Свържи се с нас

Любопитно

Млади хора ще даряват прегръдки против тютюнопушенето в центъра на Габрово

Published

on

© Copyright 2011 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Кампания под мото „Аз не пуша! Не пуши с мен и ти!” организират Регионалната здравна инспекция, Община Габрово и Ученически младежки съвет по повод Международния ден без тютюнопушене – 17 ноември.

Главното събитие ще се състои утре /17 ноември/ на пешеходната зона на ул. Радецка в Габрово, където млади хора, преоблечени като пожарникари и лекари ще даряват безплатни прегръдки и ще раздават информационни материали.

Идеята е, че тютюнопушенето е след основните причини за възникването на пожари както и сериозен фактор при проблеми със здравето.

Можете да ни намерите и във Фейсбук на :
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Любопитно

Основни характеристики на бойните пистолети и как да изберете най-подходящия

Published

on

Бойните пистолети са компактни и ефективни оръжия, които се използват широко от полицията, военните, както и за спортна стрелба. Ако обмисляте покупка на подобно оръжие е важно да разберете основните му характеристики и предназначение и в тази статия ще разберем кои са те.

Видове бойни оръжия

Основното разделение, на което искаме да наблегнем, е между пистолет и револвер. Всеки от тях се отличава със специфичен механизъм на действие, като най-важното, което да помните, е:

  1. Пистолети

При тях патроните се намират в пълнител, поставен в ръкохватката. След натискане на спусъка куршумът се изстрелва от цевта, а гилзата се изхвърля. После мястото на използвания патрон се заема от нов. По същество те са самозареждащи, тоест, техният принцип на работа е полуавтоматичен. И, макар да съществуват изцяло автоматични механизми на действие, този тип оръжия са забранени и не се продават.

  1. Револвери

Тук патроните се поставят във въртящ се цилиндър, наречен барабан, който се завърта след стрелба, за да премине към следващата позиция. Точно това действие позволява бърз повторен изстрел. Презареждането им, обаче, е по-бавно, а пълнителят – с по-малък капацитет.

Без значение дали сте избрали пистолет, или револвер, във всеки случай ще ви е необходимо разрешително за притежание.

Основни характеристики на бойните пистолети

При избора на подобен продукт е важно да обърнете внимание на следните характеристики:

  1. Калибър

Калибърът е диаметърът на патрона и определя мощността и пробивната му способност. Изборът зависи от предназначението на пистолета и личните предпочитания на стрелеца.

  1. Размер и тегло

Избраните продукти трябва да предлагат баланс между компактност и ефективност. Моделите с малък размер и леко тегло са подходящи за скрито носене и самозащита, докато по-големите са предпочитани за служебна употреба и спортна стрелба.

  1. Капацитет на пълнителя

Бойните пистолети се предлагат с различен капацитет на пълнителя, като стандартът варира от 7 до 17 патрона. Барабаните на револверите, от друга страна, обикновено са с между 6 до 8 позиции, обясняват експертите на Заримекс.

Важно е да помислите и за механизма на задействане, дали ще трябва предварително освобождаване на предпазителя, или само натискане на спусъка.

Това са основните особености на бойните пистолети, на които е важно да обърнете внимание при избор. Винаги, разбира се, трябва да се съобразявате със законите за закупуване и носене на оръжие, както и да познавате правилата за обезопасяването му.

Зареди още

Любопитно

Севлиево е първият град от турнето на актьора Димитър Маринов

Published

on

Известният актьор Димитър Маринов, който през 2019 г. стана първият български актьор, качил се на сцената на “Оскар”-ите по време на 91-вата церемония, след като филмът „Зелената книга“, в който той участва, спечели наградата за най-добър филм, ще гостува в Севлиево на 7-ми май.

Той пристигна преди няколко дни в България, за да участва в дует с Дивна, която влезе в образа на Хилда в „Като две капки вода“. Както винаги, актьорът представи едно към едно образа на своя учител – големият Тодор Колев.

През 2020 г. Димитър Маринов спечели място във формата „Като две капки вода“, но благородно отстъпи мястото си, защото (както той казва), “няма нужда от награди, а желание да раздава своите знания”. Към момента популярният в Холивуд актьор е преподавател по актьорско майсторство в САЩ. Срещата с него е по инициатива на Община Севлиево и включва представяне на пътеводителите по актьорска подготовка, чиито автор е Маринов. Книгите му “Към сцената“ и „Към екрана“ излязоха в края на 2024 г. под знака на издателство „АЗ-БУки“, печатът е на www.artniton.com.

Официалната премиера на заглавията започва от Севлиево – в 17.30 часа в сградата на Общината.

„Нашата форма на работа е строго индивидуална в партньорство. Актьорството е точно този съзнателен избор, който идва от вярата вътре във вас. То е начин на живот. Имам класове в САЩ, в които работят по четири сесии и им казвам директно кой става и кой не, според мен. Актьорлъкът е дарба – той е вид мислене. Аз не мога да ви науча на актьорско майсторство – никой не може. Ние можем само да ви придадем похвати, практики, с които да ви помогнем да откриете себе си”, споделя пред младите хора Димитър Маринов. С харизмата си и естественото си поведение, Димитър Маринов пленява всяка аудитория.

Всеки, който има интерес към литературата и киноизкуството ще има чудесна възможност да се запознае лично с актьора и да почерпи вдъхновение от неговия професионален път. Животът му е като филмова лента, с много обрати и събития, но примерът му да не се отказва да се бори е много мотивиращ.

Зареди още

Любопитно

„Семе българско“ – кога, къде, какво?

Published

on

На 26 и 27 април севлиевци и гостите на града ще преживеят магията на един от най- българските фестивали – „Семе българско“. За неговото единадесето издание организаторите са подготвили пъстра програма, пълна с музика, добро настроение, споделена мъдрост, красота и аромат.  

Фестивалните дни ще ни срещнат с майстори на художествени занаяти от близо и далеч, ще ни потопят в далечните времена на създаването на българската писменост, ще се учим да разчитаме древни тайни и да се вслушваме в гласа на корените си.   

Богатата музикална програма обещава добро настроение, песни и танци, събрали в себе си усещането за България – такава, каквато я носим в сърцата си. Ще тропнем не едно хоро с ансамбъл „Загоре”, ансамбъл „Развитие”, ФТФ „Боженци”, ТК „Хопни ми, тропни ми”, ще притихнем от омаята на космическия глас на Валя Балканска и на неповторимата мелодия на гайдата на Петър Янев, ще се докоснем до таланта на звездната Йорданка Христова, ще приветстваме младите изпълнители от „Upstreem Voices“ и ще се насладим на изпълненията на Йордан Петев от „Гласът на България” + Live band. 

Ще срещнем 11 съвременни будители, сред които: Валя Балканска, Аида Марковска – холистичен и родов терапевт, доц. д-р Катя Узунджалиева – директор на Института по растителни генетични ресурси „К. Малков“ – Садово, основателят на фондация „Искам бебе” – Радина Велчева,  учителя по история от Свиленград – Димитър Гилев, Уста Дарин Божков – трето поколение потомствен дърворезбар, наследник на тревненската резбарска школа, Иван Андонов от „Дар Лимец”, режисьорът – историк Любомир Радев – създател на филмовата поредица „Древната Цивилизация”, Миглена Чаталова – майстор-тъкач от Велико Търново и Христо Иванов – Христо Ашламинатора – инструктор по Природа.  

Ще преживеем емоцията „11 мига от България” с фотоизлобжа на Радослав Първанов. Ще ни посрещнат зони „ДОБРОдарие”, „Родно”, „Харно”, „Китно”, „Ръкотворие” , Фермерски пазар „ОТ БГ” и др. Ще аплодираме участниците в традиционния конкурс „Никой не е по-голям от хляба”. Ще подкрепим благотворителната кампания, насочена към семейни двойки с репродуктивни проблеми от Севлиево и заедно ще случим добро в името на живота. 

А децата ще разгърнат талант в ателиета за рисуване с водната техника „Ебру, за изработка на хвърчила, свещи и Чичкотревичковци, ще месят хляб с „Дар лимец” и още, и още.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица