Новини
Заключителна пресконференция по проект „Опазване на биоразнообразието в местността Узана чрез устойчиво управление на територията“

снимка:razhodka.com
През месец декември 2010 г. успешно приключва изпълнението на договор № ПО1-12-20/07.12.2009 г. за финансиране на проект „Опазване на биоразнообразието в местността Узана чрез устойчиво управление на територията”. Във връзка с приключване изпълнението на проекта, на 28 декември 2010 г. от 11 часа в заседателната зала на третия етаж в Община Габрово ще се състои заключителна пресконференция.
Проектът беше спечелен от Сдружение за устойчив туризъм „Узана” в партньорство с Община Габрово. Общата му стойност е 67 477,36 евро от които 60 057,51 евро са предоставени от Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство, а останалите са собствен принос.
Като част от дейностите по проекта беше разработена концепция за устойчиво развитие и управление на местността Узана, изграден е високопланински велопарк – част от инфраструктурата за управление на туристопотока и формиране на екологично поведение в съхранена природна среда, издадена е книга „Узана – зеленото сърце на България”. Общата цел на проекта е опазване и намаляване загубата на биоразнообразието в местността Узана и устойчиво управление на приоритетни природни местообитания с европейска и национална значимост, както и резлизиране на ефективно интегрирано управление на защитена по „Натура 2000” зона.
Крими
Няма жертви и пострадали при взривовете в завода край Белица

Няма жертви и пострадали, вследствие на пожара в склад за боеприпаси в завода край с. Белица, община Трявна. Огънят в помещението е потушен от екипи на РСПБЗН – гр. Трявна и РДПБЗН – гр. Габрово. Сформиран е оперативен щаб на място с всички органи на реда, информира кметът на Трявна Денчо Минев.
Всички работници са извозени от страна на „ЕМКО“ ООД. В момента се работи по потушаване на пожари, разраснали се из гористите местностни в близост до района на инцидента.
Причините за възникването тепърва ще се уточняват. Районът е отцепен и не се допуска достъп на външни лица. Ще бъде поставена мобилна станция за измерване на качеството на въздуха в гр. Плачковци, поради разпространението на гъстия дим в голям периметър.
На мястото на инцидента са началници и екипи на полиция, пожарна, РИОСВ – гр. Велико Търново, Община Трявна.

Крими
Инцидент във военния завод край Трявна

Инцидент е станал днес, 10 август, във военния завод за боеприпаси в село Белица край Трявна. Кметът на общината Денчо Минев успокои населението и информира, че запалил се камион е причинил взривове в част от складовете на завода.
„Ще бъде задействана Националната система BG – ALERT за опасност. До установяване на точните причини за аварията, достъп до зоната не се допуска“, написа на профила си във фейсбук тревненският кмет.
Към мястото на инцидента са изпратени екипи на пожарна и полиция. „В непрестанна връзка сме с органите на реда, областен управител на област Габрово“, допълва още Минев.
Към момента няма информация за жертви или пострадали. Районът е отцепен.
Поради обгазяване и замърсяване на въздуха, се призовават хората да затварят прозорците на жилищата си, да използват предпазни маски и да не излизат на открито.
Към мястото пътуват и екипи на РИОСВ – гр. Велико Търново за измерване качеството на въздуха.

Крими
Половината парк Маркотея е без осветление заради вандализъм

Системни вандалски прояви оставиха половината парк „Маркотея“ без осветление, информираха от Община Габрово. Счупено е градинското парково осветление, като част от кабелите са прекъснати или изтръгнати.
За да се гарантира безопасността на посетителите, повредените участъци от електрическата мрежа са изолирани, а осветителите са оставени без захранване. Мярката е необходима до намирането на трайно техническо решение, което да ограничи възможностите за вандалски посегателства и да позволи възстановяване на осветлението.
В момента се работи по такова решение. До неговото въвеждане осветителите в засегнатите части на парка ще останат без захранване с цел недопускане на инциденти.
Подобен проблем има и с парковото осветление в зелената зона срещу бившия Дом на книгата. Градинските осветители там също са обект на системни вандалски посегателства и са възстановявани многократно.
Община Габрово призовава гражданите да пазят общинската инфраструктура и при установяване на вандалски прояви да сигнализират своевременно компетентните органи.

-
Новинипреди 7 дниГаброво преминава към електронно таксуване в градския транспорт
-
Културапреди 5 дниГаброво е кандидат за европейска столица на културата през 2032 г
-
Новинипреди 6 дниКак става таксуването в градския транспорт на Габрово?
-
Кримипреди 6 дниНазначават химическа експертиза по катастрофата със загинал на Шипка моторист
-
Културапреди 6 дниВенцислав Симеонов: Градският часовник е символ на просперитета
-
Любопитнопреди 4 дни„Персеиди и китари“ събира младежи под звездите за трета поредна година
-
Кримипреди 4 дниУсловна и парична глоба за причинилите мелето на ул.“Митко Палаузов“
-
Любопитнопреди 4 дниГрупа Молец пристига за Младежкия фестивал „Тук и сега“









