Култура
Съхраняване на нематериално културно наследство

© Copyright 2012 — Gabrovo News. All Rights Reserved
Министерството на културата стартират процедура за попълване на Националната система „Живи човешки съкровища – България 2012″, която се реализира със съдействието на Института за етнология и фолклористика с етнографски музей при БАН. Целта на програмата е да бъдат съхранени различни периметри от нематериално културно наследство, тъй като в световен мащаб с нахлуването на новите технологии, нематериалната култура, която стои в основата на всяка национална култура изчезва. Това беше съобщено днес на организирана пресконференция в сградата на Областна администрация – Габрово по повод стартирането на процедурата по набиране на кандидатури за национална система от „Живи човешки съкровища“.
Целта на тази програма е наследството да бъде съхранено и предадено на бъдещите поколения. Благодарение работата на българските читалища нашата страна има един от най-добре изградените национални регистри за нематериално културно наследство. България се нарежда на трето място в света по по разнообразие и пълнота, след Япония и Южна Корея.
Областите, в който читалищата могат да представят своите кандидатури за работа по програмата са 6, като от тях активни са 5. Първата област е традиционни обреди и празници, втората – традиционно пеене и свирене, третата – традиционно танцуване и спортни и детски игри, четвъртата – традиционно разказване, петата – традиционна изработка на предмети, занаяти и поминъци. Няма да може да се кандидатства по традиционна медицина. Всяко читалище може да представи само една кандидатура. На регионално ниво кандидатурите ще се приемат в Областна администрация-Габрово най-късно до 20 април.
Читалищата са получили формуляр за участие, към който се изработва диск – 8- минутен филм, за който Областна администрация – Габрово ще помогне.
За тяхното оценяване ще бъде създадена експертна комисия, в която ще бъдат включени: представител на регионалния музей, местен краевед, както и национален експерт от Института за етнология и фолклористика с етнографски музей при БАН. Работата на комисиите в цялата страна трябва да приключи до края на месец май.
През месец юни национална експертна комисия, назначена от министъра на културата, ще обсъди и оцени 28-те регионални кандидатури и ще предложи до пет от тях пред Националния съвет за нематериално културно наследство.
Можете да ни намерите и във Фейсбук на :
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев


В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.
Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.
Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.
Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.


Култура
Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“


Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.
Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.
Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .


Култура
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна



По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.
Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.
Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.
Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.


-
Новинипреди 4 дни
Река Янтра потече бяла след замърсяване (снимки)
-
Културапреди 4 дни
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна
-
Новинипреди 7 дни
Камерната зала на Кукления театър в Габрово отново отваря врати
-
Новинипреди 7 дни
„Янтра“ приема „Монтана“ в битка за място в четворката
-
Кримипреди 4 дни
Взеха книжката на 57-годишен, „надърпан с пико“
-
Новинипреди 4 дни
ДСБ – Габрово избра ново ръководство
-
Икономикапреди 4 дни
„Как да направя CV, което работи! – Ще работя през ваканцията 3“
-
Новинипреди 7 дни
Децата сеят бъдеще: Еко уроци в действие