Свържи се с нас

Новини

Димитър Маринов ще гостува в Габрово

Published

on

На 6 юни в Младежки център – Габрово ще се проведе среща с Димитър Маринов – български актьор с утвърдено име както у нас, така и на световната сцена. Познат на публиката от ролята си във филма „Зелената книга“, той остава в историята като първия българин, стъпил на сцената на наградите „Оскар“ като част от екипа на именно тази продукция, спечелила приза за най-добър филм.

Гостуването му в Габрово включва две последователни събития. В 15:00 часа ще се състои семинар, насочен към младежи на възраст между 13 и 29 години. Форматът предвижда споделяне на професионален опит и дискусия, която ще позволи на участниците да се докоснат до реалността на работата в кино и телевизия, отвъд обичайното зрителско възприятие. Входът е свободен, но участието изисква предварително записване чрез онлайн формуляр, който младежите биха могли да открият тук. Но също така и на фейсбук страницата на Младежки център – Габрово.

Втората част на срещата започва в 18:30 часа и е представяне на двете му книги – „Към сцената“ и „Към екрана“. За разлика от семинара, това събитие е отворено за хора от всички възрасти и предоставя възможност за запознаване с един различен прочит на професията актьор – през личната перспектива на човек, преминал пътя от театралната сцена до големия екран. Димитър Маринов започва кариерата си в САЩ през 2009 година, когато подписва с агенцията „Wilhelmina/Aperture“ в Бевърли Хилс.

Още първият му кастинг води до роля във филма „Act of Valor“ (2012), последван от редица участия в сериали, филми и реклами. В годините си партнира с актьори като Кийфър Съдърланд, Матю Пери и Зак Галифианакис, както и с режисьори от ранга на Питър Фарели и Стивън Спилбърг.

Сред по-значимите му участия са рекламни кампании за Nikon, Amazon, Nissan и други. През 2018 година основава собствено актьорско студио в САЩ, а година по- късно открива първата българска академия за екранни изкуства в София, базирана на своя авторска програма. Именно от този преподавателски и практически опит се раждат и двете му книги, които ще бъдат представени в Габрово.

Събитието се организира с подкрепата на Община Габрово и Младежки център – Габрово, като част от усилията за създаване на среда, в която младежите могат да се срещнат с хора от реалната професионална практика. Семинарът и представянето ще се проведат в залите на Младежкия център, с вход свободен за всички желаещи.

Икономика

НАП напомня: Абитуриентите плащат сами здравните си!

Published

on

Учениците, които са завършили средното си образование тази година и са се дипломирали, но не са започнали работа веднага, трябва сами да внасят здравните си осигурителни вноски. Същото важи и за зрелостниците, които ще бъдат студенти редовно обучение, напомнят от Националната агенция за приходите.

За периода от завършване на средното до започване на висшето си образование или работа на трудов договор те трябва да внесат здравните си осигуровки за своя сметка в размер на 43,08 лв. месечно.

Причината за това е, че абитуриентите не попадат в нито една от категориите – ученици или студенти, поради което не отговарят на условията за здравно осигуряване за сметка на държавния бюджет, както и не упражняват трудова дейност, за която подлежат на здравно осигуряване на съответното основание по реда на Закона за здравното осигуряване.

В тези случаи завършилите средно образование трябва да подадат декларация образец №7 – за възникване на задължение за внасяне на здравноосигурителните вноски. Документът се подава до 25-о число на месеца, следващ месеца, през който е възникнало задължението за осигуряване. Тогава е и срокът за плащането на тези вноски, напомнят от НАП.

В рубриката „Здравно осигуряване” на интернет страницата на приходната агенция е поместена и информацията за попълване и подаване на декларация образец №7. Формулярът се подава в офис на НАП, по пощата с обратна разписка или чрез електронната услуга на приходната агенция „Приемане на декларация образец №7 „Данни за възникване на задължение за внасяне на здравноосигурителни вноски“, достъпна с персонален идентификационен код (ПИК) или електронен подпис (КЕП).

При допуснати повече от три неплатени здравноосигурителни вноски за последните три години, зрелостникът ще се окаже с прекъснати здравноосигурителни права и няма да има достъп до безплатни здравни услуги, осигурени от Националната здравноосигурителна каса, напомнят още от НАП. За здравноосигурителни вноски, които не са направени в срок, се начислява законова лихва. Справка за размера на дължимите здравноосигурителни вноски и лихвите към тях може да се направи чрез електронната услуга „Здравноосигурителен калкулатор“, която е със свободен достъп в Е-портала на НАП.

Гражданите могат да направят справка за здравноосигурителния си статус, както и да проверят периодите, за които им липсват здравноосигурителни вноски, чрез електронната услуга на НАП, която е със свободен достъп в Портала на НАП.

Справка за здравния статус клиентите на администрацията могат да направят и на телефон: 0700 18 700 на цена, съгласно тарифата на съответния оператор. Услугата е автоматична и изисква само въвеждане на ЕГН чрез клавиатурата на телефона. Освен това системата дава информация и за всички месеци по години, за които липсват данни за здравно осигуряване на лицата.

Справката за здравноосигурителен статус по телефона работи 7 дни в седмицата, 24 часа на ден. Информация за попълване и подаване на декларация образец №7 и внасяне на здравните вноски може да се намери в You Tube канала на НАП, сайта на приходната агенция или на телефони: 0700 18 700; +359 2 9859 6801 на цена, съгласно тарифата на телефонния оператор.

Зареди още

Крими

31-годишен, забил брадва в главата на мъж, ще лежи 15 години в затвора

Published

on

По обвинение на Окръжната прокуратура в Габрово, 31-годишен мъж беше осъден на 15 години затвор за убийство на съжителя на майка си.      

С.А.  бе признат за виновен от Окръжен съд-Габрово в това, че на 8 февруари 2024 г. в севлиевското село Градница, умишлено умъртвил 73-годишен мъж, с когото майка му съжителствала.

Смъртта на мъжа била причинена чрез нанасяне на удар с брадва по лявата част на лицето и шията, от което настъпила остра и несъвместима с живота кръвозагуба.         

В хода на досъдебното производство по отношение на С.А. е била взета мярка за неотклонение „задържане под стража“.         

За извършеното престъпление по чл. 115 от НК  С.А. е осъден на 15 години лишаване от свобода, при първоначален строг режим на изтърпяване.

Зареди още

Крими

19-годишен габровец измъкна 20 бона и злато от баба и горчиво съжали

Published

on

За броени дни криминалисти установиха габровец, съпричастен към телефонна измама. Действията по разследването започнали след подаден сигнал на 12 юни от 74-годишна жена.

Възрастната дама била въведена в заблуждение, че оказва съдействие на полицията. Жената предала на непознат около 20 000 лева и инвестиционно злато. В рамките на образуваното досъдебно производство били проведени оперативно-издирвателни, в резултат на които бил задържан 19-годишният.

Парите и златните монети били намерени и възстановени.

Криминалистите отново припомнят, че полицията не иска пари от гражданите, за да залавя извършители на престъпления. Институциите не събират пари на ръка. Искането на пари по телефона е категоричен знак за измама. Не помагайте на измамниците!

При всяко съмнително обаждане с искане на пари, незабавно позвънете на тел. 112 и се свържете с близките си!

Схемите на телефонните измамници са разнообразни: оказване на съдействие при провеждане на полицейска акция по залавяне на измамници; спешна операция на близък; внасяне на гаранция; печалба от томбола или телевизионна игра; баене за разваляне на магия; предоставяне на социални помощи; ремонт на жилище; даване на капаро за покупка на климатици или телевизори и други.

В никакъв случай не изпълнявайте указания, в които ви искат пари по телефона, независимо кой и по какъв повод отправя искането! Не предоставяйте лични данни на свои близки по телефона! Не предприемайте даване на пари на непознати, представящи се за посредници или доверени лица, защото това е сигурен знак за измама!

Ако все пак имате съмнение, че се обажда близък човек, първо да опитайте да се свържете с него чрез свой съсед или познат, по възможност от телефон, различен от този, на който сте получили обаждането.

Предупредете вашите възрастни родители, близки или съседи да бъдат предпазливи и да не се доверяват на обаждания от страна на непознати. При подобни случаи и при възникване на каквито и да е съмнения, сигнализирайте на ЕЕН 112 или потърсете помощ в най-близкото районно управление.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица