

Култура
Две литературни вечери, посветени на изкуството, киното и словото

В рамките на културните събития, посветени на 165 години от обявяването на Габрово за град, платформата за литература, изкуство и култура „Тетрадката“ и Драматичен театър „Рачо Стоянов“ – Габрово, с партньорството на Община Габрово и платформата Култура ON AIR, организират две специални литературни вечери през месец май.
На 12 май, понеделник, от 17.30 ч. в Червеното фоайе на Драматичен театър „Рачо Стоянов“ – Габрово ще се състои представянето на книгата на Петринел Гочев – „Маршът Компарсита“ (Изд. „Бокал 77“). Сборникът включва три новели – „Маршът Компарсита“, „Златните струни“ и „Българският кораб потъва в бурно море“.

Според авторката на встъпителния текст Андроника Мартонова, творбите на Гочев са своеобразни киноновели – образни, визуални и по-близки до филмовата драматургия, отколкото до традиционната литература. Първата премиера на сборника се състоя през март в София, където актьори представиха откъси от текста. В Габрово авторът ще сподели повече за вдъхновението зад книгата и ще разговаря с публиката. Входът е свободен.
Петринел Гочев е театрален режисьор, сценограф и художник, роден в София през 1968 г. Има богата творческа биография с над 10 самостоятелни изложби, дебютен игрален филм („Български кораб потъва в бурно море“, 2023) и редица постановки в български театри. Бил е главен режисьор в Драматичен театър „Рачо Стоянов“ – Габрово в периода 2018 – 2022 г.

На следващия ден, 13 май, вторник, от 18.30 ч. в зала „Възраждане“ – Габрово, ще се проведе специална вечер, посветена на първата дама на българското кино – Невена Коканова. Журналистът Георги Тошев ще представи новото допълнено издание на биографията ѝ „Години любов“ (изд. „Книгомания“).
Книгата съдържа уникални материали – страници от личния дневник на режисьора Въло Радев, над 250 редки и непубликувани снимки от архива на дъщеря ѝ Теодора Шарланджиева, както и спомени от един отминал свят, в който се създава златното българско кино.
След представянето ще бъде прожектиран документалният филм „Пътуване“ (продукция на ART Production) – визуална поема за живота, любовта и тайните на Невена Коканова, с редки архивни кадри, спомени и непоказвани моменти от живота ѝ. Лентата представя актрисата през погледа на близки ѝ хора – съпругът ѝ Любомир Шарланджиев, актьорът Григор Вачков, режисьорите Въло Радев, Гриша Островски, писателят Емилиян Станев и други. Входът е свободен, а на място ще могат да бъдат закупени и книги.


Култура
Исторически музей – Дряново отново ще се включи „Нощ на музеите“


На 16 май, петък, за втора поредна година Исторически музей – Дряново ще се включи в инициативата „Нощ на музеите“ с богата и разнообразна програма, насочена към любителите на културата, литературата и историята.
Събитията ще се проведат на три локации: Икономовата къща, Лафчиевата къща и експозиция „Колю Фичето“. Програмата започва в 17.30 ч. с изложбата „Изкуството да имаш врагове и приятели“, посветена на 120-годишнината от рождението на писателя Орлин Василев. Гостува Националният литературен музей.
В 18.00 ч. ученици от 4А клас на СУ „Максим Райкович“ ще представят театрална адаптация „Дряновски мурафети“ по мотиви от „Криворазбраната цивилизация“. Програмата продължава в Лафчиевата къща, където ще се проведе демонстрация на явлението флуоресценция от експозицията „Сътворено от земята“, с начало 18.00 ч., последвани от фолклорен рецитал на Група за изворен фолклор при НЧ „Христо Ботев – 1894“, с. Гостилица в 19.00 часа. Посетителите ще имат възможност да създадат собствено изделие от прежда.
Събитията продължават в експозиция „Колю Фичето“ с откриването на изложбата „Нашенци“ – акварели от Чудомир в 20.00 ч., както и представяне на книга за Чудомир от проф. дин Вера Бонева в 20.15 ч. Вечерта ще завърши с участието на музикалните изпълнения на дует Анна Верховска и Красимир Димитров.
Всички събития ще се проведат в интервала от 17.30 до 22.00 часа и са с вход свободен.
Нощ на музеите, 16 май 2025 година, Дряново
17.30 – 22. 00 часа
ВХОД СВОБОДЕН!
Програма
Икономовата къща
* 17.30 часа
Изложба „Изкуството да имаш врагове и приятели“ – 120 години от рождението на писателя Орлин Василев
Гостува: Национален литературен музей
*18.00 часа
Дряновски мурафети – адаптация по Криворазбраната цивилизация
В ролите: ученици 4 А на СУ „Максим Райкович“ – Дряново, сценарий и режисура: Светла
Станева.
Лафчиевата къща
*18.00 часа
Посещение на експозицията от минерали „Сътворено от земята“ и демонстрация на явлението флуоресценция
*19.00 часа
Рецитал на Група за изворен фолклор при НЧ „Христо Ботев – 1894“, с. Гостилица
*Възможност за посетителите да изработят собственоръчно изделие от прежда.
Зала за временни изложби „Колю Фичето“ в Исторически музей – Дряново
*20.00 часа
Откриване на изложба „Нашенци“ – акварели от Димитър Чорбаджийски – Чудомир
Гостува: Литературно – художествен музей „Чудомир“
*20.15 часа
Представяне на книгата на проф. дин Вера Бонева „Въобщественик: Книга за Чудомир“
С участието на музикалния дует Анна Верховска и Красимир Димитров
Важно:
На 18 май, по повод Международния ден на музеите, всички експозиции на Исторически музей – Дряново ще бъдат с вход свободен.


Култура
Габрово посреща хитовата комедия „Лъжата“


На 2 юни от 19.00 ч. в Дома на културата „Емануил Манолов“ в Габрово, зрителите ще могат да се насладят на хитовата театрална постановка „Лъжата“ от Флориан Зелер, с режисура на Борислав Чакринов.
Събитието се реализира благодарение на Импресарска къща „Верди Арт“ и продуцентска компания Viva Arte. На сцената ще се качат някои от най-популярните и обичани български актьори: Асен Блатечки, Койна Русева, Стефан Иванов и Милена Маркова – Маца.
Пиесата „Лъжата“ представя живота на две семейни двойки от средната класа, въвлечени в поредица от изневери, подозрения и недоизказани истини.

Спектакълът е едновременно смешен и болезнено реалистичен – портрет на съвременния човек, изгубен между морал, удобство и страх да погледне истината в очите.
Комедията предлага на зрителите вихрушка от интриги, полуистини и неочаквани обрати, поднесени с много хумор и актьорска експресивност. Режисьорът Борислав Чакринов успява с лекота да преведе публиката през лабиринта на съвременните човешки взаимоотношения и да провокира смях, съчувствие и размисъл.

Билети можете да намерите на касата на Драматичен театър „Рачо Стоянов“ – Габрово, всеки работен ден от 10.00 – 14.00 ч. и 15.00 – 19.00 ч. Вашите резервации можете да направите на телефон: 0896 745 100 или да закупите онлайн билети – скоро достъпни на: https://entase.to/upf
*Допълнителна информация: 0898 293 951. При закъснение над 10 минути, местата по билетите не са гарантирани. Зрителите ще бъдат настанявани по преценка на организаторите.


Култура
Гергьовденските празници в музей „Етър“ започнаха


От 1 до 6 май с демонстрации на традиционни занятия, занаяти и изложба в музей „Етър“, Габрово се отбелязва най-големия пролетен празник. Във воденицата караджейка се мели зърно. Брашното придобива тъмен цвят и от там идва името караджейка – кара на турски е черен.

Воденицата караджейка е най-старото съоръжение в музея, построена около 1780 г. Тя е един от първите обекти, заварени на терена преди построяването на музея. След реставрация е пусната в движение за откриването на „Етър“ на 7 септември 1964 г. Мирослав Варсев с готовност разказва историята на караджейката, докато показва на посетителите как работи тя.
На чардака на къщата с работилница за плъсти Мариана Колева чепка вълна и преде. От нея посетителите научават, че в миналото за всяка жена преденето е ежедневие, а днес все по-малко се среща някой с това умение.

Овчарят Станимир Драголов е разположил своите хлопки и чанове пред гайтанджийницата. Огънят е запален, защото Станимир прави геги. За предпочитане е да се вземе дряново дърво, защото е най-здраво. Отсича се през есента, когато има по-малко сокове.

Обелва се от кората и се опушва на огъня, за здравина и против дървояди. Овчарите правят украсата, докато пасат стадата. Пастирската дърворезба се създава с нож, с който се издълбават различни орнаменти. Загрятото на огъня желязо позволява да се добави допълнителна пъстрота по гегата.

В музей „Етър“ още на 1 май гергьовденската люлка е вързана на дърво срещу един от мостовете, за да имат възможност повече посетители да се залюлеят. Както казват хората в миналото – и това се прави за здраве.
На самия Гергьовден – 6 май, е откриването на изложбата „Когато момчето става мъж“, която представя определен аспект от историята на българската армия.
Изберете някой от дните през първата седмица на месец май и си подарете емоционални преживявания, свързани с традицията, почувствайте колко дълбоки са корените Ви!
Програмата на Гергьовденските празници в музей „Етър“
1 – 6 май,
11:00 ч. – 15:00 ч.
Демонстрации предене и чепкане на вълна, мелене на зърно, изработване на хлопки
1 – 6 май,
09:00 ч. – 19:00 ч.
Гергьовденска люлка
1 – 2 май,
10:00 ч. – 18:00 ч.
Изложба на геги и звънци с демонстрация
3 – 4 май ,
10:00 ч. – 18:00 ч.
„Алея на вкусовете“– базар на традиционни храни
6 май,
11:00 ч. – 15:00 ч.
Гергьовденски кантар
6 май,
11:00 ч.
Откриване на тематична изложба „Когато момчето става мъж“
6 май,
12:00 ч., сцена на поляната Празничен концерт с участието на Фолклорен ансамбъл „Веселяци“ – Плевен.


-
Новинипреди 6 дни
Над 2500 лв. събра празникът за детска площадка в двора на МБАЛ „Д-р Тота Венкова“
-
Културапреди 6 дни
Гергьовденските празници в музей „Етър“ започнаха
-
Любопитнопреди 6 дни
Габровският артист DISTRXCT със световен пробив
-
Любопитнопреди 6 дни
Основни характеристики на бойните пистолети и как да изберете най-подходящия
-
Новинипреди 3 дни
Купа и медали за състезателите на ШК „Орловец 1997“ от „Полски гамбит“
-
Новинипреди 2 дни
Честит Гергьовден – Ден на храбростта и българската армия!
-
Кримипреди 8 часа
Шофьор на такси блъсна жена, връщайки назад (снимки)
-
Икономикапреди един ден
Габрово направи нова важна стъпка към своето зелено бъдеще