Новини
District R Auto-Moto Fest стартира на летище „Алфа-Метал“ край Габрово

На 28 и 29 юни на летище „Алфа-Метал“ край Габрово, известно още като летище „Междене“, ще се проведе първото издание на District R Auto-Moto Fest. Авто-мото събитието има изложбен характер и събира на едно място автомобили и мотоциклети с акцент върху Honda и Acura.
Освен за собственици на двете марки то е подходящо за всеки, който желае да прекара един хубав уикенд сред интересни автомобили и мотоциклети и да се забавлява. Програмата включва дейности и игри за семейства с малки деца. Организатор на феста е District R – неформално обединение на авто и мото ентусиасти, които през последните три години провеждат срещи и събития за феновете на японските автомобили.
Гост на първото издание е Мото академия – гр. София, която предлага мотоциклетно обучение и за начинаещи, и за състезатели. Нейните специалисти ще споделят опит, ще помагат на мотористите да усъвършенстват уменията си, да подобрят контрола над машините си и да се чувстват по-уверени.
През първия ден, 28 юни, Мото академия ще проведе игра „Майсторско управление на мотор“. В неделния ден на пистата ще се проведе – „Майсторско шофиране на автомобил“, организирано с помощта на Автомобилен спортен клуб „АРА Моторспорт“.
Програмата включва и много други тематични игри с награди. За посетители са организирани две зони. В изложбената могат да видят подбрани автомобили и мотоциклети – от класически до модерни, както и тунинговани. Зоната за отдих предлага храни и напитки. За най-малките е обособен Детски кът.
Билетите за събитието са еднодневни – 10 лв., и двудневни – 15 лв. За деца до 12 години и хора в неравностойно положение входът е свободен. Билети могат да се купят на място, онлайн от EPAYGO и в касите на EasyPay в страната. Организаторите препоръчват предварително закупуване на билети за по-бърз достъп до летището.
Програма District R Auto-Moto Fest 2025

28 юни, събота
10:00 ч. – Отваряне на входа за посетители;
11:00 ч. – Официално откриване на първото издание на District R Auto-Moto Fest. Обявяване на игрите за първия ден и записване за тях:
• Майсторско управление на мотор;
• Най-шумен автомобил;
• Най-шумен мотор;
• Игри с публиката, организирани от Stay Tuned – най-бърза смяна на гума и други;
• Конкурс „Най-готина двойка на феста“.
16:30 ч. – Обявяване на победителите от игрите и награждаване;
17:00 ч. – Приключване на първия ден.
29 юни, неделя
10:00 ч. – Отваряне на входа за посетители;
11:00 ч. – Обявяване на игрите за втория ден и записване за тях:
• Майсторско шофиране на автомобил;
• Отборна игра с публиката;
• Най-добър визуален тунинг;
• Най-нисък автомобил;
• Автомобил на публиката;
• Мотоциклет на публиката.
16:30 ч. – Обявяване на победителите от игрите и награждаване;
17:00 ч. – Закриване на първото издание на District R Auto-Moto Fest 2025.
(Програмата може да претърпи незначителни промени)
Партньори и спонсори на събитието са: Bardahl България – Световен лидер в производството на автомобилни масла и добавки, Stay Tuned – Основен дистрибутор и инсталатор на въздушно окачване, coilovers и джанти, Nastauto – Магазин за тунинг части с богата селекция от спортни окачвания, изпускателни системи и други решения за автомобила, Tuning Cars Varna – Магазин за тунинг части и аксесоари за автомобили, Мото академия – Курсове за повишаване на квалификацията и усъвършенстване на уменията, Автомобилен спортен клуб „АРА Моторспорт“ – Габрово и други.
Линкове към събитието:
https://www.facebook.com/events/2113492862396459/
https://districtrfestbg.com/
https://epaygo.bg/1400223861.


Крими
Тежка катастрофа със загинал на пътя между Габрово и Севлиево

83-годишен мъж загина при тежка катастрофа, станала на 26 декември на пътя между Габрово и Севлиево.
Произшествието е настъпило около 15.35 часа в района на разклона за село Новаковци, оповестиха днес от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово.
На място е били установено, че инцидентът е възникнал между “Ауди А4“, движещо се в посока към Габрово, управлявано от 24-годишен, и насрещно движещо се “Рено Туинго“, управлявано от 83-годишния мъж.
При катастрофата пострадали още водачът и пътниците в “Ауди“-то, които са без опасност за живота.
Причините за пътнотранспортното произшествие са в процес на изясняване. Работата по случая продължава под надзора на Окръжна прокуратура Габрово.

Крими
Натоварени празници за огнеборците и спасителите в региона

Въпреки празничните дни и семейната атмосфера около Коледа, габровските пожарникари и спасители отново останаха на пост и реагираха на десетки сигнали за произшествия в периода от 23 до 29 декември 2025 г.
Само за седмица звената на Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Габрово са се отзовали на 36 сигнала, сред които пожари, паднали дървета, оказване на техническа помощ и дори пътнотранспортно произшествие.
Особено натоварен се оказа 25 декември (Коледа), когато пожарникарите реагираха на 11 различни сигнала в рамките на едно денонощие. Най-често помощта им е била търсена заради паднали дървета вследствие на силния вятър и снеговалежа в региона, които затрудниха движението по пътищата в областта.
Служителите на пожарните служби в Габрово, Дряново, Трявна и Севлиево са се включили в най-малко 10 случая на паднали дървета, които пречели на движението по пътища и улици в населените места.
Сериозен дял от сигналите заемат и пожарите в комини – общо 9 случая за седмицата. За щастие, при нито един от тях няма нанесени материални щети, но причините остават едни и същи – непочистени комини и неправилна експлоатация на отоплителни уреди.
През периода огнеборците са реагирали и на няколко пожара с материални загуби – пожар на газова бутилка на тераса в жилищна сграда в Дряново, къща и гараж в Габрово, както и на пътнотранспортно произшествие на пътя Габрово – Севлиево.

Култура
Три златни медала за Музикален клуб „Весела“ от клавирния конкурс „Орион“

Младите пианисти от Музикален клуб „Весела“ отново доказаха своя висок професионализъм и талант, като спечелиха впечатляващи отличия на престижния Национален клавирен конкурс „Орион“, проведен в София през 2025 година. Три златни медала завоюваха Полина Флориду (11 клас), Мира Русинова (9 клас) и Кристина Стефанова (4 клас), които безапелационно грабнаха първите награди в своите възрастови групи.
Техните блестящи изпълнения впечатлиха журито и публиката, като още веднъж доказаха, че Музикален клуб „Весела“ е средище на изключителни млади таланти. Сребърни медали в надпреварата заслужиха Адриана Кънева (12 клас) и Ай Хасегава (10 клас), а бронзово отличие донесе Иво Велков (9 клас).


Всички участници впечатлиха журито, съставено от преподаватели и пианисти от Националната музикална академия. Председателят на журито, проф. Борислава Танева, отправи специални поздравления към клавирния педагог Весела Пенева за нейната всеотдайност, високо ниво на подготовка и забележителните постижения на нейните ученици.


Конкурсът „Орион“ се провежда вече пета поредна година в къщата-музей „Панчо Владигеров“ – място, което носи духа и вдъхновението на един от най-великите български композитори.


Събитието обединява както любители пианисти, така и ученици от музикалните училища, а тази година към тях се присъединиха и млади композитори, които представиха свои клавирни творби. Задушевната атмосфера в дома на Владигеров и срещата с изкуството на връстниците им мотивира младите музиканти за нови постижения и вдъхновения.


-
Кримипреди 10 часаТежка катастрофа със загинал на пътя между Габрово и Севлиево
-
Новинипреди 6 дниБъдни вечер е! Денят преди Рождество Христово!
-
Любопитнопреди 12 часаГаброво изпраща отминаващата 2025 година на 30 декември!
-
Новинипреди 4 дниДнес е вторият ден от Коледа – Денят на бащата
-
Новинипреди 5 дниЧестито Рождество Христово!
-
Културапреди 11 часаТри златни медала за Музикален клуб „Весела“ от клавирния конкурс „Орион“
-
Новинипреди 3 дниОтбелязваме Стефановден!
-
Кримипреди 10 часаНатоварени празници за огнеборците и спасителите в региона






