Свържи се с нас

Новини

Едно различно мнение за обхода на Габрово и тунела под Шипка

Published

on

© Copyright 2012 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Благодаря на Габрово Нюз за статията, която дава различна гледна точка към случилото се на общественото обсъждане на Доклада за ОВОС от 21.02.2012, за смелостта им да не последват про-правителствената клакьорска агидка, която бълва статии, защитаващи един проект на всяка цена – почти фашизоидно и с мотото “Целта оправдава жертвите.”

На тези, които ще коментират тук и ще имат смелостта да се регистрират като “запознат”, “информиран”, “активен гражданин” и т.н. искам да кажа, че обществените обсъждания са места, където освен, за да подкрепяш дадена страна се ходи и за да се слуша. Затова, към всички хора, които искат да живеят в този град, да отгледат децата и внуците си тук , задавам следните въпроси:

Бихте ли подкрепили проект, който ще замърси 1/3 от питейната вода на града, включително и с канцерогенни вещества, част от които остават и след преминаването и през причиствателни станции? Същите не бяха включени в Доклада от “експертите”, но беше зададен от професионалист – д-р Йотева, бивш Директор на ХЕИ.
Бихте ли подкрепили проект, който преминава в последния си етап изцяло през територията на парк ‘Българка” и Натура 2000, като трайно унищожава повече от половината вековни гори, 2/3 от местообиталищата на кафява мечка, на редица птици и земноводни, на 5 вида прилепи и още много видове на флората, голяма част от които ще бъдат изгубени безвъзвратно? – данните са от Доклада, но те няма да спрат “независимите” експерти да дадат разрешение за строеж. А унищожените гори са не само бял дроб за града, но и “държат” водата в Балкана.

Бихте ли подкрепили проект, който обрича част от съгражданите ви на ‘риск за здравето”  и оставя 1/3 от един квартал да живее “под мост”? В Доклада “независимите” експерти дори не си бяха направили труда да оценят риска – здравен и екологичен – за тези, които ще трябва да живеят под моста.

Има още много въпроси, които възникват, когато човек е наистина запознат с темата на обсъждането. Затова, уважаеми съграждани, четете или поне слушайте, за да не се окаже, че сте сменили кон за кокошка.

Автор: Снежана Цонкова

Публикуваният материал  е предоставен от Инициативен комитет от кварталите Чехлевци, Велчевци, Дядо Дянко и Хаджи Цонев мост. Информационният сайт Gabrovonews.bg не носи отговорност за съдържанието на статията.

Можете да ни намерите и във Фейсбук на :
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Крими

Иззеха 7 шипоопашати костенурки от двор в село Петко Славейков

Published

on

Окръжна прокуратура – Габрово ръководи досъдебно производство за това, че в дворно място на къща, находяща се в севлиевското село Петко Славейков, противозаконно, в нарушение на чл. 37 от Закона за биологичното разнообразие, са държани костенурки от защитен вид.

Предвиденото наказание за разследваното престъпление е лишаване от свобода до пет години и глоба от пет хиляди до двадесет хиляди лева.

На 20.06.2025 г., при проведено процесуално – следствено действие, в дворно място на къща в с. Петко Славейков били намерени и иззети седем екземпляра от защитения вид „сухоземна шипоопашата костенурка“, които са предадени на РИОСВ – В. Търново за осигуряване отглеждането им в подходяща среда.

До момента в хода на разследването е извършен оглед на местопроизшествие, иззети са веществени доказателства, разпитани са свидетели. Предстои да бъдат назначени необходимите експертизи.

Действията по разследването продължават под ръководството на Окръжна прокуратура – Габрово.

Зареди още

Новини

Любовта побеждава: Повече бракове и по-малко разводи в Габровско през 2024 г.

Published

on

През 2024 година в област Габрово се наблюдава положителна тенденция в семейния живот – браковете се увеличават, а разводите намаляват. Според последните данни на Териториално статистическо бюро – Север, отдел „Статистически изследвания – Габрово“, регистрираните юридически бракове са 242 – с 29 повече в сравнение с предходната година.

Коефициентът на брачност достига 2.6‰, което сочи към умерено повишение на интереса към семейния живот. Градската среда остава предпочитано място за създаване на семейство – цели 183 от всички бракове са сключени сред жителите на градовете в региона.

Любопитна е и статистиката за възрастта при първи брак. През 2024 г. мъжете в Габровско се женят средно на 36.7 години, а жените – на 33.6. И за двата пола това е значително покачване спрямо 2023 г., с увеличение съответно от 1.1 и 1.6 години.

Това потвърждава тенденцията към по-късно сключване на брак, типична за съвременните поколения. Въпреки това, за мнозинството от младоженците 2024 г. бележи първото им „да“. Първи брак е бил за 75.2% от мъжете и 76.0% от жените, сключили граждански съюз през годината.

Още една добра новина идва от статистиката за разводите – те намаляват. Общият им брой за 2024 г. е 119, което е с 8 по-малко от 2023 г.

С тези положителни тенденции регионът ни изпраща ясното послание, че въпреки предизвикателствата на съвремието, любовта и желанието за съвместен семеен живот продължават да заемат централно място.

Зареди още

Новини

Намалява раждаемостта в областта през 2024 г., смъртността остава висока

Published

on

През 2024 г. в областта са регистрирани общо 603 раждания, от които 599 (99.3%) са живородени. В сравнение с предходната година броят на живородените деца намалява с 51, което представлява спад от 7.8%. Общият коефициент на раждаемост за годината е 6.3‰. От живородените деца 299 са момчета, а 300 – момичета.

Тези данни оповестиха от Териториално статистическо бюро – Север, отдел „Статистически изследвания – Габрово“.По населените места разпределението показва, че 455 от децата са родени в градовете, а 144 – в селата. Раждаемостта в значителна степен се определя от броя и плодовитостта на жените във фертилна възраст (15 – 49 навършени години).

Към 31 декември 2024 г. броят им в областта е 15.4 хиляди, което е с 0.4 хиляди по-малко спрямо предходната година и със 7.6 хиляди по-малко спрямо 2012 г. Тази тенденция оказва пряко влияние върху възпроизводството на населението в региона. През 2024 г. са родени 38 деца от майки под 20 години, докато през 2023 г. те са били 44. От жени над 40 години през 2024 г. са родени 28 деца. Тоталният коефициент на плодовитост, който показва средния брой живородени деца от една жена, е 1.71 и е с 0.08 по-нисък спрямо предходната година.

Средната възраст на жените при раждане на първо дете също се е повишила – от 28.3 години през 2023 г. до 28.9 години през 2024 г. Освен това, 440 от живородените деца са родени извън брак, което представлява 73.5% от всички раждания.

През 2024 г. в областта са починали 1 967 души, което е с 120 души или 5.7% по-малко спрямо 2023 г. Въпреки това общият коефициент на смъртност остава висок – 20.9‰. Смъртността сред мъжете (22.0‰) е по-висока от тази при жените (19.8‰). Коефициентът на смъртност в селата е 29.4‰, докато в градовете той е 18.7‰. Областта се нарежда сред регионите с най-висока смъртност в страната – наравно с Перник (20.9‰), следвана от Монтана (21.5‰), Кюстендил (21.3‰) и Видин (24.3‰).

Преждевременната смъртност – делът на починалите под 65 години – се е увеличила от 14.9% през 2023 г. на 15.8% през 2024 г. При мъжете този дял е 21.9%, докато при жените – 9.7%. През 2024 г. са починали 4 деца на възраст до една година, като коефициентът на детска смъртност е 6.7‰. Това представлява значително увеличение спрямо предходните години – 1.3‰ през 2022 г. и 1.5‰ през 2023 г.

В национален контекст, през 2024 г. в общо тринадесет области коефициентът на детска смъртност е по-нисък от този в областта, като най-ниските стойности се отчитат в областите Кюстендил (1.3‰), Габрово (1.5‰) и Велико Търново (1.9‰).

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица