

Култура
Отличиха победителите от конкурса „История, патрони и дарители на моето училище“


На 9 май 2025 г. в Актовата зала на Националната Априловска гимназия (НАГ) в Габрово се проведе тържествената церемония по връчване на наградите от националния конкурс за ученици „История, патрони и дарители на моето училище“. Организатори на инициативата са Националната Априловска гимназия и фондация „Радетел“, а събитието е част от Националния календар на Министерството на образованието и науката за изяви по интереси за учебната 2024/2025 г.
Конкурсът се провежда за седма поредна година, като настоящото му издание премина под мотото „През вратите на времето…“. То бе посветено на 190 години от създаването на Първото новобългарско светско училище и 153 години от създаването на Габровската гимназия. Събитието се вписва и в рамките на тазгодишните Априловите дни на културата.
В надпреварата участваха 40 ученици от осем града – Бургас, Варна, Враца, Габрово, Кърджали, Лом, Панагюрище и Перник. Конкурсът включва четири категории: доклад, историческо-литературно есе, разказ и видеоклип/филм. Финалният етап събра широк кръг гости, сред които: Мария Башева-Венкова – областен управител на Габрово, Севдалина Ненкова – директор в Община Габрово, Любка Тинчева – директор на Националния музей на образованието, Катюша Станчева и Деян Дойнов от РУО – Габрово. Журито в състав Росица Тодорова, Паулина Мартинова и д-р Елена Сербинова определи следните победители:
Категория Историческо-литературно есе:
Първа награда – Пресияна Попова (ПЕГ „Йоан Екзарх“, Враца)
Втора награда – Гергана Николова (НАГ – Габрово)
Трета награда – Десислава Маринова (СУ „П. Р. Славейков“, Кърджали)
Категория Доклад:
Първа награда – Християн Георгиев (НАГ – Габрово)
Втора награда (двойна) – Виктория Виткова (Първа езикова гимназия, Варна) и Виктория Димова с Даниела Цонева (НАГ – Габрово)
Категория Видеоклип/филм:
Първа награда – Калина Бърнева (Първа езикова гимназия, Варна)
Втора награда – Диляна Георгиева (СУ „Д. Маринов“, Лом)
Трета награда – Жасмина Бередзе (Първа езикова гимназия, Варна)
Категория Разказ:
Грамота за участие – Десислава Тодорова (НАГ – Габрово)
Преподавателите на отличените ученици получиха благодарствени грамоти. Бяха наградени и двете млади пианистки от музикален клуб „Весела“ – Адриана Кънева и Полина Флориду, които ежегодно радват публиката със своите изпълнения.
Фондация „Радетел“ връчи две ученически стипендии: еднократната бе присъдена на Мартин Петров (НАГ) за принос към авторитета на гимназията, а месечната – на Илина Илиева (НАГ), с цел насърчаване на извънучилищната й дейност.
В приветствието си д-р Елена Сербинова – инициатор на конкурса и създател на фондация „Радетел“, изрази радостта си от развитието на инициативата.“Безкрайно съм поласкана и щастлива да съм отново в Габрово и да присъствам лично на финалния етап на конкурса… Основната цел на фондацията е да подкрепя младите хора да изучават историята на образованието и културата на родния си край“, заяви тя.
Д-р Сербинова благодари на Министерството на образованието и науката за включването на конкурса в официалния календар и отбеляза новия формат, включващ предварително и финално журиране. От създаването на конкурса досега, в него са участвали над 500 ученици от близо 20 области на страната.


Култура
Следкарнавална гюрултия в музей „Етър“ на 18 май


На 18 май, ден след Карнавала на хумора и сатирата в Габрово, в музей „Етър“ започва Следкарнавалната гюрултия. През целия ден ще бъде представено градско облекло от първите десетилетия на миналия век.
Е, някои ще облекат народни носии – все пак през този период около 80% от населението е селско. На различни места в музея, между 11.00 и 14.00 часа, стари градски шлагери и фолклорни песни ще пеят музикантите от формация „Иванов“.

18 май е Международен ден на музеите. Тази година Международният съвет на музеите (ИКОМ), чиито председател за България е проф. Светла Димитрова – директор на РЕМО „Етър“, избра мотото „Бъдещето на музеите в бързо променящите се общности“.
По този повод на 16 ,17 и 18 май посетителите на „Етър“ могат да се присъединят към безплатните турове с начални часове 11.00 и 15.00 ч., по време на които да научат как се създава една експозиция и да се запознаят с работата на отделните специалисти – куратор, фотограф, дизайнер.


Култура
Две литературни вечери, посветени на изкуството, киното и словото


В рамките на културните събития, посветени на 165 години от обявяването на Габрово за град, платформата за литература, изкуство и култура „Тетрадката“ и Драматичен театър „Рачо Стоянов“ – Габрово, с партньорството на Община Габрово и платформата Култура ON AIR, организират две специални литературни вечери през месец май.
На 12 май, понеделник, от 17.30 ч. в Червеното фоайе на Драматичен театър „Рачо Стоянов“ – Габрово ще се състои представянето на книгата на Петринел Гочев – „Маршът Компарсита“ (Изд. „Бокал 77“). Сборникът включва три новели – „Маршът Компарсита“, „Златните струни“ и „Българският кораб потъва в бурно море“.

Според авторката на встъпителния текст Андроника Мартонова, творбите на Гочев са своеобразни киноновели – образни, визуални и по-близки до филмовата драматургия, отколкото до традиционната литература. Първата премиера на сборника се състоя през март в София, където актьори представиха откъси от текста. В Габрово авторът ще сподели повече за вдъхновението зад книгата и ще разговаря с публиката. Входът е свободен.
Петринел Гочев е театрален режисьор, сценограф и художник, роден в София през 1968 г. Има богата творческа биография с над 10 самостоятелни изложби, дебютен игрален филм („Български кораб потъва в бурно море“, 2023) и редица постановки в български театри. Бил е главен режисьор в Драматичен театър „Рачо Стоянов“ – Габрово в периода 2018 – 2022 г.

На следващия ден, 13 май, вторник, от 18.30 ч. в зала „Възраждане“ – Габрово, ще се проведе специална вечер, посветена на първата дама на българското кино – Невена Коканова. Журналистът Георги Тошев ще представи новото допълнено издание на биографията ѝ „Години любов“ (изд. „Книгомания“).
Книгата съдържа уникални материали – страници от личния дневник на режисьора Въло Радев, над 250 редки и непубликувани снимки от архива на дъщеря ѝ Теодора Шарланджиева, както и спомени от един отминал свят, в който се създава златното българско кино.
След представянето ще бъде прожектиран документалният филм „Пътуване“ (продукция на ART Production) – визуална поема за живота, любовта и тайните на Невена Коканова, с редки архивни кадри, спомени и непоказвани моменти от живота ѝ. Лентата представя актрисата през погледа на близки ѝ хора – съпругът ѝ Любомир Шарланджиев, актьорът Григор Вачков, режисьорите Въло Радев, Гриша Островски, писателят Емилиян Станев и други. Входът е свободен, а на място ще могат да бъдат закупени и книги.


Култура
Исторически музей – Дряново отново ще се включи „Нощ на музеите“


На 16 май, петък, за втора поредна година Исторически музей – Дряново ще се включи в инициативата „Нощ на музеите“ с богата и разнообразна програма, насочена към любителите на културата, литературата и историята.
Събитията ще се проведат на три локации: Икономовата къща, Лафчиевата къща и експозиция „Колю Фичето“. Програмата започва в 17.30 ч. с изложбата „Изкуството да имаш врагове и приятели“, посветена на 120-годишнината от рождението на писателя Орлин Василев. Гостува Националният литературен музей.
В 18.00 ч. ученици от 4А клас на СУ „Максим Райкович“ ще представят театрална адаптация „Дряновски мурафети“ по мотиви от „Криворазбраната цивилизация“. Програмата продължава в Лафчиевата къща, където ще се проведе демонстрация на явлението флуоресценция от експозицията „Сътворено от земята“, с начало 18.00 ч., последвани от фолклорен рецитал на Група за изворен фолклор при НЧ „Христо Ботев – 1894“, с. Гостилица в 19.00 часа. Посетителите ще имат възможност да създадат собствено изделие от прежда.
Събитията продължават в експозиция „Колю Фичето“ с откриването на изложбата „Нашенци“ – акварели от Чудомир в 20.00 ч., както и представяне на книга за Чудомир от проф. дин Вера Бонева в 20.15 ч. Вечерта ще завърши с участието на музикалните изпълнения на дует Анна Верховска и Красимир Димитров.
Всички събития ще се проведат в интервала от 17.30 до 22.00 часа и са с вход свободен.
Нощ на музеите, 16 май 2025 година, Дряново
17.30 – 22. 00 часа
ВХОД СВОБОДЕН!
Програма
Икономовата къща
* 17.30 часа
Изложба „Изкуството да имаш врагове и приятели“ – 120 години от рождението на писателя Орлин Василев
Гостува: Национален литературен музей
*18.00 часа
Дряновски мурафети – адаптация по Криворазбраната цивилизация
В ролите: ученици 4 А на СУ „Максим Райкович“ – Дряново, сценарий и режисура: Светла
Станева.
Лафчиевата къща
*18.00 часа
Посещение на експозицията от минерали „Сътворено от земята“ и демонстрация на явлението флуоресценция
*19.00 часа
Рецитал на Група за изворен фолклор при НЧ „Христо Ботев – 1894“, с. Гостилица
*Възможност за посетителите да изработят собственоръчно изделие от прежда.
Зала за временни изложби „Колю Фичето“ в Исторически музей – Дряново
*20.00 часа
Откриване на изложба „Нашенци“ – акварели от Димитър Чорбаджийски – Чудомир
Гостува: Литературно – художествен музей „Чудомир“
*20.15 часа
Представяне на книгата на проф. дин Вера Бонева „Въобщественик: Книга за Чудомир“
С участието на музикалния дует Анна Верховска и Красимир Димитров
Важно:
На 18 май, по повод Международния ден на музеите, всички експозиции на Исторически музей – Дряново ще бъдат с вход свободен.


-
Новинипреди 6 дни
Честит Гергьовден – Ден на храбростта и българската армия!
-
Икономикапреди 5 дни
Габрово направи нова важна стъпка към своето зелено бъдеще
-
Кримипреди 4 дни
Шофьор на такси блъсна жена, връщайки назад (снимки)
-
Културапреди 5 дни
Габрово посреща хитовата комедия „Лъжата“
-
Кримипреди 4 дни
18-годишна е с опасност за живота след удар в дърво
-
Любопитнопреди 4 дни
На 16 и 17 май „Да разкършим котките“
-
Културапреди 4 дни
Две литературни вечери, посветени на изкуството, киното и словото
-
Културапреди 4 дни
Исторически музей – Дряново отново ще се включи „Нощ на музеите“