрово“ продължава да изгражда талантливи и борбени спортисти.

Зареди още

Крими

Кола блъсна неправилно пресичащ в центъра на Габрово

Published

on

40-годишен, пресичащ неправилно, пострада в събота вечер при пътнотранспортно произшествие. Блъснатият мъж е бил приет в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ с открита рана на главата.

Инцидентът е станал около 17.30 часа, на ул. „Чардафон“ в центъра на Габрово. При извършения на място оглед, полицейският екип установил, че 45-годишен, управлявайки “Фолксваген Туран“, блъснал 40-годишния мъж, пресичал неправилно пътното платно.

Пострадалият бил откаран в МБАЛ „д-р Тота Венкова“ с открита рана на главата. Пробите за алкохол и наркотици на водача са отрицателни. На пешеходеца е била взета кръв за химически анализ. 

Зареди още

Новини

Габрово се обединява за Иван и Ванеса в „The Golden Circle“

Published

on

На 21 декември от 15.00 часа спортна зала „Орловец“ в Габрово ще се превърне в арена на сила, дух и обединение. „The Golden Circle“ е не просто спортно събитие – това е кауза, която събира хората, за да даде надежда. Зрелището на бойните спортове ще срещне истинската човечност в една вечер, посветена на подкрепата за двама млади хора, изправени пред трудни житейски битки.

Иван, на 15 години, остава парализиран от кръста надолу след тежък инцидент, но не спира да вярва, че ще проходи отново чрез интензивна рехабилитация. Ванеса, 25-годишна млада жена, се бори с рядка и агресивна форма на рак – първичен медиастинален дифузен В-едроклетъчен лимфом – и показва невероятна сила и кураж в борбата си.

Всеки закупен билет е директна подкрепа за тях. Програмата на събитието обещава динамика, емоции и вдъхновение. Публиката ще стане свидетел на 12 зрелищни срещи – шест по бокс и шест по кикбокс, в които активни състезатели от различни клубове в страната ще покажат своя характер, техника и спортна чест.

Освен това, в програмата са включени два специални демонстрационни двубоя, в които професионални бойци ще добавят допълнителна стойност и заряд към вечерта.

„The Golden Circle“ няма да бъде просто спортно събитие, а истинско преживяване. Музика, шоу, светлини и мощна атмосфера ще превърнат вечерта в празник на силата и единството.

Особено значение има и фактът, че това ще бъде последното голямо събитие в зала „Орловец“ преди нейното предстоящо реновиране – още една причина моментът да бъде запомнен. Най-важното обаче остава благотворителната кауза!

100% процента от приходите от продажбата на билети ще бъдат дарени за лечението на Иван и Ванеса. Всяка покупка е не просто жест, а шанс за живот, надежда и ново начало.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица