Новини
През 2011 всички бензиностации трябва да бъдат свързани с електронни системи с фискална памет
През 2011 г. всички бензиностанции трябва да бъдат свързани с електронни системи с фискална памет, съобщиха от офиса НАП – Габрово. За Габровса област бензиностанциите са 82, като само през 2010г. са регистрирани нови 8 обекта. След старта на нововъведението информацията за дневния оборот ще постъпва автоматично и без знанието на собствениците на търговските обекти. Така от НАП ще имат в реално време достъп до касовите апарати на бензиностанциите. От агенцията съобщават, че около 3000 обекта отчитат месечно оборот от порядъка на 4900 млн. лв. от продажбата на течни горива. След изграждането на връзките между НАП и фискалните системи на търговците по компютърен път ще се следят отклоненията от среднодневните обороти.
При установяването на разлики данъчните ще извършват проверки на място. При прескачане на изискването за въвеждане на този тип контрол ще бъдат налагани глоби, които може да са до 10 000 лв., съобщиха от НАП . Сред мерките фигурира и прекратяване на работата на бензиностанцията.
През януари започват масови проверки на данъчните по обектите за търговия с течни горива в цялата страна. На мушката ще бъдат не само веригите, но и малките обекти.
От НАП напомнят на търговците, че до края на септември идната година до една фирмите, регистрирани по ДДС , трябва да свържат касовите си апарати с инфо системата на приходната агенция. До края на март 2012 г. всяко фискално устройство трябва да подава информация към агенцията. Над 16 800 са касовите апарати в града и региона, които обслужват 15 321 търговски обекта, уточниха от офиса на НАП – Габрово.
Крими
13-годишно момче е със счупено ребро след домашен побой


Образувано е досъдебно производство по случай с 13-годишното момче, прието в болница в Габрово със счупено ребро.
След проведен координационен механизъм в Дирекция „Закрила на детето“ – Габрово с участието на представител на Районната прокуратура на 30 юни е образувано досъдебното производство за това, че на 29 юни т.г. в Габрово, била причинена лека телесна повреда на 13-годишно момче, изразяваща се във фрактура на 6-то ребро, като същата е нанесена в условията на домашно насилие.
За престъплението е предвидено наказание лишаване от свобода до 3 години. Досъдебното производство се провежда под наблюдението на Районна прокуратура – Габрово.
Детето е освидетелствано. Провеждат се разпити на свидетели, предстои изготвяне на съдебно-медицинска експертиза.

Култура
Габровски талант с първо място на международен фестивал в Обзор


Младият певец Никълъс Александър Мак Доналд от музикалната школа “Wild Sound” към читалище “Будителите 2017” – Габрово, с вокален педагог Зора Колева, завоюва първо място и спечели купа на XIII Международен фестивал на изкуствата “Морско конче”, провел се в Обзор.
С впечатляващо сценично присъствие и блестящо вокално изпълнение на песните „Болката от ляво“ на Васил Найденов и „I’m Still Standing“ на Елтън Джон, Никълъс впечатли международното жури и публиката.
Фестивалът събра над 200 участници – вокални и танцови изпълнители от България, Грузия, Естония и Украйна. Компетентното жури бе с председател Румяна Иванова и членове Мила Пендичева, Красимир Янкулов и Александър Ромалийски от Украйна.



Култура
Концерт в чест на Колю Фичето ще озвучи храма „Св. Никола“ в Дряново


Тази събота, 5 юли, от 11.00 часа, в храма „Свети Никола“ в Дряново ще се състои тържествен концерт на мъжкия хор към храм „Успение на Пресвета Богородица” – Габрово и мъжкия хор към храм „Св. Троица” – Габрово.
Събитието се осъществява със съдействието на Архиерейско наместничество – Дряново и е част от програмата на Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225 години от рождението на възрожденския майстор – строител, които се организират от Исторически музей – Дряново, в партньорство с Община Дряново и под патронажа на Министерство на културата.
Преди концерта, от 09.00 часа, в църквата ще бъде отслужена Света литургия. Не е случайно, че музикалното събитие ще се състои именно в храма „Св. Никола“ – едно от най-значимите архитектурни постижения на възрожденския майстор Колю Фичето.
Построен през 1851 г., храмът е сред трите запазени негови обекта в родния му град. Именно тук той проявява своя собствен архитектурен почерк и създава един от шедьоврите си.
Обявен за паметник на културата от национално значение, храмът „Св. Никола“ е и една от най-посещаваните забележителности на територията на община Дряново.


-
Новинипреди 6 дни
Габрово ще отбележи националния ден на безопасност на движението на 29 юни
-
Културапреди 5 дни
История и изкуство се преплитат в Националния пленер по живопис на Дряново
-
Икономикапреди 6 дни
Над 4 млрд. лева ще бъдат инвестирани в енергийна ефективност
-
Културапреди 5 дни
Литовският оркестър „Garsas“ ще омагьоса публиката на Биг Бенд парада в Габрово
-
Новинипреди 6 дни
District R Auto-Moto Fest стартира на летище „Алфа-Метал“ край Габрово
-
Новинипреди 3 дни
Габрово излезе в подкрепа на българския лев
-
Новинипреди 24 часа
Габровските джудисти с впечатляващо представяне в Димитровград
-
Новинипреди 4 дни
Жителите на кв. „Шенини“ в Габрово започват изграждането на нов параклис