Свържи се с нас

Култура

Габрово ще отпразнува 24 май с шествие, молебен и почит към делото на Кирил и Методий

Published

on

С тържествен молебен, литийно шествие и празничен парад на образователните и културни институции, Габрово ще отбележи 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, българската азбука, просвета и култура и славянската книжовност.

Празничната програма започва в 09:30 ч. с тържествен молебен в храм „Успение на Пресвета Богородица“. Веднага след него, от 09:45 ч., ще тръгне литийно шествие до паметника на Васил Априлов, където ще бъдат поднесени цветя в знак на признателност. В 10:00 ч. по централните улици на града ще премине тържественото шествие на детските градини, училищата, Технически университет – Габрово, културни и просветни институции, както и граждани, които ще се включат в празника.

С цел обезпечаване на сигурността по време на честванията се въвежда временна организация на движението в централната градска част. За периода от 09:00 до 13:00 ч. движението на моторни превозни средства ще бъде преустановено по следните улици: ул. „Брянска“ – от кръговото кръстовище при Консултативна поликлиника до мост „Игото“ ул. „Скобелевска“ бул. „Априлов“ – от пресечката с ул. „Възраждане“ до Централна поща ул. „Юрий Венелин“ ул. „Св. Св. Кирил и Методий“ ул. „Райчо Каролев“ ул. „Лазар Донков“ ул. „Иван Гюзелев“ бул. „Априлов“ – в посока от Шиваров мост до кръговото при бензиностанция OMV.

Промени ще има и в движението на градския транспорт. Автобусите на Общински пътнически транспорт, които се движат по направление север–юг, ще обръщат при Автогара Габрово, а тези по направление юг–север – при Шиваров мост.

Община Габрово призовава всички участници в движението да проявят разбиране, да спазват въведените ограничения и да следват указанията на контролните органи, за да бъде празникът безопасен и спокоен за всички.

Култура

При висок интерес премина „Нощ на музеите“ в Дряново

Published

on

При висок интерес премина тазгодишното издание на „Нощ на музеите“ в Дряново на 16 май, организирано за втори пореден път от Исторически музей – Дряново (ИМ-Дряново). Атрактивната програма включваше изложби, театрална адаптация, рецитал, демонстрация и представяне на книга, като събра жители и гости на града в истински празник на културата.

Събитията стартираха в Икономовата къща, където Националният литературен музей (НЛМ) гостува с изложбата „Изкуството да имаш врагове и приятели“, посветена на 120-годишнината от рождението на писателя Орлин Василев. Румяна Пенчева, завеждащ отдел „Фондове и литературно наследство“ в НЛМ, представи живота и творчеството му. Дряновката Райна Чуховска сподели лични спомени от познанството си с автора и с емоционален жест дари ценни книги от Василев на музея, които ще обогатят фонда му.

Театрална адаптация по „Криворазбраната цивилизация“ оживя на сцената благодарение на учениците от 4А клас на СУ „Максим Райкович“. Под ръководството на Светла Станева – автор на сценария и режисурата, с много хумор и талант, децата вдъхнаха живот на класическата пиеса, обогатена с много дряновски колорит. Малките актьори подариха на публиката пиеса, изпълнена с енергия, искреност и въображение.

В Лафчиевата къща посетителите имаха възможност да разгледат уникалната изложба „Сътворено от Земята“, представяща 270 минерални образеца от близо 80 находища. Колекцията, дарена от дряновеца Венцислав Панев, бе допълнена с демонстрации на явлението флуоресценция. Публиката бе трогната и от рецитала на групата за изворен фолклор при НЧ „Христо Ботев – 1894“, с. Гостилица, изпълнен в неповторимата атмосфера на Лафчиевата къща, който се превърна в истинско пътешествие из българския фолклор и душевност.

Финалът на културната вечер бе в зала „Колю Фичето“ на ИМ – Дряново, където проф. дин Вера Бонева представи своята книга „Въобщественик: Книга за Чудомир“. Диалогът ѝ с публиката бе и среща с една по-малко известна страна на Чудомир – тази на художник. Чрез изложбата с рисувани акварели „Нашенци“ от Димитър Чорбаджийски – Чудомир, публиката се пренесе в света на неговото художествено творчество.

След думите и цветовете прозвуча музика – нежна и искрена, в изпълнение на дует Анна Верховска и Красимир Димитров.

Зареди още

Култура

Дряново бе домакин на Общото събрание на музеите в България

Published

on

Исторически музей – Дряново бе символичен домакин на годишното Общо събрание на Сдружение „Български музеи“ (СБМ). Форумът се проведе на 14 май, в хотел „Кентавър“ в града на майстор Колю Фичето и събра музейни представители от цялата страна.

За председател на събранието беше избран Иван Христов, директор на ИМ – Дряново, а за секретар Елена Драгостинова, директор на Национален музей „Борис Христов“. Пред присъстващите председателят на Управителния съвет на СМБ Огнян Тодоров предложи дневен ред от 4 точки.

Делегатите гласуваха и приеха отчета за дейността на СБМ за 2024 година, и този за финансовото му състояние. Присъстващите гласуваха още промени в Устава на СМБ, касаещи назначаване на изпълнителен директор, увеличаване размера на годишния членски внос, както и срока, в който той да бъде платен.

Директорът на ИМ – Дряново Иван Христов откри Общото събрание и приветства участниците. Той подчерта, че Сдружението е активна организация, защитаваща интересите на българските музеи. Събитието бе уважено от заместник – кмета на община Дряново Диляна Джеджева. Тя поздрави делегатите и заяви, че в лицето на местната общинска администрация организацията има надежден партньор, с който могат да реализират различни инициативи.

Джеджева изтъкна още, че Историческият музей в Дряново е доказал, че може да се справя с предизвикателствата успешно, привличайки към себе си все повече интерес и посетители по нов начин, чрез събитийност и работа с различни фокус групи.

В края на заседанието СБМ връчи наградите от образователната си инициатива Наградата „Наследство“. Призът за „Музей на годината за 2024“ година получи Регионалният исторически музей в Пазарджик, чийто директор получи наградата. Негови подгласници останаха Националният военноисторически музей – София и Градската художествена галерия в Пловдив.

Зареди още

Култура

Отличиха победителите от конкурса „История, патрони и дарители на моето училище“

Published

on

На 9 май 2025 г. в Актовата зала на Националната Априловска гимназия (НАГ) в Габрово се проведе тържествената церемония по връчване на наградите от националния конкурс за ученици „История, патрони и дарители на моето училище“. Организатори на инициативата са Националната Априловска гимназия и фондация „Радетел“, а събитието е част от Националния календар на Министерството на образованието и науката за изяви по интереси за учебната 2024/2025 г.

Конкурсът се провежда за седма поредна година, като настоящото му издание премина под мотото „През вратите на времето…“. То бе посветено на 190 години от създаването на Първото новобългарско светско училище и 153 години от създаването на Габровската гимназия. Събитието се вписва и в рамките на тазгодишните Априловите дни на културата.

В надпреварата участваха 40 ученици от осем града – Бургас, Варна, Враца, Габрово, Кърджали, Лом, Панагюрище и Перник. Конкурсът включва четири категории: доклад, историческо-литературно есе, разказ и видеоклип/филм. Финалният етап събра широк кръг гости, сред които: Мария Башева-Венкова – областен управител на Габрово, Севдалина Ненкова – директор в Община Габрово, Любка Тинчева – директор на Националния музей на образованието, Катюша Станчева и Деян Дойнов от РУО – Габрово. Журито в състав Росица Тодорова, Паулина Мартинова и д-р Елена Сербинова определи следните победители:

Категория Историческо-литературно есе:
Първа награда – Пресияна Попова (ПЕГ „Йоан Екзарх“, Враца)
Втора награда – Гергана Николова (НАГ – Габрово)
Трета награда – Десислава Маринова (СУ „П. Р. Славейков“, Кърджали)

Категория Доклад:
Първа награда – Християн Георгиев (НАГ – Габрово)
Втора награда (двойна) – Виктория Виткова (Първа езикова гимназия, Варна) и Виктория Димова с Даниела Цонева (НАГ – Габрово)

Категория Видеоклип/филм:
Първа награда – Калина Бърнева (Първа езикова гимназия, Варна)
Втора награда – Диляна Георгиева (СУ „Д. Маринов“, Лом)
Трета награда – Жасмина Бередзе (Първа езикова гимназия, Варна)

Категория Разказ:
Грамота за участие – Десислава Тодорова (НАГ – Габрово)

Преподавателите на отличените ученици получиха благодарствени грамоти. Бяха наградени и двете млади пианистки от музикален клуб „Весела“ – Адриана Кънева и Полина Флориду, които ежегодно радват публиката със своите изпълнения.

Фондация „Радетел“ връчи две ученически стипендии: еднократната бе присъдена на Мартин Петров (НАГ) за принос към авторитета на гимназията, а месечната – на Илина Илиева (НАГ), с цел насърчаване на извънучилищната й дейност.

В приветствието си д-р Елена Сербинова – инициатор на конкурса и създател на фондация „Радетел“, изрази радостта си от развитието на инициативата.“Безкрайно съм поласкана и щастлива да съм отново в Габрово и да присъствам лично на финалния етап на конкурса… Основната цел на фондацията е да подкрепя младите хора да изучават историята на образованието и културата на родния си край“, заяви тя.

Д-р Сербинова благодари на Министерството на образованието и науката за включването на конкурса в официалния календар и отбеляза новия формат, включващ предварително и финално журиране. От създаването на конкурса досега, в него са участвали над 500 ученици от близо 20 области на страната.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица