Любопитно
На този ден…
На 29 декември:
* 170 г. — В Англия свети Томас Бекет е убит в катедралата си по заповед на Хенри II.
* 1708 г. — С указ на Петър I в Русия се създават губернии.
* 1845 г. — Република Тексас става 28-и щат на САЩ.
* 1890 г. — Армията на САЩ извършва масово избиване на над 400 индианци от племето Дакота в резервата Пайн Ридж.
* 1891 г. — Томас Едисън патентова радиото.
* 1911 г. — Сун Ятсен става първия президент на Република Китай.
* 1937 г. — Свободната държава Ирландия се обявява за република и престава да приема британската корона като висшестояща власт.
* 1940 г. — В България със закон се учредява профашистка младежка организация Бранник по подобие на Хитлерюгенд.
* 1940 г. — Втората световна война: По време на втората голяма бомбардировка на Лондон от германски бомбардировачи загиват почти 200 цивилни граждани.
* 1949 г. — Ръководителят на Югославия Йосип Броз Тито заявява, че страната ще следва собствен комунистически път и скъсва отношенията си със СССР.
* 1964 г. — Открит е миннообогатителният комбинат Медет край Пирдоп.
* 1972 г. — Открита е първата цялостна отсечка за превозни средства по Автомагистрала А1 в Словения.
* 1974 г. — При земетресение в Пакистан загиват 4 700 души.
* 1987 г. — Съветският космонавт Юрий Романенко се завръща на Земята със световен рекорд по пребиваване в космоса — 326 денонощия.
* 1989 г. — Вацлав Хавел става президент на Чехословакия.
* 1993 г. — На остров Лантау (Хонконг) приключва монтажът на най-високата статуя на открито на седящия Буда — Тиан Тан Буда.
* 1994 г. — Сменя се ръководството на СДС — на мястото на подалия оставка като председател Филип Димитров е избран Иван Костов.
* 1996 г. — Подписан е мирен договор между правителството на Гватемала и партизанската съпротива, с което се слага край на продължилата 36 години гражданска война.
* 1997 г. — В Хонконг започва убиването на всички домашни птици (1,25 милиона), за да се спре разпространението на щама на смъртоносен птичи грип.
* 1998 г. — Червените кхмери поднасят извинение за извършения геноцид на над 1 милион граждани по време на своето управление в Камбоджа.
* 2001 г. — По време на най-големия пожар в историческия квартал в столицата на Перу — Лима загиват 274 души.
* 2006 г. — Индонезийски ферибот потъва между островите Ява и Борнео, загиват над 500 пътници и екипаж.
На този ден са родени:
* 1709 г. — Елисавета, императрица на Русия († 1762 г.)
* 1721 г. — Мадам Помпадур, метреса на френския крал Луи XV († 1764 г.)
* 1766 г. — Чарлз Макинтош, шотландски химик († 1843 г.)
* 1787 г. — Михаил Лунин, руски декабрист († 1845 г.)
* 1796 г. — Йохан Кристиан Погендорф, германски физик
* 1800 г. — Чарлз Гудиър, американски изобретател († 1860 г.)
* 1808 г. — Андрю Джонсън, 17-и президент на САЩ († 1875 г.)
* 1809 г. — Уилям Гладстон, министър-председател на Великобритания († 1898 г.)
* 1816 г. — Карл Лудвиг, германски физиолог
* 1836 г. — Георг Швайнфурт, германски ботаник († 1925 г.)
* 1879 г. — Франц фон Папен, германски генерал, канцлер († 1969 г.)
* 1903 г. — Кандидо Портинари, бразилски художник († 1962 г.)
* 1910 г. — Роналд Коуз, американски икономист, Нобелов лауреат през 1991 г.
* 1911 г. — Клаус Фукс, германски физик († 1988 г.)
* 1915 г. — Яко Молхов, български литературен критик († 2001 г.)
* 1926 г. — Ангел Каратанчев, български писател
* 1932 г. — Иван Манолов, български футболист
* 1933 г. — Стоян Тарапуза, писател от Република Македония
* 1937 г. — Барбара Стийл, британска актриса
* 1938 г. — Джон Войт, американски актьор
* 1939 г. — Конрад Фиалковски, полски информатик и писател-фантаст
* 1943 г. — Стефан Мавродиев, български актьор
* 1949 г. — Милан Асадуров, български писател, книгоиздател и преводач
* 1952 г. — Руди Ленърс, белгийки барабанист
* 1961 г. — Илия Вълов, български футболист
* 1966 г. — Декстър Холънд, американски вокалист (The Offspring)
* 1967 г. — Ендрю Уашовски, американски сценарист и режисьор
* 1970 г. — Енрико Киеза, италиански футболист
* 1971 г. — Доминик Дейл, уелски играч на снукър
* 1971 г. — Иво Сиромахов, български писател
* 1972 г. — Джуд Лоу, английски актьор
* 1976 г. — Владислав Петров, български актьор, web дизайнер, 2D и 3D аниматор
* 1977 г. — Катрин Мениг, американска акриса
* 1988 г. — Агнеш Саваи, унгарска тенисистка
Любопитно
Севлиево е първият град от турнето на актьора Димитър Маринов


Известният актьор Димитър Маринов, който през 2019 г. стана първият български актьор, качил се на сцената на “Оскар”-ите по време на 91-вата церемония, след като филмът „Зелената книга“, в който той участва, спечели наградата за най-добър филм, ще гостува в Севлиево на 7-ми май.
Той пристигна преди няколко дни в България, за да участва в дует с Дивна, която влезе в образа на Хилда в „Като две капки вода“. Както винаги, актьорът представи едно към едно образа на своя учител – големият Тодор Колев.
През 2020 г. Димитър Маринов спечели място във формата „Като две капки вода“, но благородно отстъпи мястото си, защото (както той казва), “няма нужда от награди, а желание да раздава своите знания”. Към момента популярният в Холивуд актьор е преподавател по актьорско майсторство в САЩ. Срещата с него е по инициатива на Община Севлиево и включва представяне на пътеводителите по актьорска подготовка, чиито автор е Маринов. Книгите му “Към сцената“ и „Към екрана“ излязоха в края на 2024 г. под знака на издателство „АЗ-БУки“, печатът е на www.artniton.com.
Официалната премиера на заглавията започва от Севлиево – в 17.30 часа в сградата на Общината.
„Нашата форма на работа е строго индивидуална в партньорство. Актьорството е точно този съзнателен избор, който идва от вярата вътре във вас. То е начин на живот. Имам класове в САЩ, в които работят по четири сесии и им казвам директно кой става и кой не, според мен. Актьорлъкът е дарба – той е вид мислене. Аз не мога да ви науча на актьорско майсторство – никой не може. Ние можем само да ви придадем похвати, практики, с които да ви помогнем да откриете себе си”, споделя пред младите хора Димитър Маринов. С харизмата си и естественото си поведение, Димитър Маринов пленява всяка аудитория.
Всеки, който има интерес към литературата и киноизкуството ще има чудесна възможност да се запознае лично с актьора и да почерпи вдъхновение от неговия професионален път. Животът му е като филмова лента, с много обрати и събития, но примерът му да не се отказва да се бори е много мотивиращ.


Любопитно
„Семе българско“ – кога, къде, какво?


На 26 и 27 април севлиевци и гостите на града ще преживеят магията на един от най- българските фестивали – „Семе българско“. За неговото единадесето издание организаторите са подготвили пъстра програма, пълна с музика, добро настроение, споделена мъдрост, красота и аромат.
Фестивалните дни ще ни срещнат с майстори на художествени занаяти от близо и далеч, ще ни потопят в далечните времена на създаването на българската писменост, ще се учим да разчитаме древни тайни и да се вслушваме в гласа на корените си.
Богатата музикална програма обещава добро настроение, песни и танци, събрали в себе си усещането за България – такава, каквато я носим в сърцата си. Ще тропнем не едно хоро с ансамбъл „Загоре”, ансамбъл „Развитие”, ФТФ „Боженци”, ТК „Хопни ми, тропни ми”, ще притихнем от омаята на космическия глас на Валя Балканска и на неповторимата мелодия на гайдата на Петър Янев, ще се докоснем до таланта на звездната Йорданка Христова, ще приветстваме младите изпълнители от „Upstreem Voices“ и ще се насладим на изпълненията на Йордан Петев от „Гласът на България” + Live band.
Ще срещнем 11 съвременни будители, сред които: Валя Балканска, Аида Марковска – холистичен и родов терапевт, доц. д-р Катя Узунджалиева – директор на Института по растителни генетични ресурси „К. Малков“ – Садово, основателят на фондация „Искам бебе” – Радина Велчева, учителя по история от Свиленград – Димитър Гилев, Уста Дарин Божков – трето поколение потомствен дърворезбар, наследник на тревненската резбарска школа, Иван Андонов от „Дар Лимец”, режисьорът – историк Любомир Радев – създател на филмовата поредица „Древната Цивилизация”, Миглена Чаталова – майстор-тъкач от Велико Търново и Христо Иванов – Христо Ашламинатора – инструктор по Природа.
Ще преживеем емоцията „11 мига от България” с фотоизлобжа на Радослав Първанов. Ще ни посрещнат зони „ДОБРОдарие”, „Родно”, „Харно”, „Китно”, „Ръкотворие” , Фермерски пазар „ОТ БГ” и др. Ще аплодираме участниците в традиционния конкурс „Никой не е по-голям от хляба”. Ще подкрепим благотворителната кампания, насочена към семейни двойки с репродуктивни проблеми от Севлиево и заедно ще случим добро в името на живота.
А децата ще разгърнат талант в ателиета за рисуване с водната техника „Ебру, за изработка на хвърчила, свещи и Чичкотревичковци, ще месят хляб с „Дар лимец” и още, и още.


Любопитно
Мъжка чанта или раница – кое е по- добре за ежедневието?

В динамичното ежедневие на съвременния мъж, изборът между мъжка чанта или раница не е просто въпрос на стил, а на практичност, комфорт и идентичност. Модата отдавна не е само естетика – тя е език, чрез който изразяваме начина си на живот. Все по-често градските джентълмени търсят функционални аксесоари, които съчетават визия и удобство. Сред тях особено предпочитана е елегантната и винаги актуална мъжка чанта през рамо – аксесоар, който перфектно се вписва в динамиката на съвременния градски стил. Но, ако и вие сте изправени пред дилемата на кой аксесоар да заложите, тази статия ще ви помогне да разберете предимствата и на двата избора.
Как да изберем между мъжка чанта и раница?
Замисляли ли сте се как един аксесоар може не само да улесни деня ви, но и да подчертае стила ви? Изборът между мъжка чанта и раница често зависи от вашето темпо, ежедневни ангажименти и предпочитания към визията. Ако утрото ви започва с бизнес среща, а следобедът преминава в динамика из града, моделите мъжки чанти могат да бъдат идеалният спътник – изчистени, практични и със силно изразен градски характер. Те предлагат не само удобен достъп до най-необходимото, но и добавят нотка на класа към smart casual визията.
В ситуации, в които денят ви е наситен с движение, документи, техника или спортен екип, раницата предлага безспорен комфорт. Благодарение на равномерното разпределение на тежестта, тя щади стойката ви и се вписва отлично в активния начин на живот. Модерните издания се отличават с минималистичен силует и технически материи, което ги прави подходящи не само за уикенд активности, но и за делнични срещи – включително и в офис среда.
В крайна сметка – и двете решения имат своето място в гардероба на съвременния мъж. В асортимента на CCC ще откриете разнообразие от стилове – от класически до модерни, които отговарят на нуждите на мъже с различна динамика и вкус. Продуктите са достъпни както онлайн, така и във физическите обекти на доставчика, което прави пазаруването лесно и удобно. Всичко зависи от това кой сте в своето ежедневие и как искате да бъдете възприемани.
Какви са предимствата на мъжката чанта в ежедневието?
Независимо дали търсите функционален акцент за делова визия, или универсален аксесоар за града, мъжката чанта се утвърди като символ на модерен минимализъм. Тя е предпочитана от мъже, които ценят подредеността, стила и детайла. Моделите варират от елегантни портфейлни форми до по-спортни крос-боди варианти, което позволява стилова гъвкавост в зависимост от повода. Една добре подбрана мъжка чанта през рамо може да бъде ключов акцент в облеклото – особено, когато е изработена от висококачествени материали и с внимание към изработката.
Защо раницата остава предпочитан избор за динамичния мъж?
Раницата е най-предпочитан избор от мъже, които живеят динамично, обичат комфорта и не правят компромис с визията. Благодарение на съвременния дизайн, тя вече не е само спортен аксесоар – модерните модели са стилни, добре организирани и подходящи за различни поводи. С отделения за лаптоп, допълнителни джобове и регулируеми презрамки, мъжките раници са създадени с мисъл за функционалност и комфорт. Те са идеални за ежедневни задачи, пътувания, работа или учене. А когато визията е важна – изчистеният дизайн, комбиниран с качествени материи, гарантира стилно присъствие.
Независимо дали залагате на премерената елегантност на мъжката чанта, или предпочитате свободата и практичността на раницата, важното е аксесоарът да съответства на вашия начин на живот.

-
Новинипреди 6 дни
Благотворителен празник за нова детска площадка в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“
-
Новинипреди 5 дни
Над 40 дървета ще бъдат засадени в района на ул.“Христо Ботев“
-
Новинипреди 6 дни
Габрово отбеляза със знания и усмивки „Празника на географията“
-
Кримипреди 6 дни
Шестима са заловените пияни или дрогирани в региона по Великден
-
Кримипреди 6 дни
Министър Митов даде положителна оценка за работата на ОДМВР-Габрово
-
Културапреди 2 дни
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна
-
Новинипреди 5 дни
Камерната зала на Кукления театър в Габрово отново отваря врати
-
Новинипреди 5 дни
„Янтра“ приема „Монтана“ в битка за място в четворката