Новини
Здравната каса сваля цените на 25 лекарства
Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) ще заплаща по-ниски цени за 25 лекарствени продукта от 16 март, това съобщиха от пресцентъра на НЗОК. Това стана възможно, след проведено договаряне между институцията и притежателите на разрешение за употреба на тези лекарства, като поканата за договарянето беше изпратена до тях на 04. 10. 2011 г.
Предстои подписване на споразумения за още 13 лекарства, за които фирмите са подали документи за договаряне с НЗОК през последните дни.
Договорените отстъпки са в размер от 0.04 % до 37,3%, а медикаментите са за лечение на злокачествено новообразувание на млечната жлеза, злокачествено новообразувание на простата, неинсулинозависим захарен диабет, ехинококоза, астма, хронични вирусни хепатити, болест на Паркинсон, шизофрения, кистозна фиброза, акромегалия и медикаменти при наличие на трансплантирани органи и тъкани.
Общата стойност на спестените финансови средства за една година, които НЗОК ще реализира от договорените до настоящия момент отстъпки, е 4 205 033 лв.
От 24. 01. 2012 г. в НЗОК са постъпили следните предложения:
1.AstraZeneca Pharmaceuticals AB, Sweden с вх. К№ 30-01-89/24.01.2012 г. и 05.03.2012 г. – за 2 лекарствени продукта.;
2.AstraZeneca AB, Sweden с вх. К№ 30-01- 90/24.01.2012 г. – за 3 лекарствени продукта;
3.AstraZeneca UK Ltd, United Kingdom с вх. К№ 30-01- 138/24.01.2012 г – за 1 лекарствен продукт;
4.ГлаксоСмитКлайн ЕООД с вх. К№ 30-01-57/16.02.12 г. – за 5 лекарствени продукта;
5.Schering-Plough Europe- Belgium, представляван от Мерк Шарп Доум България ЕООД, с вх. К№ 30-01-20/21.02.2012 г. – за 3 лекарствени продукта;
6.Мерк Шарп Доум България ЕООД с вх. К№ 30-01-41/21.02.2012 г. – за 2 лекарствени продукта;
7.Merck Sharp and Dohme Ltd. – United Kingdom, представляван от Мерк Шарп Доум България ЕООД, с вх. К№ 30-01-82/21.02.2012 г. – за 1 лекарствен продукт;
8.Novo Nordisk A/S с вх. К№ 30-01- 101/24.02.2012 г. – за 1 лекарствен продукт.
9.Eli Lilly S.A., Suisse с вх. К№ 30-01- 8/02.03.12 г. – за 2 лекарствени продукта;
10.Novo Nordisk A/S Novo alle, Danmark с вх. К№ 30-01- 101/07.03.2012 г. – за 4 лекарствени продукта;
11.Рош България ЕООД с вх. К№ 30-01-95/08.03.2012 г. – за 3 лекарствени продукта;
12.Jansen-Cilag International N.V. с вх. К№ 30-01-36/09.03.2012 г. – за 2 лекарствени продукта.
13.Новартис Фарма ГМБХ с вх. К№ 30-01-22/09.03.2012 г. – за 7 лекарствени продукта;
14.Новартис Юрофарм Лимитед с вх. К№ 30-01-24/09.03.2012 г. и 12.03.2012 г. – за 2 лекарствени продукта.
Според действащата нормативна уредба НЗОК има право да договаря отстъпки при лекарства за домашно лечение, заплащани на 100 % от фонда. Това са лекарства, които са без аналог, единствени продукти по INN и не участват в определянето на референтна стойност с други лекарствени продукти. Също така фармацевтичните фирми по своя инициатива могат да предлагат отстъпки за лекарствени продукти с ниво на заплащане от НЗОК 25 %, 50 % и 75 %, които са единствен лекарствен продукт в група и не участват в определянето на референтна стойност. При тези случаи постигнатата отстъпка ще се разпределя пропорционално между заплащаното от НЗОК и доплащането от страна на пациента.
Процесът по договаряне на отстъпки няма определен срок и фирмите могат да предлагат такива по всяко време. НЗОК гарантира, че всяко новопостъпило предложение ще бъде разгледано максимално бързо.
Можете да ни намерите и във Фейсбук на :
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Крими
Закопчаха крадеца, тероризирал кв. Русевци и района


След проведени оперативно-издирвателни мероприятия служители от сектор „Противодействие на криминалната престъпност“ и колегите им от габровската полиция задържаха 26-годишен мъж, многократно осъждан, извършил множество кражби в кв.“Русевци“ през месец май тази година. Новината съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово.

В хода на работата било установено, че в периода 22-23 май е демонтирал прозорец на врата на лек автомобил, паркиран на ул.“Охрид“, откъдето е отнел сумата от 3 000 лв. На 27 срещу 28 май проникнал в гараж, намиращ се на ул.“Дрен“, и от лек автомобил е извършил кражба на 150 лв и ръчно изработен нож.

Мъжът влязъл през незаключена врата в къщата и отнел от коридора портмоне с 23 лв. На 31 май, малко след 04.00 часа, чрез счупване на стъкло на врата на лек автомобил, паркиран на ул.“Боженци“, проникнал в колата и извършил кражба на сумата от 100 лв.
Работата по установяване и документиране на престъпната дейност на лицето продължава под надзора на прокуратурата, а задържаният е привлечен в качеството на обвиняем.

Новини
Бронз за тенисистките на КНСБ – Габрово от работническите игри


Отборът на Регионалния съвет на КНСБ-Габрово по тенис на маса – жени спечели трето място на Двадесет и първия работнически спортен фестивал с международно участие, който се проведе от 11 до 15 юни в к.к. „Св. Св. Константин и Елена” край Варна.
Снежана Гатева и Евгения Енева станаха трети в класирането и грабнаха купата и бронза след тенисистките от РК „Спорт и здраве” – Кърджали и АЕЦ „Козлодуй”, които се наредиха на първите две призови места.

Снежана Гатева от отбора на Регионалния съвет на КНСБ- Габрово спечели и третото място по тенис на маса жени – индивидуално. Габровската синдикална структура бе представена от четирима участника в два отбора – тенис на маса – жени и дартс – мъже. Водач на отборите и тази година беше Николай Найденов.
Международният работническия спортен фестивал по традиция се организира от Българска работническа федерация „Спорт и здраве”, съвместно с Конфедерация на независимите синдикати в България и с подкрепата на Министерството на младежта и спорта.

Тази година спортното събитие събра над 1 000 участника от 5 държави: България, Мексико, Румъния, Република Молдова и Израел. Те се състезаваха в 14 вида спорт: мини футбол, плажен волейбол, боулинг, баскетбол (стрийтбол), плуване, тенис, плажен тенис, тенис на маса, шахмат, дартс, петанк, спортна табла, теглене на въже и щафета „Бързи заедно“.


Новини
Президентът Румен Радев посрещна ученици от ПГТ – Габрово


Държавният глава Румен Радев приветства ученици от Габрово, които са създали изложбата „Не пренасяйте войната от вашите умове в нашите сърца“.
Експозицията ще бъде представена в сградата на президентската институция тази седмица.

Платната са дело на деца от Клуб по изобразително изкуство „Колорит“ към Професионалната гимназия по туризъм „Пенчо Семов“ в Габрово.

Президентът поздрави учениците и техните преподаватели за идеята на експозицията и за посланията, които, за съжаление, са особено актуални днес.
Румен Радев заяви, че е важно конфликтите да се предотвратяват със средствата на активната дипломация, а решаването на всички предизвикателства да се основава на диалога.

Според държавния глава е много важно да се чуе гледната точка на младите хора. Президентът приветства учениците за изразената чрез платната им гражданска позиция.


-
Новинипреди 7 дни
Архивът отличи своите „Читател“, „Дарител“ и „Приятел“
-
Новинипреди 7 дни
Габровски студенти посетиха Техническия университет в Рига
-
Кримипреди 6 дни
Спипаха габровец, ловил незаконно риба от язовир „Христо Смирненски“
-
Културапреди 6 дни
„Алея на книгата“ идва в Габрово
-
Икономикапреди 7 дни
Изкуственият интелект в производството
-
Икономикапреди 6 дни
Габрово дава глас на бъдещето: Устойчиви градове, енергийни общности, нова визия
-
Новинипреди 5 дни
След сигнал до „Габрово Нюз“: Окосиха тревата от детска площадка на бул.“Могильов“
-
Кримипреди 7 дни
Пожарната с апел: Спазвайте противопожарните правила!