Свържи се с нас

Култура

Надежда Савова се срещна с Дилма Русеф

Двете габровки обсъждат културното сътрудничество между България и Бразилия и побратимяването на Габрово и град Салвадор

Published

on

Президентът на Бразилия Дилма Русеф и Надежда Савова

В началото на седмицата в град Камасари на бразилския щат Баия се срещнаха две известни българки с габровски корени – Президентът на Бразилия Дилма Русеф и Надежда Савова, основателката на първата „Хлебна къща” и председател на „Международния Съвет на Самодейните Средища“ – мрежа от културни центрове в над 50 страни по света. Надежда пристигна в Бразилия като участник в Световния Конгрес по Екология в град Салвадор където ще представи своите проучвания, сравнявайки бразилските културни политики в сферата на нематериалното културно наследство с тези в България. Сред огромните тълпи от хора по време на събитието, бразилският президент забеляза плаката, на който Надежда бе написала „Поздрави от града на Вашия баща” и с нескрита изненада и радост направи знак, че ще се срещнат след събитието.

По-късно двете габровки сърдечно се прегърнаха и държейки ръцете си Надежда разказа на Дилма за инициативата си да покани представители на бразилските читалища, които се наричат „точки на културата”, на специална конференция, която ще се състои в Хърватска през септември тази година. Там ще бъдат представени  и българските читалища като модел за социално развитие чрез изкуство. Двете габровки обсъдиха идеята мрежата от български читалища да се свържат с бразилските „точки на културата” чрез културен обмен и сътрудничество.

Г-жа Русеф обърна внимание на откриването на големия проект по програмата „Моята къща, моят живот”, с която бразилското правителство има план да построи домове за хиляди бедни семейства от гетата наречени „фавели“ като в този план за развитие се включва и визията за създаване на общностни културни центрове във всеки квартал. По сходен модел Надежда създаде вече известния в България културен център „Хлебна Къща” в Габрово, която е регистрирана и функционира като Народно Читалище „Св. Св. Дамаскин и Онуфрий Габровски – 2011”. Бразилският културен център „Брашенени Мелници” във град Флорианополис бе създаден именно по българския модел за социална трансформация на общностни месения на хляб. Мрежата от Хлебни Къщи са част и от световната организация за екологично хранене „Слоу Фууд”. Младата българка, която е и носителка на отличието “Достойните българи”, предложи градовете Габрово и Салвадор да се побратимят и да си разменят гостувания по време на годишните си карнавали. Дилма Русеф на свой ред заяви, че изцяло ще подкрепи тези инициативи, които ще обхващат разнообразни по мащаб и специфика дейности.

На раздяла Дилма бе придружена от Антонио Патриота, министър на външните работи на Бразилия, който каза „Благодаря и довиждане” на чист български език и сподели колко много му е харесала България, българската храна и габровският хумор. Още същият ден Надежда бе приета от директора на културния отдел на щата Баия, за да обсъдят идеята за побратимяване на Габрово и Салвадор, която бе приета с огромен интерес и по която предстоят да се вземат постепенно нужните институционални стъпки в България. Надежда Савова добави още, че през втората половина на годината предстоят множество културни инициативи и месения на хляб в общност, както в София, така и в цялата страна и Мрежата Хлебни Къщи е отворена за сътрудничество.

Можете да ни намерите и във Фейсбук на :
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица