Свържи се с нас

Любопитно

На този ден…

Published

on

На 28 декември:

* 418 г. — Бонифаций I става папа.
* 1065 г. — Осветено е Уестминстърското абатство.
* 1308 г. — Започва управлението на Ханазоно, 95-и император на Япония.

* 1612 г. — Галилео Галилей става първия астроном, наблюдавал Нептун, като погрешно я възприема за звезда.
* 1835 г. — Индианският вожд Оцеола повежда войните си срещу армията на САЩ.
* 1836 г. — Испания признава независимостта на Мексико.
* 1846 г. — Айова става 29 щат на САЩ.
* 1867 г. — САЩ анексират първата си територия извън континента — атола Мидуей.
* 1869 г. — Уилям Семпъл от Охайо патентова дъвката.
* 1879 г. — Срутва се железопътният мост Тей Бридж в Шотландия по време на движение на влак по него, загиват 75 души.
* 1895 г. — Братя Люмиер правят първата платена прожекция на филм в Парижкото Гранд Кафе.
* 1908 г. — При земетресение в Месина, Сицилия, загиват над 75 000 души.
* 1939 г. — Осъществен е първият полет на японския изтребител Мицубиши A6M.
* 1944 г. — Втората световна война: Новата власт в Унгария обявява война на Нацистка Германия.
* 1950 г. — Във Великобритания е обявен първият национален парк (Пик Дистрикт).
* 1974 г. — Земетресение с магнитуд 6,2 по Скалата на Рихтер в Пакистан отнема живота на около 5 300 души.
* 1981 г. — В Норфолк, Вирджиния, се ражда първото американско ин витро бебе — Елизабет Джордан Кар.
* 1981 г. — Кабелният телевизионен канал HBO започва да излъчва денонощно.
* 1995 г. — CompuServe слага забрана за достъп до секс-ориентирани нюз-групи, в резултат на германски съдебни искове.
* 1996 г. — На извънредно заседание 37 Народно събрание гласува оставката на правителството на Жан Виденов.
* 1999 г. — Сапармурад Ниязов е провъзгласен за пожизнен президент на Туркменистан.

На 28 декември са родени:
* 1522 г. — Маргарита Пармска, херцогиня на Парма

* 1765 г. — Феликс дьо Божур, френски дипломат
* 1856 г. — Удроу Уилсън, 28-и президент на САЩ, Нобелов лауреат
* 1864 г. — Юрдан Трифонов, български историк и писател

* 1868 г. — Радул Канели, български драматичен актьор
* 1869 г. — Йордан Асенов, български революционер
* 1875 г. — Алексей Михайлович, руски велик княз
* 1878 г. — Стефан Кондаков, български революционер
* 1882 г. — Артър Едингтън, британски астрофизик
* 1888 г. — Фридрих Мурнау, германски режисьор
* 1889 г. — Асен Халачев, деец на БКП
* 1897 г. — Иван Конев, съветски маршал
* 1902 г. — Мортимър Адлър, американски философ
* 1903 г. — Джон фон Нойман, американски математик
* 1922 г. — Стан Лий, американски писател
* 1928 г. — Ерих Кьолер, немски писател
* 1932 г. — Илия Кирчев, български футболист
* 1932 г. — Мануел Пуиг, аржентински писател
* 1934 г. — Маги Смит, английска киноактриса
* 1937 г. — Георги Паскалев, български биолог
* 1944 г. — Ангел Георгиев, български драматичен актьор
* 1944 г. — Георги Драгоев, български политик
* 1944 г. — Кери Мълис, американски химик, Нобелов лауреат през 1993 г.
* 1945 г. — Бирендра, крал на Непал
* 1945 г. — Димитър Гоцев, български историк и общественик
* 1945 г. — Иван Дреников, български пианист
* 1953 г. — Ричард Клайдерман, френски пианист
* 1954 г. — Дензъл Уошингтън, американски актьор
* 1956 г. — Найджъл Кенеди, английски цигулар
* 1960 г. — Чад Маккуин, американски актьор
* 1961 г. — Калиопи, певица от Република Македония
* 1969 г. — Линус Торвалдс, финландски програмист
* 1970 г. — Тина Каспари, американска актриса
* 1971 г. — Серхи Бархуан, испански футболист
* 1972 г. — Патрик Рафтър, австралийски тенисист
* 1979 г. — Джеймс Блейк, американски тенисист
* 1981 г. — Халид Буларуз, холандски футболист

Любопитно

Севлиево е първият град от турнето на актьора Димитър Маринов

Published

on

Известният актьор Димитър Маринов, който през 2019 г. стана първият български актьор, качил се на сцената на “Оскар”-ите по време на 91-вата церемония, след като филмът „Зелената книга“, в който той участва, спечели наградата за най-добър филм, ще гостува в Севлиево на 7-ми май.

Той пристигна преди няколко дни в България, за да участва в дует с Дивна, която влезе в образа на Хилда в „Като две капки вода“. Както винаги, актьорът представи едно към едно образа на своя учител – големият Тодор Колев.

През 2020 г. Димитър Маринов спечели място във формата „Като две капки вода“, но благородно отстъпи мястото си, защото (както той казва), “няма нужда от награди, а желание да раздава своите знания”. Към момента популярният в Холивуд актьор е преподавател по актьорско майсторство в САЩ. Срещата с него е по инициатива на Община Севлиево и включва представяне на пътеводителите по актьорска подготовка, чиито автор е Маринов. Книгите му “Към сцената“ и „Към екрана“ излязоха в края на 2024 г. под знака на издателство „АЗ-БУки“, печатът е на www.artniton.com.

Официалната премиера на заглавията започва от Севлиево – в 17.30 часа в сградата на Общината.

„Нашата форма на работа е строго индивидуална в партньорство. Актьорството е точно този съзнателен избор, който идва от вярата вътре във вас. То е начин на живот. Имам класове в САЩ, в които работят по четири сесии и им казвам директно кой става и кой не, според мен. Актьорлъкът е дарба – той е вид мислене. Аз не мога да ви науча на актьорско майсторство – никой не може. Ние можем само да ви придадем похвати, практики, с които да ви помогнем да откриете себе си”, споделя пред младите хора Димитър Маринов. С харизмата си и естественото си поведение, Димитър Маринов пленява всяка аудитория.

Всеки, който има интерес към литературата и киноизкуството ще има чудесна възможност да се запознае лично с актьора и да почерпи вдъхновение от неговия професионален път. Животът му е като филмова лента, с много обрати и събития, но примерът му да не се отказва да се бори е много мотивиращ.

Зареди още

Любопитно

„Семе българско“ – кога, къде, какво?

Published

on

На 26 и 27 април севлиевци и гостите на града ще преживеят магията на един от най- българските фестивали – „Семе българско“. За неговото единадесето издание организаторите са подготвили пъстра програма, пълна с музика, добро настроение, споделена мъдрост, красота и аромат.  

Фестивалните дни ще ни срещнат с майстори на художествени занаяти от близо и далеч, ще ни потопят в далечните времена на създаването на българската писменост, ще се учим да разчитаме древни тайни и да се вслушваме в гласа на корените си.   

Богатата музикална програма обещава добро настроение, песни и танци, събрали в себе си усещането за България – такава, каквато я носим в сърцата си. Ще тропнем не едно хоро с ансамбъл „Загоре”, ансамбъл „Развитие”, ФТФ „Боженци”, ТК „Хопни ми, тропни ми”, ще притихнем от омаята на космическия глас на Валя Балканска и на неповторимата мелодия на гайдата на Петър Янев, ще се докоснем до таланта на звездната Йорданка Христова, ще приветстваме младите изпълнители от „Upstreem Voices“ и ще се насладим на изпълненията на Йордан Петев от „Гласът на България” + Live band. 

Ще срещнем 11 съвременни будители, сред които: Валя Балканска, Аида Марковска – холистичен и родов терапевт, доц. д-р Катя Узунджалиева – директор на Института по растителни генетични ресурси „К. Малков“ – Садово, основателят на фондация „Искам бебе” – Радина Велчева,  учителя по история от Свиленград – Димитър Гилев, Уста Дарин Божков – трето поколение потомствен дърворезбар, наследник на тревненската резбарска школа, Иван Андонов от „Дар Лимец”, режисьорът – историк Любомир Радев – създател на филмовата поредица „Древната Цивилизация”, Миглена Чаталова – майстор-тъкач от Велико Търново и Христо Иванов – Христо Ашламинатора – инструктор по Природа.  

Ще преживеем емоцията „11 мига от България” с фотоизлобжа на Радослав Първанов. Ще ни посрещнат зони „ДОБРОдарие”, „Родно”, „Харно”, „Китно”, „Ръкотворие” , Фермерски пазар „ОТ БГ” и др. Ще аплодираме участниците в традиционния конкурс „Никой не е по-голям от хляба”. Ще подкрепим благотворителната кампания, насочена към семейни двойки с репродуктивни проблеми от Севлиево и заедно ще случим добро в името на живота. 

А децата ще разгърнат талант в ателиета за рисуване с водната техника „Ебру, за изработка на хвърчила, свещи и Чичкотревичковци, ще месят хляб с „Дар лимец” и още, и още.

Зареди още

Любопитно

Мъжка чанта или раница – кое е по- добре за ежедневието?

Published

on

В динамичното ежедневие на съвременния мъж, изборът между мъжка чанта или раница не е просто въпрос на стил, а на практичност, комфорт и идентичност. Модата отдавна не е само естетика – тя е език, чрез който изразяваме начина си на живот. Все по-често градските джентълмени търсят функционални аксесоари, които съчетават визия и удобство. Сред тях особено предпочитана е елегантната и винаги актуална мъжка чанта през рамо – аксесоар, който перфектно се вписва в динамиката на съвременния градски стил. Но, ако и вие сте изправени пред дилемата на кой аксесоар да заложите, тази статия ще ви помогне да разберете предимствата и на двата избора.

Как да изберем между мъжка чанта и раница?
Замисляли ли сте се как един аксесоар може не само да улесни деня ви, но и да подчертае стила ви? Изборът между мъжка чанта и раница често зависи от вашето темпо, ежедневни ангажименти и предпочитания към визията. Ако утрото ви започва с бизнес среща, а следобедът преминава в динамика из града, моделите мъжки чанти могат да бъдат идеалният спътник – изчистени, практични и със силно изразен градски характер. Те предлагат не само удобен достъп до най-необходимото, но и добавят нотка на класа към smart casual визията.

В ситуации, в които денят ви е наситен с движение, документи, техника или спортен екип, раницата предлага безспорен комфорт. Благодарение на равномерното разпределение на тежестта, тя щади стойката ви и се вписва отлично в активния начин на живот. Модерните издания се отличават с минималистичен силует и технически материи, което ги прави подходящи не само за уикенд активности, но и за делнични срещи – включително и в офис среда.

В крайна сметка – и двете решения имат своето място в гардероба на съвременния мъж. В асортимента на CCC ще откриете разнообразие от стилове – от класически до модерни, които отговарят на нуждите на мъже с различна динамика и вкус. Продуктите са достъпни както онлайн, така и във физическите обекти на доставчика, което прави пазаруването лесно и удобно. Всичко зависи от това кой сте в своето ежедневие и как искате да бъдете възприемани.

Какви са предимствата на мъжката чанта в ежедневието?
Независимо дали търсите функционален акцент за делова визия, или универсален аксесоар за града, мъжката чанта се утвърди като символ на модерен минимализъм. Тя е предпочитана от мъже, които ценят подредеността, стила и детайла. Моделите варират от елегантни портфейлни форми до по-спортни крос-боди варианти, което позволява стилова гъвкавост в зависимост от повода. Една добре подбрана мъжка чанта през рамо може да бъде ключов акцент в облеклото – особено, когато е изработена от висококачествени материали и с внимание към изработката.

Защо раницата остава предпочитан избор за динамичния мъж?
Раницата е най-предпочитан избор от мъже, които живеят динамично, обичат комфорта и не правят компромис с визията. Благодарение на съвременния дизайн, тя вече не е само спортен аксесоар – модерните модели са стилни, добре организирани и подходящи за различни поводи. С отделения за лаптоп, допълнителни джобове и регулируеми презрамки, мъжките раници са създадени с мисъл за функционалност и комфорт. Те са идеални за ежедневни задачи, пътувания, работа или учене. А когато визията е важна – изчистеният дизайн, комбиниран с качествени материи, гарантира стилно присъствие.

Независимо дали залагате на премерената елегантност на мъжката чанта, или предпочитате свободата и практичността на раницата, важното е аксесоарът да съответства на вашия начин на живот.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица