Свържи се с нас

Новини

Хванаха бракониери и на язовир “Христо Смирненски”

Published

on

снимка: ИАРА

Рутинна проверка на язовир “Христо Смирненски” са извършили инспектори от сектор „Рибарство и контрол“ на Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури /ИАРА/ Габрово.  В хода на проверката, контролните органи са открили и извадили от водата 150 метра бракониерски мрежи. Уловената в тях близо 20 кг. риба /речен кефал и бала риба/ е освободена и върната във водоема. Мрежите са иззети и е съставен констативен протокол срещу неизвестен извършител.

Инспекторите са намерили още мрежи, но са решили да ги оставят във водата и да изчакат лицата, които са ги поставили. Не след дълго бракониерите се появяват и започват да вадят мрежите и улова. Инспекторите на ИАРА сигнализирали на служители от РУ «Полиция» Габрово и подстъпите към язовира били блокирани от автопатрулен екип и служителите на ИАРА. Контролните органи, спирели за проверка джип с марка “Дайхатсу Фероза“ с който пътували бракониерите. Установено било, че двамата нарушители с инициали В.М. и Х.И са от Габрово. В автомобила са открити мрежи, гумена лодка с гребла, уловена риба и други бракониерски атрибути. Мрежите са били с обща дължина 650 метра, а уловената риба е 40 кг. от видовете – каракуда, речен кефал, пъстърва и бяла риба. На нарушителите са съставени актове за незаконен превоз на риба без документи за произход и за извършване на стопански риболов без разрешително. Мрежите и лодката са конфискувани, а иззетата риба е дарена на Дом за стари хора в село Стоките, община Севлиево.

Можете да ни намерите и във Фейсбук на :
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

Габрово преминава към електронно таксуване в градския транспорт

Published

on

Ерата на хартиените билети в градския транспорт на Габрово приключва официално на 6 август, когато Общинско пътническо дружество въвежда безконтактна електронна система за таксуване.

Промяната беше обявена по време на финалната конференция по проекта за модернизиране на обществения транспорт, реализиран с финансиране по Националния план за възстановяване и устойчивост на обща стойност 5,2 милиона евро.

От 6 август новата система ще бъде достъпна за всички жители и гости на града, които ще могат да закупуват и валидират превозни документи по модерен и удобен начин. Преди пускането ѝ в експлоатация общината и превозвачът ще проведат разяснителна кампания, целяща да улесни пътниците в прехода към новия начин на пътуване.

През тази седмица поетапно ще бъдат представени всички основни функции на системата. Проектът, в рамките на който се въвежда електронното таксуване, обхваща и общините Габрово и Севлиево и съчетава три основни направления – развитие на екологичния транспорт, повишаване на пътната безопасност и въвеждане на интелигентни транспортни решения.

По думите на кмета на Габрово Таня Христова, инвестицията е поредна стъпка към амбицията общественият транспорт да бъде достъпен, качествен, точен и екологичен, а не финал на процеса на модернизация.

Сред другите резултати от проекта е закупуването на девет нови електрически автобуса – четири 12-метрови и пет компактни, за чиято експлоатация са изградени седем зарядни станции.

В рамките на инвестицията беше отбелязан и първият по рода си в България редовен курс с електробус по линията Габрово – София, въведен през септември 2025 година.

По отношение на пътната безопасност в Габрово са осветени допълнително 31 пешеходни пътеки, а при седем училища са монтирани соларни пътни знаци и предпазни парапети.

Партньорът по проекта, община Севлиево, е осветил 60 пешеходни пътеки и е изградил близо километър велосипедна алея.

Зареди още

Крими

61-годишен мъж загуби живота си след катастрофа с мотор

Published

on

61-годишен мъж от севлиевското село Шумата загуби живота след като катастрофира с мотор.

Тежкият инцидент е станал в събота, 1 август, около 10.00 часа в прохода Шипка. По данни на полицията мотористът е самокатастрофирал.

На място незабавно е бил изпратен полицейски екип, който установил самоличността на водача. Той е бил транспортиран в габровската болница, където по-късно починал.

Според първоначалната информация водачът се е ударил в крайпътната мантинела.

Причините за инцидента са в процес на изясняване.

Зареди още

Новини

Денислав Иванов от ШК „Орловец 1997“ стана първи на турнир

Published

on

Състезателят на ШК „Орловец 1997“ Габрово Денислав Иванов спечели градския шахматен турнир в Дряново при мъжете.

Той бе посветен на дългогодишния треньор и състезател на Дряново Марин Денев и се организира от Община Дряново и НЧ „Дряновска пробуда 2008“.

Денислав Иванов, който мери сили в турнира за възрастни, заслужено се нареди първи и грабна купата и златния медал.

13-годишният Стефан Тотев и 10-годишният Иван Екимов също се включиха в турнира за възрастни. Стефан беше на крачка от медала, като се нареди на 4-то място.

Достойно в турнира за големи се представи и 10-годишният Иван Екимов. Всички участници получиха грамоти и натрупаха ценен опит.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица