Новини
Всеки трети българин живее сам

© Copyright 2012 — Gabrovo News. All Rights Reserved
Вече 30.8% от българите живеят сами, показват обявените днес данни за домакинствата на база на преброяването, извършено през миналата година. В три от четири домакинства няма деца до 16 години. Тенденцията е за увеличаване на броя на едночленните домакинства. Техният брой от 662 853 през 2001 г. нараства на 925 385 през 2011 г., а относителният им дял от всички домакинства нараства за същия период с 8.1 процентни пункта. Най-голям е делът на едночленните домакинства в областите Велико Търново – 38.6%, и София (столица) – 36.5%.
През 2011 г. повече от половината (59.2%) от домакинствата в България са едночленни и двучленни, показват данните на НСИ. В същото време силно е намалял делът на домакинствата с повече от четири члена (повече от две деца) – от 27.3% на 20.7 на сто.
Рязко се увеличава броят на семействата без деца. За период от десет години броят на домакинствата без деца под 16 години се е увеличил със 211 136, а домакинствата с деца под 16 години са намалели със 127 434. През 2011 г. 75.5% от домакинствата в страната (74.8% в градовете и 77.5% в селата) са без деца под 16 години (тук се включват, разбира се, семейства с пораснали деца). През 1992 г. такива са били 64 процента.
Данните за етническата структура на домакинствата не са изненада. В 2 456 596 домакинства (88.4%) главата на домакинството се самоопределя към българската етническа група. В 203 517 домакинства (7.3%) – към турската етническа група, а в 86 385 домакинства (3.1%) – към ромския етнос. За 7.5% от домакинствата главата на домакинството не е отговорил на въпроса за етническа принадлежност. Според данните от преоброяването 8.8% от гражданите на страната се определят като турци, а от ромската общност са 4.9%.
АргументиБГ
Любопитно
Карнавалът в Габрово превърна сатирата в зрелище без пощада

Смехът и острата сатира отново превзеха улиците на българската столица на хумора. Габрово се превърна в огромна сцена за най-големия и единствен по рода си сатиричен карнавал в страната. Тазгодишното издание премина под провокативното мото „Краят е близо. Да му отпуснем!“, а хиляди жители и гости на града изпълниха централните улици, за да станат част от зрелище, което само Габрово може да сътвори.
В близо двучасовото карнавално шествие преминаха над 70 карнавални картини и десетки гигантски макети, които превърнаха актуалните политически, обществени и международни теми в безпощадно смешни и дръзки образи. Карнавалът не пощади никого – от „БГ Барби и Кен“, които осмиваха политическата сцена като куклен театър, до „Протест по български“, където един самодоволен управник в „Пикапа на властта“ бе изправен срещу гневния глас на улицата. „Удължен бюджет 2026“ превърна финансовата сага на държавата в гигантски пръст, който не е среден, но казва всичко. „Урсула фон дер Либерален“ пък дефилира в розово, с мустак и с реплики, които разсмяха дори най- сериозните европейски гости.
Под сатиричния прожектор попаднаха и усилията на габровската администрация за по- хубава инфраструктура с картината с цветния коментар „Като няма липи – на ви теменужки и прожектори!“ Международни участници от Гърция, Италия и други държави внесоха ритъм, перкусии и зрелищни изпълнения, а училищата от Габрово пресъздадоха карнавалните традиции на Индия, Бразилия, Франция, Испания, Америка и Япония. Вечерната програма събра хиляди на централния площад с концерти, акробатика, визуални ефекти и пиро шоу, превръщайки града в огромна сцена под открито небе.
През целия ден градът бе изпълнен с музика, улични артисти, детски инициативи и фестивална атмосфера. А вечерната програма се превърна в истински спектакъл, въпреки непрестанния дъжд.
За първи път в България гостуваха музикантите от италианския шоу проект IL MARTEDÌ DEL VILLAGGIO, които буквално взривиха публиката с енергия, светлина и звук. Дъждът не успя да спре нито тях, нито хилядите зрители, които останаха до края, за да преживеят грандиозното шоу, въздушните акробатики, визуалните ефекти и традиционното пиро светлинно представление.
Карнавал Габрово отмина и отново доказа, че е повече от празник. Той е огледало, в което обществото се вижда такова, каквото е, но с усмивка. Сатира, която не щади никого. Смях, който лекува всичко. И дух, който прави Габрово единствено по рода си място. Това е Карнавал Габрово. Краят може и да е близо, това никой не знае, но Габрово определено показа, че знае как да му отпусне края.

Новини
КВС „Янтра – Габрово“ с брилянтен дебют на национален турнир

Новосформираният Клуб по Водно Спасяване „Янтра – Габрово“ направи зашеметяващо представяне на XXIV Национален турнир по водно спасяване „Любен Кантарджиев“, провел се на два обекта – Плувния комплекс в Павликени и езерото в спортно-развлекателен парк Ксилифор край Велико Търново.

От самото начало беше ясно, че габровци са дошли не само да участват, а да печелят. Турнирът, организиран от Областния съвет на БЧК – Велико Търново, Дирекция „Водноспасителна служба“ към НС на БЧК, Дружеството на водните спасители, Община Павликени и Туристическо дружество „Трапезица“ – 1902, събра 121 състезатели от 12 отбора, разпределени в три възрастови групи. Традиционно надпреварата привлича най-добрите имена в дисциплината от цялата страна, а тазгодишното издание не правеше изключение.

Безспорната сензация на турнира дойде от най-престижната категория – при мъжете. Георги Пенчев, представител на КВС „Янтра – Габрово“, триумфира в 4 от 6-те дисциплини и спечели купата в комплексното класиране, оставяйки зад себе си двама световни шампиони и цяла плеяда от титулувани спортисти с утвърдени имена в историята на родното водно спасяване. Представители на Варна, Бургас, София и Велико Търново традиционно доминират в този спорт, разполагайки с модерна спортно-техническа база и широка обществена подкрепа. Именно затова победата на Пенчев придобива особено символично измерение – тя е убедително доказателство, че при достатъчно труд и воля целите са постижими дори при значително по-неблагоприятни условия.

„Успехът на Георги промени дългогодишното статукво в тази дисциплина и изпрати ясно послание към целия елит на водното спасяване в България“, коментират от ръководството на клуба.

Не по-малко впечатляващо беше присъствието на Боян Ботев – един от треньорите на клуба, който се включи като състезател при мъжете и извоюва бронзов медал в дисциплината „Спасяване със спасителна лодка“. Рядко се случва наставник да доказва качествата си едновременно на треньорския мостик и на пиедестала.

В категорията за юноши до 18 години блесна 15-годишният Християн Митев (роден 2011), който въпреки по-младата си възраст спечели три бронзови медала и редица призови класирания в отделните дисциплини. Само съвкупност от малък нещастен жребий и недостатъчен брой тренировки в някои от дисциплините го лишиха от бронза в комплексното класиране. Титлата в тази възрастова група спечели Иван Пенчев от БЧК – Велико Търново, спортист, тренирал до миналата година заедно с габровските състезатели, но преминал към търновския отбор поради липса на достъп до спортна база в Габрово – обстоятелство, което само подчертава предизвикателствата, пред които е изправен новият клуб.

Ръководството и треньорите на КВС „Янтра – Габрово“ се надяват, че забележителните резултати ще привлекат общественото внимание и ще разпалят интереса към водното спасяване сред младите габровци. Не на последно място, развитието на дисциплината в региона би допринесло и за трайно намаляване на водния травматизъм – цел, която излиза далеч извън границите на спорта.

Първото голямо явяване на КВС „Янтра – Габрово“ на националната сцена завърши с отлично представяне. Сега всички очи са насочени към това дали градът ще откликне на призива на своите шампиони.

Новини
Юбилеен поход „По пътя на четата на Цанко Дюстабанов“

*Снимка: Радослав Първанов.
От 24 до 26 юли ще се проведе юбилейният XXV-ти Възпоменателен туристически поход „По пътя на четата на Цанко Дюстабанов“ – събитие, което за поредна година ще съживи паметта за едни от най-драматичните страници на българската история.
Походът е посветен на четири значими годишнини: 150 години от Априлското въстание от 1876 г., 148 години от Освобождението на България от османско владичество, 183 години от рождението на Цанко Дюстабанов и 90 години от освещаването на паметника на четата в местността Ранни бунар – мястото на последното ѝ сражение под връх Марагидик в Стара планина.
По маршрута на историческата чета участниците ще преминат през зеленото великолепие на Предбалкана и Балкана, възпроизвеждайки събитията от Априлското въстание.
Организаторите определят похода като „един урок по родолюбие и патриотизъм, един празник на българския дух“. Заявки за участие се приемат до 13 юли 2026 г. на телефони 0898 754 726 и 0878 764 443 при м.с.инж. Милка Караджова.

-
Икономикапреди 6 дниФермерски пазар в сърцето на Габрово
-
Новинипреди 6 дниКристина Сидорова е новият областен управител на Габрово
-
Кримипреди 6 дниЕдин от биячите, участвал в побоя на ул.“Митко Палаузов“, остава в ареста
-
Новинипреди 6 дниС две купи и с два златни медала се завърна Кристиян Василев
-
Кримипреди 5 дни„Домашен арест“ за единия от побойниците, отговорен за мелето на ул.“Митко Палаузов“
-
Културапреди 5 дниЛюбо Киров с нов албум и концерт в Габрово на 4 юли
-
Новинипреди 6 дниИталианец първи пише в „Ню Йорк Таймс“ за зверствата от Априлското въстание
-
Любопитнопреди 4 дниСевлиево отново ще бъде част от Coca-Cola The Voice Турнето





