Свържи се с нас

Култура

Нова рецепта за смехотерапия написаха от Веселата къща

Published

on

В годината на 40-ти си рожден ден Музеят „Дом на хумора и сатирата” отново ще покаже своя колекция в „изложбеното” пространство на МБАЛ „Д-р Тота Венкова”. Преди близо две десетилетия екипът на Веселата къща и д-р Тодор Шандурков започнаха да оживяват фоайето пред лекарските кабинети за функционални изследвания, като разположиха в него първата хумористична изложба. И така – всяка година – непременно преди професионалния празник на медиците 7 април, а често по няколко пъти, Домът подготвя и показва тук различни свои изложби. Ето вече е написана и поредната – най-новата рецепта за лек с помощта на смях чрез изложбата „УСМИВКАТА ЛЕКУВА”. Експозицията ще може да се разгледа още в края на седмицата, ще дава кураж на пациентите, ще внася ведрина и настроение в делниците на лекарите и персонала в МБАЛ.

Терапията, която предлага Домът на хумора и сатирата, е много приятна – чрез усмивка. Експонираната колекция е от художествения фонд „Хумор на народите”. Сред всичките над 40 творби на майстори на карикатурата от Аржентина, Белгия, България, Германия, Гърция, Египет, Иран, Китай, Полша, Румъния, Русия, Украйна, Франция, Чехия ни предстои да видим и карикатури от габровеца Иван Цачев и от класиците Илия Бешков и Борис Димовски, от младия Николай Чернишев (Русия), Бохумил Цеплеха (Чехия), Луис Рауволф и Валериу Курту (Германия). Ще се посмеем на онзи доктор, който е поставил слушалката върху джоба на пациента си, а не върху гърдите му, няма да потреперваме от вида на скалпели, спринцовки и строга болнична атмосфера. Дори ще простим с усмивка на разсеяните санитари, обърнали носилката с пациента си (В.Василев) и няма да търсим прилика с наши познати сред несръчни и разсеяни медицински сестри, доктори и друг медицински персонал. Защото карикатурите от изложбата „Усмивката лекува” представят по комичен начин сепващата атмосфера на операционната зала, на лекарския кабинет, изобщо всеки досег с болницата и всичко около нея. Има толкова вицове за медицински сестри – карикатуристите сякаш също искат да ни убедят, че всяка млада медицинска сестра е тест колко сериозно болен е даден пациент, т.е. по определени реакция на болника разбираме: всичко е наред, очаква го дълъг живот! А серията миниатюри от Борис Димовски, почетен гражданин на Габрово тъкмо за приноса му в изграждането на ДХС и популяризирането на местния хумор и габровския карнавал, ще бъде връзката с избраните габровски вицове. Затова и посланието на Веселата къща е: пожелаваме ви смях и здраве в годината на нашата 40-годишнина, не се отказвайте от най-приятната и евтина терапия – смехотерапията.

Можете да ни намерите и във Фейсбук на :
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица