Свържи се с нас

Новини

Младежки клуб „Българи” отбеляза своя 4-ти рожден ден

Published

on

© Copyright 2011 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Водещата в община Дряново и област Габрово младежка организация „Българи” отбеляза своя 4-ти рожден ден. Клубът на младите хора е неправителствена организация създадена и управлявана от тях самите, чиято цел е да преследват мечтите и приоритетите си, за един по-добър и качествен живот за младежта.

„В изминалите четири години извървяхме труден път на развитие, присъщ за всяка нова структура и доказахме, че въпреки младостта и неопитността си можем да вървим напред. Срещахме трудности, но с общи усилия и с помощ от нашите партньори съумяхме да се справим с почти всичко“, твърди председателят на Младежки клуб „Българи” Пламен Обрешков.

Заедно с Община Дряново МК „Българи” домакинства три Национални младежки срещи, в които показа своя съществен принос за развитието на младежката политика в страната ни.
Клубът съвместно с Община Дряново станаха инициатори и учредители на пърия в България Областен младежки съвет, създаде в края на 2010 година с подкрепа и партньорство между всички общини на територията на област Габрово, и техните младежки организации и активни млади хора.

Въпреки крехката си възраст МК „Българи” осъществи редица значими проекти, като: „Младите хора, местната власт и медиите – обединени в структурния диалог”; „ДНЕС – Дейности за насърчаване на етническата солидарност” и „За да има утре”, които се реализира в момента.

Тази година се очаква акредитиране на Младежки клуб „Българи”, като посрещаща и изпращаща организация на доброволци по Програма „Младежта в действие” (Дейност 2, Европейска доброволческа служба).

Партньори на клуба в тези години са: Община Дряново; Народно Читалище „Развитие-1869” Дряново; Общински съвет по Наркотични вещества към Община Габрово; областният ежедневник в. „100 вести”; Областният младежки съвет; Национален Младежки форум България; Български младежки червен кръст; Община Трявна и СОУ „П.Р. Славейков” в Трявна; както и ПТГ”Димитър Крусев”, ПГИ”Рачо Стоянов”, СОУ „Максим Райкович” в Дряново.

„Подкрепата на всеки наш партньор е ценна, ала най-безрезервна и значима помощ в годините оказва Община Дряново“, сподели Пламен Обрешков. Той призовава младите хора, които желаят да осмислят правилно свободното си време да се присъединят към Младежки клуб „Българи”.

Можете да ни намерите и във Фейсбук на :
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

Габрово преминава към електронно таксуване в градския транспорт

Published

on

Ерата на хартиените билети в градския транспорт на Габрово приключва официално на 6 август, когато Общинско пътническо дружество въвежда безконтактна електронна система за таксуване.

Промяната беше обявена по време на финалната конференция по проекта за модернизиране на обществения транспорт, реализиран с финансиране по Националния план за възстановяване и устойчивост на обща стойност 5,2 милиона евро.

От 6 август новата система ще бъде достъпна за всички жители и гости на града, които ще могат да закупуват и валидират превозни документи по модерен и удобен начин. Преди пускането ѝ в експлоатация общината и превозвачът ще проведат разяснителна кампания, целяща да улесни пътниците в прехода към новия начин на пътуване.

През тази седмица поетапно ще бъдат представени всички основни функции на системата. Проектът, в рамките на който се въвежда електронното таксуване, обхваща и общините Габрово и Севлиево и съчетава три основни направления – развитие на екологичния транспорт, повишаване на пътната безопасност и въвеждане на интелигентни транспортни решения.

По думите на кмета на Габрово Таня Христова, инвестицията е поредна стъпка към амбицията общественият транспорт да бъде достъпен, качествен, точен и екологичен, а не финал на процеса на модернизация.

Сред другите резултати от проекта е закупуването на девет нови електрически автобуса – четири 12-метрови и пет компактни, за чиято експлоатация са изградени седем зарядни станции.

В рамките на инвестицията беше отбелязан и първият по рода си в България редовен курс с електробус по линията Габрово – София, въведен през септември 2025 година.

По отношение на пътната безопасност в Габрово са осветени допълнително 31 пешеходни пътеки, а при седем училища са монтирани соларни пътни знаци и предпазни парапети.

Партньорът по проекта, община Севлиево, е осветил 60 пешеходни пътеки и е изградил близо километър велосипедна алея.

Зареди още

Крими

61-годишен мъж загуби живота си след катастрофа с мотор

Published

on

61-годишен мъж от севлиевското село Шумата загуби живота след като катастрофира с мотор.

Тежкият инцидент е станал в събота, 1 август, около 10.00 часа в прохода Шипка. По данни на полицията мотористът е самокатастрофирал.

На място незабавно е бил изпратен полицейски екип, който установил самоличността на водача. Той е бил транспортиран в габровската болница, където по-късно починал.

Според първоначалната информация водачът се е ударил в крайпътната мантинела.

Причините за инцидента са в процес на изясняване.

Зареди още

Новини

Денислав Иванов от ШК „Орловец 1997“ стана първи на турнир

Published

on

Състезателят на ШК „Орловец 1997“ Габрово Денислав Иванов спечели градския шахматен турнир в Дряново при мъжете.

Той бе посветен на дългогодишния треньор и състезател на Дряново Марин Денев и се организира от Община Дряново и НЧ „Дряновска пробуда 2008“.

Денислав Иванов, който мери сили в турнира за възрастни, заслужено се нареди първи и грабна купата и златния медал.

13-годишният Стефан Тотев и 10-годишният Иван Екимов също се включиха в турнира за възрастни. Стефан беше на крачка от медала, като се нареди на 4-то място.

Достойно в турнира за големи се представи и 10-годишният Иван Екимов. Всички участници получиха грамоти и натрупаха ценен опит.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица