Новини
Столове се чупят като клечки за зъби, според Общината проблем – няма

снимка: ПМГ "Иван Гюзелев"
За лесно чупливи столове в ПМГ „Академик Иван Гюзелев“ – Габровo алармираха притеснени родители в редакцията на Gabrovonews.bg.
В един от сигналите, който е изпратен и до Кмета на общината пише:
„Синът ми е ученик в ПМГ „Академик Иван Гюзелев”. След негов сигнал и последващи мои разговори с учители и родители на ученици от гимназията установих, че за три месеца са се счупили около 20% процента от ученическите столове.
Считам, че са доставени некачествени столове, които застрашават здравето на учениците.
Моля максимално бързо да изясните и разрешите проблема.
Не може заради иконoмическите интереси, на който и да е, да се застрашава здравето на нашите деца.„
Според очевидци, столовете са чупят много лесно , без никакъв по – голям натиск. За всеки счупен стол се вика родител, който е задължен да намери начин да го завари и върне на училището. Никой не е застрахован, че утре няма да пострада при поредното произшествие.
Във връзка с по – точното изясняване на случая репортер на Gabrovonews.bg се свърза и разговаря с началникa на отдел Образование в Община Габрово Стефка Радева. Ето какво заяви тя:
„Вече е извършена проверка на материално-техническата база, защото и при нас постъпи такова оплакване. Въпросните столове са доставени в училището след провеждането на обществена поръчка през 2008 година. При проверката са огледани всички детайли на столовете, в сравнение със старите. Открити са малки разлики в облегалката, която при сегашните е по-вдлъбната. Проверени са всички 919 стола, като заключението е, че не са опасни за здравословното състояние на учениците. В училището е организирано наблюдение на състоянието на материално-техническата база, която се състои от дежурен учител и ученик, които следят след всеки час за нередности, надраскани мебели, счупени столове, промени и поражения“, каза госпожа Радева.
Във връзка с оплакването, че родители са карани сами да заваряват столовете, от Общината отговориха, че родителите и всички 547 ученика са запознати, че носят отговорност при умишлено чупене и всякакъв вид посегателство върху материално-техническата база на учебното заведение.
Повече от седмица опитваме да се свържем и с директора на Математическа гимназия, но на посочения стационарен телефон никой не отговаря. Информационният сайт Gabrovonews.bg е готов да публикува становището и на ръководството на училището.
Можете да ни намерите и във Фейсбук на :
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Новини
Габрово ще почете 153 години от безсмъртието на Апостола на Свободата

На 19 февруари, от 12.00 часа, с възпоменание Габрово ще почете 153 години от безсмъртието на Апостола на Свободата Васил Левски.
Общоградското поклонение ще се проведе пред паметната морена в близост до Регионална библиотека „Априлов – Палаузов“, където там някога е бил Женският метох, давал убежище на Дякона при осъществяване на революционната му дейност и пребиваване в Габрово.
Местни свещеници ще отслужат панихида в памет на Левски, а ученици от НУ „Васил Левски“ ще представят поетичен рецитал, посветен на живота и делото на Апостола. В церемонията ще се включи и ученическият гвардейски отряд при ПТГ „Д-р Никола Василиади“, който ще построи почетен караул, за да почете паметта на Дякона.
Поклонението ще завърши с поднасяне на венци и цветя в знак на признателност към саможертвата и безсмъртното дело на Васил Левски. Защото Левски не е само част от историята – той е мярка за чест, свобода и достойнство, към която се връщаме винаги, когато търсим пътя напред.
Община Габрово отправя покана към всички граждани, институции и обществени организации да се присъединят и да почетат заедно паметта на Апостола на Свободата.


Новини
Над 30 села и няколко габровски квартала са без ток заради снега

Над 30 села и няколко габровски квартала са без електрозахранване, след обилния снеговалеж тази нощ.
Това са: Лисичарка, Раховци, Костенковци, Чарково, Ябъка, Фърговци, Генчевци, Балани, Поповци, Гайдари, Киевци, Гледаци, Богданчовци, Дивеци, Прахали, Гайтани, Думници, Чавеи, Пецевци, Костадини, Янковци, Златевци, Лоза, Армени, Негенци, кв.“Любово“, Варчевци, кв.“Етър“, Априлово, Григоровци, Нова махала, Здравковец, Бяла река, Водици, „Соколски Манастир“, Кметчета, Лесичарка, Раховци, Драгоманци, Стойчевци, Костенковци, Велковци, Мичковци, Узуните, Междене.
Цялата налична техника по почистването към селата работи, затруднения има по направленията на Мичковци, Солари, Джумрии, Влайчовци, Козирог и Здравковец.
Новообразувана снежна покривка от тежък и мокър сняг в града е около 25 см, температура –4°C.
Пътищата в града са проходими при зимни условия, но част от градските автобусни линии се движат със закъснение.
Движението по пътя Габрово – Севлиево е затруднено, поради заледяване. На връх Шипка температура е –5°C, снежна покривка 25 см, има мъгла и заснежена настилка.
Почистват се пътищата към селата, работата по всички направления към малките населени места продължава. Екипи на Община Габрово извършват обходи и към този момент.

Крими
Спипаха още една фалшива шофьорска книжка в Габрово

За по-малко от седмица, трета фалшива шофьорска книжка хвана полицията в Габрово. Нарушението било разкрито вчера, 16 февруари, сутринта около 08.30 часа, в района на пл.“Капитан Дядо Никола“ в областния град.
Тогава екип на „Пътна полиция“ спрял за проверка „Фолксваген Голф“, собственост и управляван от 25-годишна габровка. Жената представила свидетелство за управление на МПС – белгийски образец, чиито елементи видимо се различавали от оригинален документ.
При извършената справка било установено, че документ с посочения номер не съществува.
По случая е образувано досъдебно производство за престъпление по чл. 316 във връзка с чл. 308 от Наказателния кодекс.
Припомняме, че на 11 февруари, само в рамките на час, полицейските служители в Габрово засякоха други двама водачи, шофирали с неистински свидетелства.
След проверката се оказа, че 56-годишен габровец кара с книжка, издадена на хърватски гражданин, а 43-годишен мъж от Разград шофира с „немска“, чийто номер е като „числата от последния тираж на тотото“.

-
Новинипреди 7 дниРадослав Първанов е новият председател на СБЖ – Габрово
-
Кримипреди 6 дниХванаха двама с фалшиви книжки в Габрово в рамките на час (снимки)
-
Културапреди 5 дниЦариградската Библия в Исторически музей – Дряново
-
Кримипреди 5 дниПризнал се за дилър на кокаин получи условна с изпитателен срок
-
Новинипреди 5 дниЗапочват спешни пътни ремонти на места в Габрово
-
Новинипреди 2 дниСУ „Райчо Каролев“ отбеляза 180 години от рождението на своя патрон
-
Кримипреди един денСпипаха още една фалшива шофьорска книжка в Габрово
-
Любопитнопреди 2 дни„Ескейп рум: Мисия – Да отключим тайната на Райчо Каролев“





