Свържи се с нас

Крими

Среднобогата, но здравословна седмица

Published

on

В разгара на студената зима седмицата бе здравословна и дори спортна. Имаше победители, имаше победени, имаше застанали на старта, а и такива, на които им предстои доиграване.

Преди всичко е за отбелязване, че се възражда най-масовият спорт у нас – протестите. Първи тръгнаха еколозите и шествията им в 12 града притесниха правителството. Законодателите се скупчиха в наказателното поле и направиха стена, но мораториумът върху проучването за шистов газ у нас не помогна. С последвалата тотална забрана, еколозите триумфираха. Дали става  дума за гол или пък за автогол на управляващите, тепърва ще става ясно.

Във все по-странно и дори зловещо зрелище се превръща разиграването в средата на терена около случая с убийството на Мирослава. Стълпотворението на прокурори, полицаи, медици все още скрива топката, но наличието на трети заподозрян вещае продължения и неясна развръзка. Нещата вече са извън контрол и дори червени картони в МВР едва ли върнат нещата в нормалното русло. Или пък ще утешат близките на убитото момиче.

Макар и по друг начин, жест към тях направи Движение „ДНЕС” като връчи  годишната си награда на фондация „Движение на българските майки”. Сред победителите, а не след тях бяха и удостоените електронни медии Българска национална телевизия, Дарик и Хоризонт.

Студът, който очаквахме от към Марица Изток, неочаквано се обърна в жега. От министър Трайков и шефа на ДКЕВР научихме, че новите цени на тока може и да ни парнат по джоба. Заради включването на „студения резерв” и ново преизчисление на микса от електроцентралите не е изключено и тук да ни скрият топката.
Не дочакахме добри новини и от партията тенис на премиера Борисов в  Германия. Сервисът му бе силен, но извън игралното поле. В отговор канцлерът Ангела Меркел игриво тупна топката и отговори с уклончивото „ще видим” на предложението да бъде намалено кофинансирането по еврофондовете до 5 процента собствени бюджетни средства.

Най-сигурният победител и единствен на терена, поне засега, остава новият държавен глава Росен Плевнелиев. Речта му след клетвата роди новото понятие „среднобогата България”.  Но и него го чака тежко продължение. Вече в качеството му на действащ президент. Най вече заради това, че брутния вътрешен продукт на глава от населението у нас е едва 43 процента от средното за Европа. И пътят към среднобогата България минава през невероятните 12 процента средно икономически растеж по време на президентския мандат.

Добрата новина този път дойде отвъд океана. Вносителите на законопроектите срещу интернет пиратството и съответно за защита на интелектуалната собственост се оттеглиха, а Гугъл и Майкрософт спечелиха със служебен резултат. Най вече в полза на бедните българи.
Както винаги Църквата бе извън светската суета. Макар и твърде млада в сравнение с останалите  православни църкви – само на 142 години, тя се тръшна окончателно. С единайсет тежко увредени органа, кажи-речи целият Синод.

Но слава богу, поне грипът е още далеч. Така че стискайте палци. Да сме здрави. За да стигнем и ние до финала на зимата. Или, както казват хората – да се хванем за зеленото.

Можете да ни намерите и във Фейсбук на :
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Крими

Полицията проведе акция за контрол на електрическите тротинетки

Published

on

29 проверени водачи на индивидуални електрически превозни средства (ИЕПС) и 11 констатирани нарушения. Това е резултатът от специализираната полицейска операция, проведена на 9 и 10 юли в Габрово и Севлиево.

Акцията беше насочена към повишаване на безопасността на движението по пътищата и се проведе по разпореждане на директора на Областна дирекция на МВР – Габрово, старши комисар Илиян Иванов, съобщиха от пресцентъра на полицията.

По време на операцията вниманието на органите на реда бе насочено към спазването на Закона за движението по пътищата в частта му, отнасяща се до управлението на електрически тротинетки и други ИЕПС. Проверени бяха няколко съществени аспекта, а именно – възрастта на водачите, използването на задължителните предпазни средства, движението в разрешените за целта зони, а също и техническата изправност на самите превозни средства.

Наред с контролната дейност, служителите проведоха разговори с водачите, в които им бяха разяснени правилата за безопасно управление на ИЕПС. Целта на тези беседи беше да се повиши осведомеността на водачите и да се намали рискът от пътнотранспортни произшествия, произтичащ от неправилното използване на тротинетките.

От установените 11 нарушения се откроиха три основни вида пропуски, сред които управление без защитна каска, движение в зони и управление по площи, предназначени само за пешеходци, и превозване на пътник на тротинетка, при положение че тя е предвидена за един водач.

Именно тези нарушения създават реален риск както за самите водачи, така и за останалите участници в движението.

От ОДМВР – Габрово подчертаха, че проверките върху водачите на ИЕПС няма да бъдат еднократни, а контролът над водачите им ще продължи и в бъдеще, с ясната цел да се ограничат нарушенията и да се гарантира по-висока безопасност за всички, които се движат по пътищата и тротоарите на двата града.

Зареди още

Крими

Три нови патрулки получи Областната дирекция на МВР – Габрово

Published

on

Областната дирекция на МВР -Габрово получи три нови патрулни автомобила „Шкода Кодиак“, чието закупуване е финансирано от Фонда за безопасност на движението.

Автомобилите са оборудвани с лайтбар и необходимата специализирана техника за изпълнение на полицейските функции.

Те са обозначени с отличителните знаци и герба на Министерството на вътрешните работи.

Новите патрулни автомобили ще подпомогнат ежедневната работа на полицейските служители и ще бъдат използвани за патрулно-постова дейност, териториално обслужване и осъществяване на контрол по Закона за движението по пътищата.

С включването им в автопарка на дирекцията ще се повишат мобилността и оперативните възможности на полицейските екипи, както и ще се подобри контролът по пътната безопасност.

Зареди още

Крими

Комисар Илиян Иванов контрира Таня Христова: Габрово остава спокоен град!

Published

on

Директорът на Областната дирекция на МВР – Габрово старши комисар Илиян Иванов контрира кмета на Габрово Таня Христова с аргумент, че градът остава спокоен, а престъпността е под средната за страната и показа мигновени резултати.

Думите му бяха изречени в контекста на писмото на габровския кмет до министър-председателя Румен Радев, настояващо за спешни мерки по възстановяване на сигурността и обществения ред в общината.

Той отхвърли нападките по свои адрес и защити колегите си. Старши комисар Иванов цитира официални данни, сочещи устойчиво намаляване на престъпността и повишаване ефективността на дейността по разкриване на извършените престъпления в региона – контрапункт на твърдението на Христова, че полицията нехае срещу престъпността.

Директорът на ОДМВР – Габрово коментира всичко това пред БТА – Габрово по време на брифинг, свързан с обявяване на резултатите от специализирана полицейска операция, проведена на територията на общината.

По думите на Иванов акцията е започнала в 06.00 часа сутринта и е била планирана предварително, без да има връзка с изпратеното ден по-рано от кмета Таня Христова писмо до Радев, в което се казва, че в общината се наблюдава ескалация на битовата престъпност, има нарастващо етническо напрежение и засилващо се усещане за безнаказаност.

Според данните на полицията операцията е била насочена към противодействие на конвенционалната престъпност, подобряване на пътната безопасност, противодействие на престъпления, свързани с държането, разпространението и употребата на наркотични вещества, установяване на лица, обявени за общодържавно издирване, както и извършване на проверки по Закона за гражданската регистрация.

Операцията е започнала в ранните часове на деня с участието на служители от ОДМВР – Габрово и Дирекция „Жандармерия“. Към 12.00 часа директорът на ОДМВР – Габрово старши комисар Илиян Иванов представи междинните резултати от проведените действия.

По линия на „Охранителна полиция“ и сектор „Пътна полиция“ стана ясно, че са били проверени 37 адреса по Закона за гражданската регистрация, проверени моторни превозни средства са били 315. Тестваните водачи за употреба на алкохол и наркотични вещества били 34, като не са установени положителни проби.

Връчени са били 4 наказателни постановления и 28 електронни фиша. До часовете по пладне са били проверени общо 458 лица, сред които и две представляващи интерес. Само от сутринта до обяд са били съставени 32 глоби с фиш и 5 акта за установяване на административно нарушение по Закона за движението по пътищата, както и 1 акт по Закона за българските лични документи.

По линия на „Криминална полиция“ стана ясно, че са били извършени проверки и полицейски специализирани действия на 5 адреса. Задържани са били 8 лица, всички представляващи интерес по линия „Наркотични вещества“.

При извършените процесуално-следствени действия на един от адресите са били намерени и иззети 54,1 грама амфетамин, 40,8 грама марихуана, както и 11 растения от рода на конопа. На друг адрес са намерени и иззети 12 флакона по 10 мл, съдържащи метадон.

При претърсване на друг адрес са открити и иззети три неистински банкноти с номинал 100 евро. Установено е едно лице, обявено за общодържавно издирвано лице.

Старши комисар Иванов посочи още, че за първото полугодие на 2026 г. има намаляване на регистрираните престъпления и намаляване на коефициентът на престъпността. Регистрираните криминални престъпления в областта към края на юни 2026 са 467 при 561 за същия период на 2025 г.

За първото полугодие на 2026 г. в РУ-Габрово са регистрирани 207 криминални престъпления, като за същи период на 2025 г. са 250 – намалени със 17,2 %. Установени са извършителите на 102 престъпления, регистрирани през периода с процент на разкриваемост 49,28% (38,40 % за 2025 г.).

Установени са извършителите на още 57 престъпления от предходни периоди. Регистрираните престъпления против собствеността за 2026 са 87 срещу 115 за 2025 г., или намаление с 24,34 %.

Данните сочат за устойчиво намаляване на престъпността и повишаване ефективността на дейността по разкриване на извършените престъпления.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица