Свържи се с нас

Новини

Пожарът в „Янтра 1919“ става все по-голям.Треньорът на децата хвърли оставка

Published

on

снимка: sport-gabrovo.com

Във ФК“Янтра 1919″ огънят става все по-голям. Хвърлена беше и първата треньорска оставка, съобщава спортният сайт на община Габрово sport-gabrovo.com. Наставникът на децата родени 2000 и 2001-ва година Пламен Илиев депозира молбата си за напускане. Любопитен факт е, че Илиев е основателят на ФК „Янтра 2000“, който беше създаден през 2000 година като клуб за детско-юношески футбол. Преди три-четири години за президент на клуба беше избран Николай Мънчев, а името беше променено на „Янтра 1919“. Какви са мотивите за напускането Пламен Илиев сподели пред спортния сайт на Габрово.  

– Защо си тръгваш от клуба, който основа?

Трудно решение взех, но мисля, че е правилно, предвид това, което се случи с мъжкия отбор и юношите старша възраст. Това е една форма и на солидарност, и подкрепа най-вече срещу меко казано лошото управление на футболния клуб. Визирам конкретно председателя и Управителния съвет. Мога да кажа добра дума единствено за господин Шейтанов.

– Като оставим настрана солидарността, личните ти мотиви какви са?

Солидарността с момчетата е може би последната причина. Позицията ми е принципна. Подсещам хората, които подпомогнаха идването на председателя, и те да вземат отношение. Надявам се да чуят думите ми. Мисля, че три години са достатъчен период, за да се убедим в ръководните качества на председателя. Доста време може би ще отнеме конкретното и подробно обяснение за това какви са мотивите ми – организационни проблеми, липса на екипировка, финансиране на участия в турнири и т.н. И за мен най-важното, което се случи е това недоразумение с предложените договори на родителите обвързващи ги с клуба за различен период в зависимост от възрастта на децата. Оставям копие от тези договори, за да се публикуват и да видят повече хора за какво става въпрос. Ако мога да перифразирам поговорката – много капки вече преляха чашата.

Прецедент ли са такива договори за деца във футболен клуб?

Аз лично не съм запознат в други футболни клубове да се подписват такива договори при 9-10 годишни деца. Факт е, че се създаде едно огромно напрежение, с една поредица от родителски срещи. Имам дете, което след една от тези родителски срещи спря да посещава тренировки. Явно това предложение за по-висок членски внос, или такса, както е упоменато, е от значение за някой семейства. Знаете, че годините са тежки и някой предпочитат да спрат децата си от посещаване на тренировки, от колкото да нарушават семейния бюджет.

– От интервюто, което направихме с г-н Мънчев останах с впечатление, че основните средства в клуба се инвестират точно в ДЮШ, при най-малките?

Говоря с факти. През състезателната 2011-та участвахме в два турнира в град Русе, един в Монтана и още един в Горна Оряховица. Тук организирахме два традиционни турнира – „Йордан Христов“ и „Павел Бурмов“. Ако говорим за екипировка – от клуба не сме получили, с изключение на пет топки. Като финансиране за участие в споменатите турнири имаме дадени едни 300 лева за единия турнир в Русе и за турнира „Павел Бурмов“ имахме подсигурената храна за всички деца за втория ден, неделята, осигурен обяд. Това са нещата, които сме получили от футболен клуб „Янтра 1919 за 2011-та..

– Тогава, кой издържа и финансира детския тим на клуба?

За да бъдем точни, това е една подготвителна група деца родени след 01.01.2001 година. Смесени са две възрасти – 2001-ва и 2002-ра. Всичко необходимо, като пари за участие в турнирите и екипировка, с изключение на тези пет топки, 300 лева и храната на „Павел Бурмов“, за които споменах, е събирано от родителите. Тук е момента да кажа и нещо по-позитивно – за предстоящото пътуване на отбора ни до Белгия, в началото на април, имаме подкрепата на две фирми и личната на още трима човека, които ще спомена специално след като се върнем и по какъв начин са ни помогнали. Сумата, която се събира от тези наши приятели и познати за това пътуване е четири цифрена.

Какво ще се случи с децата, които тренираш, след като изтече едномесечното предизвестие?

Давам им възможност на избор. Единият вариант да останат във футболен клуб „Янтра 1919“, с председател Николай Мънчев. Другият е, ако има промяна в ръководството на клуба, оставка на председателя, няма нищо лошо да си продължим с името „Янтра“. Аз вече имам покана от друг клуб, даже извън града, така че решение на родителите и децата е по какъв начин ще продължим. Можем заедно, може и да не сме заедно. Това е техен избор, те вече го имат.

Крими

Спряха пиян габровец без книжка на ранина при проверка в Дряново

Published

on

38-годишен габровец, с отнета за употребата на алкохол шофьорска книжка, бе засечен отново в нетрезво състояние зад волана. Срещу него е заведено бързо полицейско производство.

Пияният водач бил отбил за проверка в неделя, 14 април, 10 минути преди 08.00 часа в Дряново. Тогава екип на полицията, патрулиращ в града на Майстор Колю Фичето, проверил шофьора на лек автомобил „Пежо 206“.

Водачът бил тестван за алкохол, тъй като видимо изглеждал употребил. Техническото средство отчело 1.05 промила в количеството издишан въздух.

При извършената справка в информационните масиви на МВР проверяващите полицаи установили, че мъжът управлявала автомобила след влязла в сила присъда за управление на МПС след употреба на алкохол.

Зареди още

Новини

ПМГ – Габрово домакинства среща за безопасност по пътищата

Published

on

В ПМГ „Акад. Иван Гюзелев“ – Габрово се проведе информационна среща, свързана с безопасността на движението по пътищата. Председателят на Областната комисия по БДП Даниела Маринова призова младежите да не забравят, че за съзнателното нарушаване на правилата за движение понякога се заплаща най-високата цена- човешки живот.

Инспектор Христофор Божинов от ОДМВР- Габрово обясни на учениците какви са последиците от шофиране в нетрезво състояние или под влиянието на наркотични вещества, както и за санкциите, които се налагат по закон.

Божинов разказа и за способите за констатиране на наличие на алкохол и наркотични вещества в организма- с дрегер и с кръвен тест.

Той подчерта, че пътните полицаи са снабдени с нов модел дрегери, които отчитат резултатите с точност.

В рамките на събитието учениците имаха възможността и да изгледат филм за рисковете, които крие шофирането под влияние на различни субстанции.

Зареди още

Култура

„Моята саможертва е нищо пред дълга към Родината“

80 години от героичната смърт на Иван Сомлев.

Published

on

„Моята саможертва е нищо пред дълга към Родината“ – 80 години от героичната смърт на Иван Сомлев.

Иван Минчев Сомлев е роден на 1 февр. 1922 г. в Габрово. Завършва средно образование в Априловската гимназия. Тук той се проявява като отличен спортист и талантлив футболист, при което е включен и в отбора на Спортен клуб „Чардафон“. Продължава образованието се във Военно-въздушното училище в Казанлък, а по-късно в училището (днес Висше военновъздушно училище „Георги Бенковски“) в Долна Митрополия. Следва обучение на летище Телиш край Плевен. Зачислен е 6-ти изтребителен полк, разположен на летище Карлово.

Бойното му кръщение е на 10 ян. 1944 г. Това е денят на една от най-разрушителните бомбардировки над София, извършена от англо-американските въздушни сили. В нея англичаните атакуват през нощта, а американските самолета през деня.

Бомбардировката е извършена към 13:00 часа когато атакуват бомбардировачите, т. нар. „Летящи крепости“. Срещу тях от Божурище, Враждебна и Марно поле при Карлово излитат общо 73 самолета. Заедно с още трима летци-изтребители, в четворка, Иван Сомлев е изпратен в подкрепа на 39-тимата български летци-изтребители, които водили неравен бой с многочисления враг над София. В боя Сомлев показал изключителни качества и за награда е прехвърлен в елитния 3/6 орляк. По време на своята служба той пише следните редове до своята майка „..„Ако се случи някога да ми измени моят стоманен другар, ти, няма да плачеш, майчице, но ти ще бъдеш горда, че си дала син за Родината!“ и до своята сестра „..„Готов съм за народа си да дам всичко, що зависи от мен, за един мирен свят. Мойта жертва е нищо пред Дълга към Родината! …..“.

На 16 април 1944 г. – Великден, противникът подлага София на поредната безмилостна бомбардировка. Събитието остава в историята под името „Черен Великден”. Летците-изтребители са вдигнати по тревога. Иван Сомлев е в отпуск, но счита, че за него е „свещен дълг да бъда редом с цялото ято“. Качва се на самолета на Тодор Розев и излита. Среща се с врага край с. Гушанци (днес с. Замфирово, община Берковица), където се натъква на армада от т.нар. „летящи крепости“ на американските бомбардировъчни полкове и техния ескорт от изтребители „Лайтнинг”. Боят бил жесток и неравен. Хванат в смъртна схватка, Иван Сомлев на няколко пъти успява да се издигне над вражеските самолети и да ги атакува – сваля една „крепост“, която пада близо до с. Гаганци. Неговият самолет е поразен и главоломно се насочва към земята, където се разбива в местността Търньовец. Иван Сомлев загива едва на 22 години.

Героят е изпратен в последния си път от всички жители на с. Гушанци. На 20 април 1944 г. е погребан в родно Габрово с траурно шествие, на което присъстват хиляди.

Думите му „Моята саможертва е нищо пред дълга към Родината“ са красноречив израз на високи нравствени добродетели и патриотизъм. Името му е вписано в списъка на националните ни герои и всяка година на тържествената заря-проверка на 3 март името му се споменава наред с имената на най-заслужилите за Родината.

През 2004 г. Младежкият съвет на Фондация „Константин Берберов“, съвместно с Клуба на летците „Богдан Илиев“ – Монтана и други неправителствени организации, по случай 60 години от неговата гибел на 16 април, поставят паметна морена с барелеф на Иван Сомлев в градинката в центъра на Габрово, на ул. „Радецка”. През същата година на лобното място на Иван Сомлев край с. Замфирово (Гушанци), Клубът на летците „Богдан Илиев“ – Монтана поставят паметна мраморна плоча, изпълнявайки завета на своя патрон Богдан Илиев, който е бил инструктор и командир на Сомлев по време на обучението му в Изтребителната школа в Долна Митрополия.

Сведенията за краткия му и героичен живот са запазени в биографичните книги за него „Иван Минчев Сомлев“ и „Реквием за Златокосия небесен рицар“ от Милка Берберова.

Документите от личния архив на „златокосия небесен рицар“, както го нарича г-жа Берберова (1925-2014), са предадени от племенника му Иван на членовете на Младежкия съвет на Фондация „Константин Берберов“, които по-късно ги предават, заедно с документите на Фондацията в Държавен архив – Габрово. Те са обработени и са достъпни за читатели и изследователи.

Източник: Държавен архив – Габрово.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица