Новини
Приеха промените в Закона за хазарта
След дълго изчитане, без обсъждане депутатите приеха на второ четене промените в Закона за хазарта на второ четене. След гласуването му, финансовият министър Симеон Дянков, който дойде в пленарната зала заяви, че промените са били необходими.
„Сегашният закон е морално остарял, много неща са се променили и в сферата на хазарта, много неща са се променили и от гледна точка на морала в този сектор,” каза Дянков. „Благодаря ви за новия закон. Увеличава се отстоянието от училищата и от висшите училища,” заяви министърът.
Според него с промените казината ще излязат от жилищните квартали, за пръв път ще има регулация върху онлайн хазарта. Целта е младото поколение да не се пристрастява. Ще стане възможно в българската хазна да влезнат пари, допълни финансист №1.
След като приеха промените в Закона за хазарта, депутатите продължиха да гледат промените в Закона за околната среда. Поради липса на време и този законопроект ще продължи да се гледа утре или през идната седмица. Утре първа точка в дневния ред е приемането на проект на декларация за Сирия с автор Доброслав Димитров.
От 11 часа в петък ще бъде редовния парламентарен контрол. В началото министъра на труда и социалната политика Тотю Младенов ще отговаря на въпрос за младежката безработица. Питането е от депутатите от БСП Емилия Масларова и Драгомир Стойнев. След това вътрешният министър Цветан Цветанов ще отговори на пет въпроса. В дневния ред са включени и въпроси към министрите Мирослав Найденов и Стефан Константинов.
АргументиБГ
Крими
Акция срещу купуването на гласове, иззеха тефтери с имена

На 1 април на територията на села от общините Севлиево и Габрово беше проведена специализирана полицейска операция, информираха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово.
Акцията е била насочена към превенция на нарушения, свързани с изборното законодателство и упражняването на политическите права на гражданите, противодействие на конвенционалната престъпност, както и контрол на пътното движение.
В рамките на операцията са били образувани 7 досъдебни производства, свързани с нарушения на изборното законодателство.
При извършени проверки в хранителни магазини в селата Душево, Шумата и Яворец били иззети тетрадки и тефтери, съдържащи списъци с имена и срещу тях изписани парични суми.
Проверяват се съмнения за купуване на гласове чрез опрощаване на натрупани задължения (вересии).
В хода на операцията са били задържани две лица за срок до 24 часа по Закона за МВР. Съставени и връчени са 20 протокола за полицейско предупреждение.
Проверени са били общо 132 моторни превозни средства и 107 лица, като две от тях са от криминалния контингент. За констатираните нарушения по Закона за движението по пътищата са съставени 3 акта и са наложени 19 глоби с фиш.

Новини
Село Стоките посреща Цветница с водосвет и надежда

На Цветница, 5 април, китното балканско село Стоките ще отбележи празника не само с молитва, но и с надежда – надежда, която тук се гради с ръце, с дарения и с упорита воля от няколко години насам. От 12.00 часа в църквата „Свети великомъченик Димитър Солунски Чудотворец“ ще се отслужи водосвет. Час по-късно, от 13.00 ч., децата ще имат своя специална програма – заедно с горския учител Боян Топузов те ще се запознаят с гората чрез игри и ще посадят ябълка от семенце.
Само преди няколко години изглеждаше, че тази църква може да изчезне завинаги. През 2022 г. сградата беше в тежко техническо състояние – покривът застрашаваше да се срути, а двете камбанарии се намираха в критично положение. Тогава група доброволци, дарители и местният свещеник отец Стелиян Стефанов решават, че няма да оставят това да се случи.
Резултатът от тази упоритост днес е видим: покривът е изцяло ремонтиран, камбанариите са спасени, а в момента тече вътрешно обновяване – под, стени, колони, електрическа инсталация и нови полилеи. Храмът постепенно се завръща към живота си и отново приема хората на мероприятия в селото.
„Всичко постигнато до момента е резултат основно на доброволен труд и дарения на малцината хора, които имат връзка със село Стоките. Работата продължава поетапно и има още много какво да се направи“, казва Траяна Колева, стояща зад инициативата за възстановяване.
Успоредно с църквата, през последната година е стартирал процес по почистване и възстановяване на местното читалище – НЧ „Св. Св. Кирил и Методий – 1929″. Две сгради, две институции, един общ въпрос: ще успее ли едно малко село да съхрани паметта и идентичността си?
„Обръщаме се към Вас с желание тази инициатива да достигне до по-широка аудитория – особено до хора, които имат корени или връзка със село Стоките. Вярваме, че чрез повече публичност може да се събере допълнителна подкрепа и да се активира интересът към възстановяването на тези две значими за селото сгради, които в противен случай могат да изчезнат“, споделя Траяна Колева пред „Габрово Нюз“.
Ако желаете да подкрепите каузата, даренията за църквата се приемат по банкова сметка с пълна прозрачност:
Получател: Църква св. Димитър, село Стоките
IBAN: BG90UNCR70001525006066
Повече информация и развитие на дейностите можете да намерите тук:
Църква: https://www.facebook.com/profile.php?id=100085155925770
Читалище: https://www.facebook.com/profile.php?id=61578994534979

Крими
Конфискуваха незаконни ловни трофеи

Служители на Държавно ловно стопанство „Росица“ – Севлиево взеха участие в полицейска акция, проведена в село Ловнидол.
След подаден сигнал от органите на МВР, екип на стопанството се е отзовал на проверка, която е разкрила сериозни законови нарушения.
При претърсване на два съседни частни имота в селото са открити общо осем трофея от благороден елен без необходимите документи за законен добив.
В двора на единия от имотите е установен високопроходим автомобил, в който са намерени труп на дива свиня и прясно отрязана глава на сръндак.
Част от откритите трофеи са иззети от служителите на МВР, а трупът на дивата свиня, главата на сръндака и останалите трофеи от благороден елен са задържани от служителите на ловното стопанство по надлежния ред.
Ръководството на ДЛС „Росица“ и Северноцентралното държавно предприятие заявяват своята категорична непримиримост към подобни прояви, които нанасят сериозни щети върху популацията на дивеча в региона.

-
Новинипреди 6 дниОбявена е поръчката за инженеринг на зала „Орловец“
-
Новинипреди 6 дниКампанията „НЗОК за теб“ бе представена в НАГ
-
Кримипреди 6 дниРъст на преписките и наркоделата, отчетоха габровските прокурори
-
Новинипреди 5 дниСилен екип на ПП-ДБ за 7 МИР Габрово
-
Новинипреди 3 дниТомислав Дончев: Целта ни е България да стане най-благоденстващата държава на Балканите!
-
Новинипреди 3 дниРадев в Габрово: Ще работим за преустановяване на натиска върху българската икономика
-
Новинипреди 4 дниСилна България в силна Европа или България на двата стола? Изборът е ясен
-
Новинипреди 3 дниЗлатен медал за Иван Екимов и Кристиян Василев от шахматен турнир „Загорец“










